Motoryzacja

Mercedes-Maybach Klasy S: historyczne nawiązania w luksusowej limuzynie

Marek Adamowicz
Mercedes-Maybach Klasy S: historyczne nawiązania w luksusowej limuzynie
2

Podczas marcowych targów samochodowych w Genewie, Mercedes zaprezentuje odświeżoną limuzynę Mercedes-Maybach Klasy S. Czy możliwe jest osiągnięcie jeszcze wyższego poziomu luksusu?

Historia marki Maybach sięga 1909 roku. Wtedy też Wilhelm Maybach wraz z synem Karlem założyli przedsiębiorstwo Maybach Motorenbau, które w późniejszym czasie nawiązało współpracę z właścicielem Mercedesa. Po Wojnach Światowych firma prężnie działała w branży motoryzacyjnej tworząc samochody. Po śmierci właścicieli Maybacha przejął Daimler. Marka powróciła pod koniec XX wieku z dwoma luksusowymi limuzynami. W listopadzie 2011 nastąpiła jednak likwidacja marki, jednak trwało to tylko 3 lata. Podczas targów w Los Angeles zaprezentowano nowego Mercedesa-Maybach klasy S – najbardziej luksusową odmianę klasycznej limuzyny ze Stuttgartu. Teraz przyszedł czas na odświeżenie samochodu.

Mercdes-Maybach Klasy S: lifting z historią w tle.

Najnowsze wcielenie Mercedesa-Maybach Klasy S w zdecydowany sposób nawiązuje do historii. Znakiem rozpoznawczym historycznych modeli Maybacha było dwukolorowe nadwozie. Nie inaczej będzie we współczesności, gdyż Mercedes zdecydował się na wprowadzenie tego rozwiązania również do tego modelu. Początkowo nietypowa kolorystyka obejmie czarny dół i srebrną część powyżej dolnej linii okien. W przyszłości pojawi się również 9 kombinacji kolorystycznych. Najciekawszą opcją kolorystyczną wydaje się podwójny bezbarwny lakier nawierzchniowy, którego można użyć na wszystkich ciemnych barwach. Pierwsza warstwa nadaje diamentowy blask, potęgując głębię głównego koloru. Druga warstwa jest ręcznie nakładana przez wykwalifikowanych lakierników w Maybach Manufaktur.

Lekkie modyfikacje dotknęły również przednią część nadwozia. Zmieniono tutaj grill nawiązujący do prążkowanych garniturów. Dodatkowo w katalogu pojawiły się nowe wzory 20-calofych felg aluminiowych w nowych odcieniach. Do wnętrza można zamówić obicia foteli ze skóry Nappa z przeszyciami w kolorze miedzi, złota lub platyny. Wszystko w połączeniu z luksusowymi fotelami z funkcją masażu, grzania, wentylacji z miękkimi zagłówkami.

Mercedes-Maybach Klasy S: klasyka z nowoczesnością

Odświeżonego Mercedesa-Maybach Klasy S można zamówić w dwóch wersjach napędowych: S560 i S650 – ze słabszym wariantem przewidziano również napęd 4MATIC. Słabsza odmiana napędzana jest 4-litrowym V8, które generuje pokaźne stado 469 KM i 700 Nm momentu obrotowego. Ten motor rozpędzi odświeżonego Mercedesa-Maybach S560 do 100 km/h w 4,9 sekundy! Co ciekawe, producent deklaruje średnie zużycie paliwa na poziomie około 9 l/100 km! Prędkość maksymalna to ograniczone elektronicznie 250 km/h. Aż trudno uwierzyć, że przy takim przepychu ktokolwiek zwraca uwagę na spalanie.

Komu mało wrażeń, może zdecydować się na odmianę S650. Tutaj pod maską znajdziemy monstrualny silnik V12 o pojemności 6 litrów. Generuje on aż 630 KM i 1000 Nm momentu obrotowego – ta druga wartość zarezerwowana jest m.in. dla kolejowych lokomotyw! Również w tym wypadku prędkość maksymalna to 250 km/h, a strzałka prędkościomierza minie pierwsze 100 km/h po zaledwie 4,4 sekundy.

Odświeżony Mercedes-Maybach klasy S zostanie pokazany w pełnym blasku podczas marcowego Salonu Samochodowego w Genewie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu