Felietony

Mamy nowego SkyDrive'a, a Microsoft zapowiada aplikację dla Androida

Konrad Kozłowski
Mamy nowego SkyDrive'a, a Microsoft zapowiada aplikację dla Androida
12

Po odświeżeniu poczty Hotmail, która znalazła się teraz pod banderą marki Outlook nadszedł czas na kolejne usługi Microsoftu. Interfejs dysku online - SkyDrive - doczekał się odmiany interfejsu wkomponowującej się w cały ekosystem. Jednak o wiele ważniejszą dla mnie informacją jest zapowiedź udostęp...

Po odświeżeniu poczty Hotmail, która znalazła się teraz pod banderą marki Outlook nadszedł czas na kolejne usługi Microsoftu. Interfejs dysku online - SkyDrive - doczekał się odmiany interfejsu wkomponowującej się w cały ekosystem. Jednak o wiele ważniejszą dla mnie informacją jest zapowiedź udostępnienia klienta SkyDrive dla systemu Android, która pojawi się w ciągu kilku nadchodzących tygodni.

Nowy interfejs usługi SkyDrive do złudzenia przypomina pocztę Outlook - oparty jest na znanych nam "kafelkach", które zadebiutowały w systemie Windows Phone. Po lewej stronie do dyspozycji mamy główne menu, gdzie możemy nawigować pomiędzy plikami, które dostępne są na naszym koncie, zostały nam udostępnione oraz które znajdują się na naszych komputerach. Górna belka, zależnie od kontekstu, zawiera odpowiednie opcje dotyczące zaznaczonego folderu lub pliku.

Każdy z folderów stał się animowanym kafelkiem prezentującym zawartość danego katalogu. Niesamowicie cieszy mnie obsługa kliknięcia prawym klawiszem, co zdecydowanie przyspiesza pracę z plikami i folderami. Prezentowanie obecnych na dysku lub w poszczególnych folderach plików dostępne jest za pomocą widoku listy lub miniaturek. Ciekawym dodatkiem jest boczny pasek informacyjny, który można uaktywnić jednym kliknięciem - w takiej sytuacji wystarczyć jedynie zaznaczyć konkretny plik, by uzyskać informacje na jego temat.

Przeglądarka fotografii została tym razem o wiele lepiej dopracowana - po kliknięciu na jedno ze zdjęć, wszystkie pozostałe elementy witryny są automatycznie przyszarzane, co sprzyja przeglądaniu kolejnych fotek. Wprowadzone kilkanaście dni temu zmiany wizualne w web aplikacjach pakietu Office są teraz spójne, co tylko potęguje dobre wrażenie, jakie wywarł na mnie nowy SkyDrive.


http://youtu.be/DaWw0zLT67E

Wprowadzone zmiany naprawdę mi się podobają i nic dziwnego, bo od samego początku zmian nakierowanych na tego typu interfejs, jestem jego wielkim zwolennikiem. W filmie promocyjnym (powyżej) wyraźnie zaznaczone są najważniejsze aspekty usługi - możliwość dostępu do swoich danych z dowolnego urządzenia (komputer, tablet i smartfon), ułatwiona współpraca nad dokumentami i udostępnianie ich na różne sposoby. Czujne oko dostrzeże, że w filmie pojawiają się trzy smartfony, oparte o systemy Windows Phone, iOS i Android. Aplikacja SkyDrive będzie dostępna dla komórek z systemem Google'a w przeciągu kilku tygodni i będzie oferowała te same możliwości, które dostępne są na pozostałych platformach. Na koniec dodam tylko od siebie, że na tą chwilę SkyDrive stał się dla mnie numerem jeden jeżeli chodzi o usługi w chmurze i czekam na odpowiedź konkurentów.

Źródło.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

SkyDrive