Komputery i laptopy

Koniec tanich dysków SSD, ceny pamięci NAND wyraźnie wzrosną

Kamil Pieczonka
33

Jeśli zastanawiacie się nad zakupem nowego dysku SSD do swojego komputera to może to być bardzo dobry moment, aby wreszcie podjąć decyzję. Według analityków ceny pamięci NAND mogą w tym roku wzrosnąć nawet o 40%, a proces ten może przyśpieszyć ostatnia awaria w fabryce Samsunga.

Ceny pamięci mają wzrosnąć o 40%

Obecnie bez większych problemów można kupić dysk SSD o pojemności 1 TB w cenie około 400 PLN. Tak tanio nie było jeszcze nigdy i niestety wiele wskazuje na to, że to może być lokalny dołek, przynajmniej w najbliższym czasie. Ceny pamięci NAND, tak samo jak i DRAM podlegają licznym fluktuacjom. Możliwości produkcyjne są ograniczone, tak samo jak liczba producentów (Samsung, SK Hynix, Micron), a popyt zmienia się bardzo dynamicznie. W ostatnich latach wszyscy zwiększali produkcję z racji dynamicznego rozwoju branży smartfonów, które też korzystają z kości NAND i DRAM. Teraz popyt z tego segmentu rynku wyraźnie się zmniejszył, co wywołało ostatnie przeceny dysków SSD.

Jednak jak podaje branżowy serwis Digitimes, w 2020 roku ma się to zmienić. Portal powołuje się na swoje źródła związane z producentami pamięci, które twierdzą, że ceny kontraktowe w 2020 roku wzrosną nawet o 40%. To spora zwyżka, związana prawdopodobnie z ograniczeniem podaży. Samsung, największy producent pamięci NAND na świecie, już od kilku kwartałów notował coraz mniejsze zyski ze sprzedaży półprzewodników i nie może pozwolić sobie na dalszy spadek cen. Jakby tego było mało, 31 grudnia 2019 w jednej ze swoich największych fabryk w Hwaseong miał awarię, przez minutę zabrakło prądu, co unieruchomiło fabrykę półprzewodników na 3 dni i spowodowało wielomilionowe straty.

Odzyskanie pełni zdolności produkcyjnych z pewnością trochę potrwa i będzie to kolejnym czynnikiem zmniejszającym podaż pamięci w 1. kwartale 2020 roku. Jeśli zatem planujecie wymienić dysk na większy/szybszy, to warto to zrobić jeszcze zanim podwyżki cen dotrą do naszych sklepów, a będzie to miało zapewne miejsce w najbliższych tygodniach.

źródło: Digitimes/Reuters

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu