Jestem gapą, sam nie mogę uwierzyć, że pominąłem tę opcję w usłudze dwuskładnikowego uwierzytelniania. Korzystam z niej od kilku lat i zawsze loguję się do usług Google przy pomocy aplikacji Google Authenticator. Często też odwiedzam tę stronę w ustawieniach konta, gdzie się ją włącza, ale nie zauważyłem opcji uwierzytelniania samym telefonem, pominąłem też newsy o jej wprowadzeniu.
Bezpieczne logowanie w usługach Google jednym kliknięciem w telefonie, bez wpisywania kodów
Tak naprawdę, ten wpis to przyznanie się do błędu i przeproszenie tych z Was, których wprowadziłem w błąd. Pod ostatnim wpisem o tej usłudze napisałem:
Spytacie, z którego skorzystać? Osobiście korzystam z tego od Google, ale to z przyzwyczajenia, lepsze rozwiązanie ma Microsoft, w sensie wygodniejsze – nie musimy każdorazowo przepisywać kodów z aplikacji, wystarczy zatwierdzić je na pasku powiadomień na smartfonie.
Nie zwróciliście mi uwagi na ten błąd, więc być może też nie wiedzieliście. Można też i do usług Google logować się potwierdzając jedynie komunikat wyświetlany na ekranie telefonu i to od zeszłego roku. Dziś Google zaczyna udostępniać aktualizację tej funkcji poprzez wzbogacenie komunikatu o istotne szczegóły logowania, coś podobnego do powiadomień na email, gdy logujemy się na nowym urządzeniu. Po lewej aktualny wygląd komunikatu, po prawej nowy.
Jak włączyć tę usługę? Jeśli macie już aktywowaną opcję autoryzacji aplikacją i SMS-em (jeśli nie, najpierw trzeba aktywować), przejdźcie do sekcji poniżej tej opcji na stronie weryfikacji dwuetapowej.
Tutaj wybieracie Potwierdzenie od Google - Dodaj telefon i przeklikujecie kolejne okienka.
Można wybrać telefon, spośród autoryzowanych w usługach Google.
Teraz przyjdzie na wybrany telefon wspomniany komunikat, który potwierdzacie.
Gdy już potwierdzimy usługa weryfikacji telefonem zostanie aktywowana.
Od teraz na liście sposobów autoryzacji, ta telefonem będzie ustawiona jako domyślna. Podobnie można skonfigurować logowanie przy pomocy urządzeń z iOS na pokładzie. Szczegółową instrukcję znajdziecie pod tym adresem.
Jeszcze raz Was przepraszam za moje gapiostwo i przeoczenie istotnych informacji. Przy okazji też dziękuję Czytelnikom, którzy w poprzednim wpisie podzielili się listą wszystkich stron, które udostępniają funkcję dwuskładnikowego uwierzytelniania.
Jest też pozytywny aspekt mojego błędu, nigdy za wiele wpisów, które propagują bezpieczne formy logowania na swoje konta w sieci. Dwuskładnikowe uwierzytelnianie, to teraz jedno z bezpieczniejszych form (bezpłatnych), polecam tym z Was, którzy jeszcze z tego nie skorzystali.
Zdjęcie główne – Pixabay.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu