Apple

Macbooki 2021: co dzisiaj wiemy o nadchodzących komputerach Apple?

Kamil Świtalski
Macbooki 2021: co dzisiaj wiemy o nadchodzących komputerach Apple?
22

Dopiero zadebiutowały komputery z czipem M1, a coraz więcej plotkuje się na temat kolejnych modeli Macbooków. Co obecnie wiadomo na ich temat?

14-calowy Macbook od lat rozpala wyobraźnię użytkowników Apple. Już tyle razy miał być za kilka miesięcy, że wielu zaczęło powątpiewać, że taki projekt w ogóle powstanie. Najpierw 2019, później kilka potencjalnych premier w 2020 — a jak się to wszystko skończyło, wszyscy wiemy. No ale na tym jeszcze nie koniec — bowiem w przyszłym roku mielibyśmy otrzymać Macbooki w nowej odsłonie. Debiutujące kilka tygodni temu komputery napędzane czipem M1 z zewnątrz absolutnie niczym nie różniły się od tych z procesorami Intela. Ale wkrótce cała linia ma zostać przewrócona do góry nogami — a same sprzęty mają doczekać się odświeżonego designu i większych rozmiarów.

Większy ekran oparty na nowej technologii, ale sam komputer może wcale nie zostać powiększony

Pierwszym co rzucać ma się w oczy w odświeżonych Macbookach będą niewątpliwie ekrany. Większe — bo Apple rzekomo miałoby pożegnać się z 13,3" matrycami i powitać będące elementem plotek od dłuższego czasu 14,1-calowe ekrany. Co ważne: miałyby one być oparte na zupełnie nowej technologii — miniLED. O niej w produktach Apple także mówi się sporo już od dawna (zarówno w kontekście Macbooków, jak i iPadów), także można mieć nadzieję, że nareszcie doczekamy się jej nie w produktach.

Warto jednak zauważyć, że wielkość konstrukcji komputerów ma szansę się w ogóle nie zmienić. Małe laptopy Apple wciąż będą małe — a wszystko to za sprawą zmniejszania ramek wokół ekranu.

Co zmieni się wewnątrz nowych Macbooków?

Dotychczasowe plotki sugerują, że nowe Macbooki Pro 16" miałyby doczekać się zestawu zmian wewnątrz — a te pociągnąć miałyby także zestaw nowości wśród ich mniejszych braci. Przede wszystkim chodzi o zarządzanie termiczne, w tym zupełnie nowe podejście do wentylatora, a także przemeblowana płyta główna , która pozwoli lepiej odprowadzać ciepło. A nie jest też wykluczone, że zmiany te będą bezpośrednio związane z nową baterią, która podziała jeszcze dłużej na jednym ładowaniu. No ale kto śledzi informacje na temat ostatniej linii komputerów z procesorami M1, ten wie jak fantastyczne wyniki osiągają nowe komputery na jednym ładowaniu. A skoro dostępne już teraz na rynku komputery mają Wi-Fi 6, to nie wyobrażam sobie, by w przyszłorocznych modelach mogło ich zabraknąć.

W dobie niekończących się (wideo)rozmów prowadzonych z poziomu komputera, można także mieć nadzieję że fantastyczne głośniki i mikrofon z redukcją szumów znane z 16" Macbooków zostaną jeszcze ulepszone, bardziej dopracowane, a poza tym trafią także do pozostałych modeli. To samo zresztą tyczy się kamer wbudowanych w komputery — najwyższy czas przeskoczyć tam chociaż do wariantu 1080p, z którego firma od wielu miesięcy korzysta już w swoich smartfonach.

Macbooki 2021: można się szykować na sporo nowości!

Przeskok z Intela na ARM obecnie brzmi jak świetna przygoda, której jeszcze nikt nie pożałował. Są wydajne i szybkie, choć na tę chwilę — ograniczają się raptem do kilku modeli, do tego w starej obudowie. Dlatego mimo że przed premierą komputerów z M1 twierdziłem że jeszcze długo nie wymienię swojego komputera, teraz zaczynam się łamać... ale na pewno nie przed redesignem (a powiem więcej: nie przed jego dopracowaniem). Mam cichą nadzieję, że Apple zaproponuje komputery oparte na nowej architekturze z czterema portami USB typu C, no i zaskoczy jakimiś asami w rękawie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu