Telekomy

Korzystałem już z prawdziwego 5G od Play

Grzegorz Ułan
Korzystałem już z prawdziwego 5G od Play
Reklama

W tym tygodniu Play zaprosił nas i dwie inne redakcje na testy swojego 5G, uruchomionego w jednej z lokalizacji w Toruniu. Grzech było odmówić zwłaszcza, że były to testy nie laboratoryjne, a w rzeczywistych warunkach.

Co to oznacza? Otóż to, że mieliśmy okazję przetestować sieć w zasięgu nowej technologii 5G w warunkach, w jakich zostanie udostępniona w ciągu najbliższych lat w całym kraju.

Reklama

Środowisko testowe 5G Play w Toruniu

Anteny zostały umieszczone na dachu jednego z budynków w Toruniu, a my w jego okolicach mogliśmy sprawdzać parametry zasięgu sieci 5G. Ale zanim przejdziemy do wyników, kilka kwestii technicznych, o które zapytałem Marka Lipskiego, Eksperta ds. Planowania i Optymalizacji Sieci Radiowej, który towarzyszył nam podczas testów.

Grzegorz Ułan: Jaka jest dokładna specyfikacja techniczna środowiska testowego 5G w Toruniu?

Marek Lipski: Stacja bazowa Huawei serii 5900 pracująca w technologii 5G wykorzystuje kanał o szerokości 100 MHz w zakresie częstotliwości 3500-3600 MHz, czyli tzw. C-Band. Telefony testowe to Huawei Mate 20X 5G.


Scenariusz testowy to tzw. eMBB, (Enhanced Mobile BradBand), czyli szybki internet porównywalny z przepływnościami uzyskiwanymi przy pomocy światłowodu i pozwalający na wygodne korzystanie z wszelkich aplikacji wymagających przesłania dużej ilości danych w krótkim czasie takich jak 4K TV, VR czy dostęp do zasobów w dowolnej chmurze.

Grzegorz Ułan: Dlaczego padło na Toruń, a nie Warszawę czy inną lokalizację w Polsce?

Marek Lipski: Dlaczego Toruń? Przede wszystkim dlatego, że właśnie tam było dostępne pasmo częstotliwości, które zostało wykorzystane do testów. Cała zabawa polega na tym, że zakres częstotliwości 3400-3800 MHz jest w Polsce powszechnie używany, ale ze względu na swoje właściwości propagacyjne ma dość ograniczony zasięg i można znaleźć obszary, gdzie częstotliwości te nie są wykorzystywane.

Dlatego, aby minimalizować potencjalny wpływ stacji 5G na ewentualnie istniejące instalacje trzeba było znaleźć obszar, gdzie taki kanał o szerokości 100 MHz w tym paśmie byłby nieużywany. Warszawa niestety takich kryteriów nie spełnia, podczas gdy w Toruniu częstotliwości te były wolne.

Po drugie, Toruń jest doskonałym miastem pod kątem – nazwijmy to – tkanki miejskiej. Można tu znaleźć zarówno tereny otwarte z niską zabudową, jak i duże osiedla mieszkaniowe, tereny zielone i przemysłowe oraz gęsto zabudowaną starówkę z grubymi murami. Jednym słowem – wszystkie możliwości w pigułce w rozmiarze idealnym do przeprowadzenia testów.

Reklama

Grzegorz Ułan: Planujecie uruchomić inne lokalizacje testowe w kraju?

Marek Lipski: Co do innych lokalizacji testowych, to na obecnym etapie jeszcze za wcześnie mówić o innych miejscach, między innymi ze względów o których mówiłem wcześniej oraz obecnymi trudnościami w pozyskaniu odpowiedniego zasobu częstotliwości od Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Oczywiście nie wykluczamy definitywnie takiej możliwości (przykład stadionu Legii w Warszawie), jednak na razie skupiamy się na Toruniu.

Testy 5G Play w Toruniu


Reklama

Jak to jest korzystać z internetu w zasięgu 5G na smartfonie? Różnica w porównaniu z 4G jest odczuwalna, nawet podczas przeglądania stron www, nie mówiąc już o pobieraniu plików czy oglądaniu treści wideo. Wprawdzie podejrzewam, że podczas testów to były jedyne trzy smartfony Huawei Mate 20X 5G w okolicy, niemniej bez problemu osiągaliśmy prędkości rzędu kilkuset Mb/s, nawet podczas jednoczesnych testów na Speedtest.

Technikom Play, którzy byli na miejscu wcześniej udało się przekroczyć prędkość przy pobieraniu 1 Gb/s, nam ani razu, choć prób przeprowadziliśmy kilkadziesiąt i nigdy prędkość ta nie przekroczyła 900 Mb/s.

A jak 5G sprawdza się w warunkach bojowych? Z FTP Atmana uruchomiłem pobieranie pliku ważącego 25 GB, zajęło to około 10 minut. Pobieraliśmy też filmy do obejrzenia offline na Netfliksie i filmy prawie dwugodzinne ściągały się w okolicach 13 sekund.

Z ciekawości sprawdziłem też na swoim smartfonie, jaką prędkość osiągnę podłączając się do WiFi w routerze Huawei, podłączonego do sieci 5G i tu również prędkości były imponujące, których chyba nigdy nie uświadczyłem jeszcze na swoim telefonie.

Przyznam, że te krótkie testy rozbudziły mój apetyt i o ile wcześniej z dystansem i spokojem podchodziłem do zbliżającego się wdrożenia nowej technologii 5G, tak teraz włączyła mi się już niecierpliwość. Skok w jakości dostępu do sieci w nowej technologii jest podobny, jak w porównaniu 3G --> 4G, tak więc jeśli zdarza się Wam czasem wpaść w zasięg 3G, to różnica jest podobnej skali, co w przypadku 4G --> 5G.

Reklama

Kiedy więc nadejdzie 5G? Aktualnych zasobów i pojemności sieci LTE wystarczy jeszcze na najbliższe 2 lata, po tym czasie, a może nawet jeszcze trochę wcześniej, powinno się już rozpocząć komercyjne wdrażanie 5G w Polsce, co prawda jeszcze niewiele wiadomo w jakim modelu to nastąpi w naszym kraju, niemniej to pewnik i osobiście już się nie mogę tego doczekać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama