Artykuł sponsorowany

Kantor Walutowy Alior Banku to rozwiązanie nie tylko na wakacje

Kamil Pieczonka
Kantor Walutowy Alior Banku to rozwiązanie nie tylko na wakacje
19

Rynek e-commerce rozwija się w Polsce od wielu lat w dwucyfrowym tempie. Kupujemy już nie tylko w naszych rodzimych sklepach, ale również coraz więcej za granicą, szczególnie w Chinach, choć nie tylko. Jeszcze 5 lat temu zakupy w dokonywane w walutach obcych wiązały się zazwyczaj ze sporymi, dodatkowymi kosztami. Czasami była to dodatkowa prowizja, a czasami tylko bardzo nieatrakcyjny kurs wymiany.

To się jednak zmieniło, a jednym z prekursorów tych zmian był Kantor Walutowy Alior Banku, który przez ostatnie lata bardzo dynamicznie się rozwija i oferuje coraz więcej możliwości. Wśród nich należy wymienić świetną aplikację mobilną i kartę wielowalutową, która daje nam ogromną elastyczność, nie tylko w czasie wakacji, ale również w trakcie codziennych zakupów. Na czym zatem polega ten fenomen? Postarałem się to wyjaśnić poniżej, a na koniec chciałbym was zaprosić do wzięcia udziału w konkursie.

Czym jest Kantor Walutowy Alior Banku?

Kantor Walutowy Alior Banku jest oddzielnym bytem, nie wymaga posiadania konta w tym banku (choć to przyśpiesza założenie i zasilenie konta w kantorze), ale posiada jego gwarancje bankowe - BFG, dzięki czemu mamy pewność, że nasze pieniądze są bezpieczne do równowartości 100 000 euro. Podobna do zakładania konta w banku jest też procedura zakładania konta w kantorze walutowym, możemy zrobić to nie ruszając się sprzed komputera, wypełniając wniosek i wysyłając tylko przelew weryfikacyjny z innego naszego konta w banku w Polsce. Dla osób, które wolą bardziej fizyczny kontakt, konto można założyć też potwierdzając swoją tożsamość przy kurierze lub w czasie wideorozmowy weryfikacyjnej z pracownikiem Kantoru Walutowego. Tym samym konto w Kantorze Walutowym możemy założyć w ciągu kilku godzin, a wraz z nim cieszyć się możliwością wymiany walut po bardzo atrakcyjnym kursie.

To właśnie największa przewaga Kantoru Walutowego nad tradycyjnym bankiem, kursy walutowe są tutaj bardziej rynkowe, spready są minimalne i znacznie niższe niż w tradycyjnych bankach. Dzięki temu niewielkim kosztem możemy wymienić złotówki na jedną z 22 pozostałych obsługiwanych walut. Tak, Kantor Walutowy Alior Banku obsługuje aż 23 światowe waluty, poza polskim złotym są to: euro (EUR), dolar amerykański (USD), frank szwajcarski (CHF), funt brytyjski (GBP), kuna chorwacka (HRK), korona szwedzka (SEK), korona norweska (NOK), japoński jen (JPY), korona duńska (DKK), korona czeska (CZK), dolar kanadyjski (CAD), węgierski forint (HUF), dolar australijski (AUD), rosyjski rubel (RUB), lew bułgarski (BGN), peso meksykańskie (MXN), lej rumuński (RON), rand południowoafrykański (ZAR), baht tajski (THB), nowy szekel izraelski (ILS), dolar hongkoński (HKD) i lira turecka (TRY). Do każdej waluty możemy otworzyć sobie osobne konto (w czasie kilku sekund) i wykonywać za jego pośrednictwem przelewy, nie tylko na rachunki krajowe, ale również zagraniczne.

Nie muszę chyba wspominać jakie możliwości to stwarza np. dla osób, które posiadają kredyty w walutach obcych. Teraz zamiast zdawać się na kurs kredytującego banku, niewielkim kosztem można samodzielnie wymienić złotówki i spłacać raty bezpośrednio w walucie obcej. Jeśli natomiast prowadzisz działalność gospodarczą i współpracujesz z zagranicznymi kontrahentami, nawet z bardzo egzotycznych krajów, możesz bez większych problemów przyjmować płatności w walucie obcej jak i w niej płacić. Zaletą Kantoru Walutowego jest fakt, że można też dokonać tzw. wymiany krzyżowej, czyli np. bezpośrednio dolary amerykańskie wymienić na euro, nie trzeba robić pośredniej konwersji na złotówki, co wiązałoby się z większymi kosztami związanymi z podwójnym spreadem.

Kantor Walutowy Alior Banku działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, możecie praktycznie w każdym momencie dokonać wymiany waluty. Co więcej można nawet ustawić zlecenia do wykonania w przyszłości, gdy kurs osiągnie zadany przez nas poziom. Wtedy otrzymamy powiadomienie o możliwości wykonania transakcji albo zostanie ona wykonana automatycznie, jeśli zapewnimy odpowiednie środki na koncie. To zresztą tylko jedna z dodatkowych funkcji, bo  w kantorze mamy też możliwość wykonywania transakcji z blokadą, czyli możliwość zarezerwowania na 2 dni kursu waluty, nawet jeśli nie mamy w danej chwili całości potrzebnych środków na koncie w kantorze. W funkcjonalnościach znajdziecie również mechanizm prośby o przelew czy możliwość podziału rachunku ze znajomymi, np. podczas wspólnej wycieczki. Natomiast dla tych, którzy operują gotówką, przydatna będzie zapewne możliwość bezpłatnej wypłaty i wpłaty waluty (USD, EUR, GBP) w oddziałach Alior Banku w całym kraju. Naprawdę, trudniej o bardziej elastyczne rozwiązanie.

Czym jest karta wielowalutowa?

Doskonałym uzupełnieniem oferty Kantoru Walutowego jest dedykowana mu karta wielowalutowa. Jest to nic innego jak wypukła (można nią płacić w internecie) karta płatnicza, która automatycznie rozpoznaje walutę, w której płacimy i dzięki temu pozwala zaoszczędzić nam na kosztach przewalutowania. Karta oferowana w Kantorze Walutowym Alior Banku obsługiwana jest przez Mastercarda i pozwala na dokonywanie płatności w blisko 160 różnych walutach. W przypadku 23 walut, do których rachunki możecie otworzyć w kantorze, płatność w nich będzie pobierana bezpośrednio z konta. To znacząco pozwala obniżyć koszty naszych zagranicznych zakupów lub wojaży.

To jednak nie wszystkie jej zalety, karta wydawana jest za darmo i jeśli w czasie 6 miesięcy od jej otrzymania wykonasz chociażby jedną transakcję, to nie zapłacisz nic za jej używanie przez 4 lata jej okresu ważności. Dodatkowo pierwsza wypłata z dowolnego bankomatu na świecie w dowolnej walucie jest darmowa. Dla miłośników nowych technologii istotny będzie pewnie również fakt, że kartę wielowalutową można podpiąć do systemu Google Pay lub Apple Pay, co pozwoli wam na płacenie telefonem, bez konieczności noszenia ze sobą fizycznej karty. To spore udogodnienia i wydaje mi się, że funkcja, którą coraz częściej doceniamy. Nie zawsze zabieram ze sobą portfel, ale zawsze mam przy sobie telefon i w dzisiejszych czasach to z powodzeniem wystarczy do zrobienia nieplanowanych zakupów.

Tak jak już wspominałem, kartą można płacić zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Płatność kartą niejednokrotnie jest też znacznie bezpieczniejsza niż przelew czy płatność gotówką. Dzięki funkcji 3D Secure, praktycznie każda płatność online musi zostać potwierdzona specjalnym kodem, który wysyłany jest SMSem na nasz numer telefonu zarejestrowany w kantorze. Bez tego transakcja nie zostanie autoryzowana. Ponadto płacąc kartą możemy skorzystać z usługi chargeback, to forma reklamacji, którą składamy w banku, jeśli produkt lub usługa, którą kupiliśmy do nas nie dotarła lub nie spełniła naszych oczekiwań. Tym samym nie musimy być zdani na łaskę sprzedawcy, bank załatwi wszystko za nas. Dodatkowym elementem bezpieczeństwa jest też możliwość definiowania limitów płatności w poszczególnych kanałach, czyli płatnościach bezgotówkowych (internetowych) i gotówkowych, wliczając w to wypłaty z bankomatu. W ten sposób mamy pełną kontrolę nad swoimi pieniędzmi i nie musimy martwić się na wakacjach, czy mamy wystarczająco dużo gotówki.

Rewelacyjna aplikacja mobilna

Wreszcie trzeci, równie istotny element całego ekosystemu Kantoru Walutowego to aplikacja mobilna. Dostępna jest zarówno na smartfonach z systemem Android jak i iOS i oferuje taką samą funkcjonalność jak interfejs w przeglądarce. W czasach gdy już większość z nas częściej loguje się do banku przez aplikację niż przez komputer z przeglądarką internetową, to bardzo istotna rzecz.

Aplikacja pozwala na wymianę walut, otwieranie nowych kont, wykonywanie przelewów, zamówienie i zarządzanie limitami karty wielowalutowej i wiele innych. Wszystko zostało zebrane w jednym miejscu i co najważniejsze w bardzo wygodnej formie. Do aplikacji logujecie się przy pomocy kodu pin lub biometrii (odcisk palca albo skan twarzy), co sprawia, że dostęp do niej można uzyskać w czasie kilku sekund. Trudno o wygodniejsze rozwiązanie.

Posiadając aplikację macie swój kantor zawsze pod ręką, a to może się przydać w najmniej spodziewanych sytuacjach, np. gdy chcecie zapłacić kartą, a nie wiecie czy na koncie jest odpowiednio dużo pieniędzy w odpowiedniej walucie. Przydatna może być też funkcja ustawiania alertów gdy kurs danej waluty osiągnie oczekiwany przez nas poziom. Możliwości jest bardzo wiele, a trzeba przyznać, że aplikacja mobilna Kantoru Walutowego Alior Banku należy do jednych z najwygodniejszych na rynku.

Konkurs - wygraj nawet 10 000 PLN

Przy okazji warto również wspomnieć o trwającym obecnie konkursie dla posiadaczy konta w Kantorze Walutowym oraz karty wielowalutowej. Wystarczy, że wykonasz swoją kartą 5 transakcji o wartości min. 5 jednostek waluty np. 5 EUR/5 USD/5 GBP i odpowiesz na proste pytanie:

  • Jaka jest najbardziej nietypowa rzecz jaką kupiłeś/-aś za granicą i dlaczego?

Autorzy czterech najlepszych według Jury odpowiedzi otrzymają przelewy gotówkowe na swoje konta w Kantorze Walutowym. Za pierwsze miejsce przewidziano 10 000 PLN, a za 3 kolejne po 5000 PLN. Zgłoszenia można wysyłać do 30 listopada przez dedykowaną stronę konkursową.

Tekst powstał przy współpracy z Kantorem Walutowym Alior Banku.

<!-- (c) 2000-2019 Gemius SA version 2.0 Impressions: campaign: Ab_Kantor_Walutowy_2019, placement: /Content/Antyweb , creative: Artykuł partnerski z brandingiem -->

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu