Mars nadal skrywa przed nami wiele tajemnic, ale krok po kroku zaczynamy je odkrywać. Tym razem naukowcy natrafili na prawdziwą żyłę złota, którą okazała się być bardzo obiecująca skała. Znalezisko miało przerosnąć ich najśmielsze oczekiwania.

NASA ma powody do radości. Jej łazik Perseverance, który od czterech lat eksploruje powierzchnię Marsa, natrafił na niezwykłe bogactwo geologiczne w rejonie zachodniego skraju krateru Jezero. Różnorodne formacje skalne dostarczają cennych informacji o dawnej historii planety, gdy warunki na Czerwonej Planecie mogły przypominać te panujące kiedyś na Ziemi.
Rekordowe tempo i obiecujące próbki
Obecnie Perseverance bada wzgórza, głazy i skaliste występy na obrzeżach krateru Jezero – dawnego jeziora położonego nieopodal równika Marsa. Od grudnia ubiegłego roku łazik skoncentrował się na stromym zboczu nazwanym Witch Hazel Hill, które może skrywać ślady klimatu panującego na planecie miliardy lat temu.
Jak informuje NASA, tylko w ostatnich miesiącach Perseverance zebrał próbki pięciu skał, szczegółowo przeanalizował siedem kolejnych i przebadał zdalnie aż 83 obiekty za pomocą lasera. To rekordowe tempo zbierania danych od początku misji w 2021 roku.
„Podczas wcześniejszych kampanii naukowych w kraterze Jezero znalezienie naprawdę unikalnej próbki trwało miesiącami” – powiedziała Katie Morgan, naukowiec projektu w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA (JPL) w Kalifornii. – „Tymczasem tutaj, na krawędzi krateru, niemal każda skała dostarcza nowych, fascynujących informacji”.
Teren ten jest wyjątkowo obfity w fragmenty dawnych skał magmowych, które – jak podejrzewają naukowcy – zostały wyrzucone z głębi planety w wyniku potężnych uderzeń meteorytów. Jednym z takich uderzeń mogło być to, które uformowało sam krater Jezero.
Szczególne emocje budzi próbka nazwana Silver Mountain – pierwsza próbka zebrana z obrzeża krateru. Według ekspertów może mieć nawet 3,9 miliarda lat i pochodzić z tzw. okresu noachijskiego – epoki intensywnego bombardowania meteorytowego, która ukształtowała powierzchnię Marsa.
W niedalekiej odległości łazik odkrył również skałę bogatą w minerały serpentynowe – powstające, gdy woda oddziałuje z niektórymi skałami wulkanicznymi. Na Ziemi proces ten może prowadzić do uwalniania wodoru – potencjalnego źródła energii dla mikroorganizmów.
Grafika: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu