Gry

Zwariowałem. Chcę kupić laptopa do grania, ale to bardzo trudne zadanie

Grzegorz Marczak
Zwariowałem. Chcę kupić laptopa do grania, ale to bardzo trudne zadanie
79

Chodzi to za mną od pary miesięcy i nie mogę sobie racjonalnie tego zakupu wybić z głowy. Mam wprawdzie w domu dobry i nadal mocny PC, na którym regularnie gram ale… Potrzebuję czegoś mniejszego i przenośnego, tak abym nawet późną nocą (a jestem nocnym markiem), mógł się na chwilę zanurzyć w świat jaki oferują mi gry. Właściwie noc to dla dorosłego człowieka jest taką pora, w której ma się trochę spokoju i czasu dla siebie.

Jak wszyscy wiemy laptopy do grania to sprzęt koszmarnie drogi. Natomiast po premierze nowych kart graficznych Nvidia, stał się on na chwilę jeszcze droższy. Kiedy zacząłem szukać sprzętu, który by mi odpowiadał zauważyłem kilka ciekawych rzeczy związanych z rynkiem i producentami sprzętu gamingowego.

To, że u nas klientów na taki sprzęt jest mało, to chyba oczywista oczywistość. Dziwi mnie jednak, że firmy w komunikacji prezentują i chwalą się tymi najbardziej absurdalnymi, jeśli chodzi o ceny sprzętami. Oczywiście są ludzie, których stać na komputer z dwiema najdroższymi kartami graficznymi za ok 20k PLN. Natomiast jak zacząłem dopytywać o dostępność tych tańszych maszyn (jedna karta) to się okazało, że jeszcze chwilowo ich nie ma i ceny też nie do końca są znane. Tak było w przypadku dwóch czy trzech producentów.

Mam wrażenie, że te super drogie laptopy do grania używane są jako narzędzie marketingowe i jednocześnie pokaz sił i możliwości. I wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, że klient, którego te reklamy zainteresowały, ale szuka nieco tańszego sprzętu, nagle dowiaduje się, że jeszcze nie teraz - sprzęt będzie za chwilę dostępny.

No, ale może to kwestia zawirowań jeśli chodzi o nowe produkty.

Inną rzeczą jest wybór producenta - bo to jest podstawowa decyzja do podjęcia. W grę wchodzą tacy gracze jak Asus, Lenovo, MSI, Acer i Alienware.

Dla laika, który nie siedzi dość głęboko w temacie, wszystkie firmy oferują bardzo zbliżone produkty z praktycznie takimi samym podzespołami. Do tych najdroższych laptopów pakowane są najlepsze procesory i karty graficzne, pamięć ram przeważnie tego samego typu itp. Kto więc robi lepszy sprzęt, jak go wybrać?

Testowanie poszczególnych laptopów jest praktycznie niemożliwe. Sklepy nie mają ich na stanie, a przy zakupie trzeba czekać na zamówienie. Rzadko też dostępny jest egzemplarz testowy w sklepach.

Jak więc taki biedny człowiek ma się zdecydować na zakup urządzenia za 10 000 PLN +. Pozostaje mu wertowanie internetu w poszukiwaniu testów i porównań. Można spędzić przy tym setki godzin, a i tak nie dojdzie do jakiegoś oczywistego wniosku.

Co gorsza, sprzedawcy nawet w tych najbardziej wyspecjalizowanych sklepach, również nie mają za dużo doświadczenia z tym sprzętem, ponieważ rzadko go sprzedają. Pytanie ich więc o wybór między maszyną x a y jest pozbawione większego sensu.

Nie piszę o tym dlatego aby opisywać oczywistości. Kiedyś po głowie chodził mi tak pomysł na konsultantów zakupowych. Składało by się u nich zapotrzebowanie na sprzęt, a oni analizując rynek i dostępne urządzania przesyłali by nam raport z rekomendacją. Nie chodzi tu oczywiście o zakup urządzeń za 500 PLN tylko tych bardzo drogich - kupowanych przez ludzi, którzy mają pieniądze, ale nie bardzo mają czas na poznawanie i odkrywanie tajników sprzętu HIFI czy nowości w drogich rzutnikach.

Gdyby teraz istniał taki serwis, chętnie zapłaciłbym za to aby ktoś przedstawił mi propozycje zakupowe racjonalnie i merytorycznie je uzasadniając. Ktoś powie, że przemawia przeze mnie lenistwo, bo można sobie wszystko w sieci znaleźć, a jak się nie znam to nie potrzebuję dobrego sprzętu. Tak jednak nie jest, nie mam po prostu czasu na spędzanie tych godzin w sieci szukając dobrego produktu. Nie trzeba być też mega fachowcem aby umieć docenić i obsłużyć dobry sprzęt.

Dla niektórych takie poszukiwanie i wczytywanie się w dziesiątki tysięcy informacji jest czymś przyjemnym, szczególnie kiedy kupuje się wymarzony sprzęt, na który się długo czekało. I jak najbardziej to rozumiem. Jest jednak grupa ludzi nie mających czasu, nie chcących poznawać teraz wszystkich tajników wspominanych komputerów i ich producentów. Chcą rekomendacji i szybkiego zakupu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu