Płatności i bankowość

Mastercard zwiększa limit płatności zbliżeniowych już w sobotę. Przyspieszyli przez koronawirusa

Weronika Makuch
Mastercard zwiększa limit płatności zbliżeniowych już w sobotę. Przyspieszyli przez koronawirusa
1

Płatności bez wpisywania kodu PIN do 100 złotych będą możliwe już od północy z piątku na sobotę dla użytkowników kart Mastercard. Na decyzję Visy musimy jeszcze poczekać.

Od północy 20 marca 2020 roku posiadacze kart Mastercard będą mogli płacić zbliżeniowo bez konieczności wpisywania kodu PIN do 100 złotych. Terminale POS będą odpowiednio aktualizowane, aby zwiększenie limitu odpowiednio działało na terenie naszego kraju. Analitycy spodziewają się, że w najbliższym czasie podobną decyzję podejmie również Visa. Na razie jednak nie mamy oficjalnych informacji od ich przedstawicieli. Śledzimy sytuację, czekając na nowe komunikaty z właściwych kanałów przekazu informacji.

Mastercard zwiększa limit płatności bez PIN do 100 złotych

Obecnie w Polsce obowiązuje limit w wysokości 50 złotych. Podwyższenie nastąpiło szybciej niż to planowano. Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Jacek Jastrzębski, jasno sygnalizował o konieczności przyspieszenia całego procesu. W ostatni piątek Joanna Seklecka, prezes eService oraz szefowa Komitetu Agentów Rozliczeniowych zadeklarowała, że w ciągu kilku dni podwyższony limit pojawi się w pierwszych urządzeniach. Organizacja zrzeszająca największych operatorów kart płatniczych nie podała informacji, jak szybko możemy spodziewać się wdrożenia nowości na terenie całego kraju.

Samouczek Mastercarda – płatności kartami płatniczymi po 14 września. Co z Apple Pay?

Według sondy przeprowadzonej przez serwis cashless.pl najwięksi działający na polskim rynku operatorzy terminali płatniczych są gotowi wprowadzić aktualizację na pierwszych urządzeniach już następnego dnia po ogłoszeniu decyzji przez Mastercard czy Visę. Działanie okazało się faktycznie szybkie. Nie wszyscy agenci rozliczeniowi będą w stanie zaimplementować zmianę jednocześnie, z pewnością będą się różnić niewielkimi odstępami czasu.

Mastercard: Co trzeci Polak zapisuje swoje hasła na papierze lub w cyfrowej formie

Przyspieszenie wdrożenia zwiększonego limitu miało oczywiście związek z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Komisja Nadzoru Finansowego zaznaczyła, że konieczność dotykania klawiszy terminala podczas wprowadzenia PIN-u może sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusa. Chcąc w jakimś stopniu przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa obywateli Polski prace zostały znacznie usprawnione. Początkowo podwojenie planowano przecież na czwarty kwartał bieżącego roku. Pozostaje nam się cieszyć, że usługa zostanie zaimplementowana wcześniej i będziemy mogli z niej swobodnie korzystać, poprawiając tym samym komfort i bezpieczeństwo naszych codziennych zakupów.

Źródło: Cashless

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu