Bezpieczeństwo w sieci

Małpa idzie w górę, czyli najgorsze hasła 2014 roku

Maciej Sikorski
Małpa idzie w górę, czyli najgorsze hasła 2014 roku
15

Trzeci już raz podchodzę do tematu haseł stosowanych przez Internautów. Konkretnie do słabych haseł zebranych przez SplashData. W roku 2012 było trochę na wesoło, w roku ubiegłym zastanawiałem się już, dlaczego ludzie popełniają takie błędy. Warto zajrzeć ponownie do zestawienia i dowiedzieć się, cz...

Trzeci już raz podchodzę do tematu haseł stosowanych przez Internautów. Konkretnie do słabych haseł zebranych przez SplashData. W roku 2012 było trochę na wesoło, w roku ubiegłym zastanawiałem się już, dlaczego ludzie popełniają takie błędy. Warto zajrzeć ponownie do zestawienia i dowiedzieć się, czy "password" jest najpopularniejszym hasłem.

Osobom niezorientowanym w temacie napiszę, że twórcy zestawienia bazują na hasłach, które wypłynęły w Sieci, a były wykorzystywane przez Internautów w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej. Zebrano ich 3,3 mln, więc materiał badawczy można uznać za dość obszerny. Z ciekawostek, które natychmiast rzucają się w oczy, wypada zwrócić uwagę na hasła liczbowe: aż 9 z 25 haseł składa się z ciągów liczb (i tylko liczb). Zazwyczaj dość prostych i oczywistych ciągów: liderem zestawienia jest 123456, które w ubiegłym roku zdetronizowało słowo password. Na tle tych oczywistych w oczy rzuca się nowość, zwłaszcza, że pojawia się w rankingu po raz pierwszy: 696969. Ciekawe, co spowodowało, że ten zestaw nagle zyskał na popularności wśród internautów? Albo gdzie w Sieci przytrafił się wyciek, w którym wypłynęło dużo takich haseł?

Podobnym przypadkiem do powtarzanego 69 jest batman - to też nowość, której we wcześniejszych edycjach nie było. W górę poszło słowo monkey - Czytelnicy znający teksty przywołane we wstępie albo ci, którzy teraz je przeczytali, wiedzą, że małpa zdobyła moją uwagę przeszło dwa lata temu. Była dość wysoko, potem spadek i to poważny, teraz znów się wspina. Ludzie odzyskują wiarę w bezpieczeństwo gwarantowane przez tego zwierzaka. Podobna wiara towarzyszy nazwom dyscyplin sportowych, nazwiskom sportowców czy nazwom drużyn. Twórcy rankingu uczulają, by rezygnować z takich haseł. W ostatnim zestawieniu dość wysoko mieliśmy np. baseball i football - mundial najwyraźniej podziałał na Internautów.

Z czego jeszcze rezygnować? Z lat, np. roku urodzenia, imion, szczególnie swoich oraz ciągów - nie tylko liczbowych. Równie niebezpieczne są ciągi klawiaturowe typu 1qaz2wsx. W tym ostatnim przypadku muszę przyznać, że nie wpadłbym na takie rozwiązanie. Oczywiście nadal jest ono lepsze, niż 1234, ale i tak lepiej uważać z eksperymentami tego typu. Sprawa nie jest bardzo istotna, jeśli mowa o hasłach w miejscach, których nie chcecie szczególnie chronić - sporo osób zwracało na to uwagę we wpisie z początku roku 2014. Zgoda, hasło na forum, na którym pojawiacie się po raz pierwszy i ostatni nie musi być bardzo skomplikowane. Przypominam jednak, że są to głosy osób zorientowanych w branży, świecie nowych technologii. Tymczasem istnieje spora grupa ludzi, którzy nawet w bankach stosują proste i popularne hasła. To do nich głównie kierowane są komunikaty o kiepskich hasłach.

Zastanawiam się, ile osób zmieni hasło, gdy trafi na ranking taki, jak ten powyższy. Ile osób skorzysta przy tym z porad specjalistów, a ile wybierze równie złe hasło, które ich zdaniem będzie nie do złamania? I jak wyglądałoby zestawienie, gdybyśmy mogli poznać nie tylko hasła, które wyciekły w Sieci. Podobne rezultaty? Podejrzewam, że tak.

Na koniec można napisać, iż słabym rozwiązaniem nie jest tylko batman - odradzam też korzystanie z supermana, mastera i dragona. Owszem, fajnie brzmią, ale mogą zaszkodzić. W tym kontekście nie mogę odżałować małpy...

25 słabych haseł znajdziecie pod tym adresem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

BezpieczeństwoHasłoochrona