Moje przemyślenia

Mac OS X Lion będzie dostępny przez App Store?

Grzegorz Marczak
19

O ile nie jestem wiernym fanem firmy Apple o tyle od Mac OS-a się uzależniłem. Wprawdzie nie jestem krytykantem systemów Microsoftu, które zawsze uważałem za bardzo dobre ale Mac OS to zupełnie coś innego dla końcowego użytkownika. Doszło też do tego, że kiedy przekazałem mojego starego Macbooka Pro...

O ile nie jestem wiernym fanem firmy Apple o tyle od Mac OS-a się uzależniłem. Wprawdzie nie jestem krytykantem systemów Microsoftu, które zawsze uważałem za bardzo dobre ale Mac OS to zupełnie coś innego dla końcowego użytkownika. Doszło też do tego, że kiedy przekazałem mojego starego Macbooka Pro synkowi (10 lat) i chciałem mu zainstalować Windows 7 to usłyszałem, że nie ma potrzeby bo on też chce ten fajny system (naprawdę, chłopak nawet zrezygnował z grania na laptopie).

Tak więc przyznam się jestem fanem systemu operacyjnego Mac OS, głównie dlatego że nie wymaga on ode mnie zupełnie niczego w zamian dając dokładnie to czego oczekuję. Oczywiście nie jest to system idealny i miałbym mu parę rzeczy do wytknięcia - ale nie ma rzeczy idealny.

Piszę o tym dlatego, że kolejna wersja OS X czyli Lion ma już niedługo ujrzeć światło dzienne. I w tym miejscu zapowiada się na całkiem ciekawą niespodziankę ponieważ Lion ma być podobno dystrybuowany również poprzez sklep z aplikacjami na maka czyli App Store (wersja developerska/testowa była właśnie w ten sposób rozpowszechniana). Oczywiście dla tych którzy nie mają szybkiego internetu nadal pozostanie opcja kupienia czy też zamówienia CD z systemem.Jeśli faktycznie te plotki się potwierdzą to oznaczać to będzie dwie rzeczy. Przede wszystkim wzrośnie znaczenie App Store, który stanie się nie tylko miejscem do kupowania drobnych programów i gier (może przesadzam, ale w moim odczuciu taką rolę teraz pełni ten sklep). Wygląda na to, że Apple robiąc duży krok w stronę cyfrowej dystrybucji oprogramowania będzie nakłaniać do podobnych działań również wszelkich partnerów tworzących programy pod Mac OS (zresztą taka była od początku chyba wizja tej usługi).

Druga rzecz to jak sugeruje appleinsider.com przygotowanie do pozbycia się z komputerów czytnika CD, który według teorii w czasach szybkiego internetu i usług w chmurze w przyszłości będzie zbędny.

Faktycznie w moim przypadku nie przypominam sobie kiedy ostatnio korzystałem z CD w komputerze. Mimo to dla mnie to krok za bardzo radykalny i z pewnością nie do zaakceptowania w najbliższych 2 latach. W końcu cały czas większość oprogramowania dystrybuowana jest na CD, ludzie korzystają z płyt do zapisywania danych, oglądania filmów no i internet nie jest jeszcze wszędzie na tyle szybki aby można było mówić swobodnym pobierania gigabajtów danych bez problemów.

No ale wszyscy wiemy, że Apple to Apple i nawet kiedy nie ma racji to i tak zrobi po swojemu prowadzone wizją boskiego Steva. W końcu przecież jak ktoś się uprze to będzie mógł sobie dokupić CD drive.

Czy powyższe plotki dotyczące Liona w App Store okażą się prawdziwe przekonamy się wszyscy już niedługo bo podczas Worldwide Developers Conference (WWDC) która odbywa się w czerwcu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleMac OS XLion