Felietony

Kup mieszkanie, a my damy Ci elektryczny samochód za 400 PLN miesięcznie

KP
Kamil Pieczonka
11

Jakiś czas temu Renault zapowiedziało, że wspólnie z jednym z francuskich deweloperów zaoferuje atrakcyjny abonament na elektryczny samochód. Teraz oferta weszła w życie i faktycznie okazuje się bardzo korzystna, Renault Zoe można wynająć na 37 miesięcy płacąc jedynie 90 euro (~400 PLN) miesięcznie. Jest jednak haczyk, trzeba kupić mieszkanie.

Samochód w abonamencie i ładowarka w garażu

Deweloper Kaufman & Broad sprzedaje 12 domów oraz 20 mieszkań na niewielkim, ekologicznym osiedlu pod Paryżem. W ramach promocji i dla podkreślenia ekologicznych walorów okolicy, zaoferuje wszystkim nabywcom możliwość wynajmu elektrycznego Renault Zoe za jedyne 90 euro miesięcznie. Umowa będzie mogła być zawarta przez każdego nabywcę mieszkania na 37 miesięcy, jedyne koszty to 1000 euro opłaty wstępnej oraz wspominane 90 euro abonamentu. Taka kwota nawet w Polsce wydaje się atrakcyjna, tym bardziej, że Renault Zoe kosztuje około 36 000 euro, czyli blisko 160 000 PLN.

Co więcej na terenie osiedla przy miejscach postojowych oraz w domowych garażach zostaną zamontowane dedykowane ładowarki (wallbox), pozwalające na ładowanie baterii w samochodzie prądem zmiennym o większej mocy (prawdopodobnie 11 kW). Jedyny minus to cena nieruchomości. Jeśli chcielibyście zakupić dom o powierzchni użytkowej około 100 m^2 to musicie liczyć się z wydatkiem rzędu 511 000 euro. Nieco tańsze są mieszkania, za dwupokojowe trzeba zapłacić przynajmniej 213 000 euro, a za trzypokojowe 253 000 euro. Trudno mi ocenić ile kosztują nieruchomości w okolicy, ale chyba nie wygląda to tak źle.

Kiedy taka oferta w Polsce?

Szczerze powiedziawszy to zazdroszczę trochę francuzom takiej oferty. Co prawda wybór mieszkania na podstawie usługi abonamentu na samochód nie wydaje się specjalnie dobrym pomysłem, ale sam fakt powstania takiej inicjatywy jest godny pochwały. Racjonalnie wyceniony abonament na samochód to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, szczególnie jeśli faktycznie myślimy o zakupie elektryka. Do tego dochodzi też zapewnienie odpowiedniej infrastruktury. W Polsce nie jest z tym najlepiej, a wiele osób będzie pewnie ograniczać brak możliwości ładowania np. w bloku, nawet jeśli posiadamy wykupione miejsce postojowe w garażu podziemnym.

Wiele wskazuje na to, że montaż ładowarek do samochodów elektrycznych, albo przynajmniej przystosowanie instalacji elektrycznej do ich montażu wymusi na deweloperach dopiero odpowiednia ustawa. W tej chwili takich rozwiązań brakuje, a w tworach takie jak wspólnoty mieszkaniowe, zorganizowanie pozwolenia na montaż takiej ładowarki nie należy do najłatwiejszych. Wydaj się to jednak nieuniknione, jeśli chcemy osiągnąć cele postawione przez ustawę o elektromobilności, która przewiduje, że po polskich drogach będzie jeździło milion aut elektrycznych już w 2025 roku.

Biorąc pod uwagę popularność usług carsharingu aut elektrycznych w Warszawie czy Wrocławiu, chętnych na zakup mieszkania w pakiecie z tanim autem elektrycznym z pewnością by nie zabrakło. Szczególnie w duży aglomeracjach, gdzie posiadanie auta elektrycznego wiąże się też z dodatkowymi bonusami jak np. możliwość darmowego parkowania w centrum czy korzystanie z buspasów. Może ktoś podłapie pomysł :-).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: