Bezpieczeństwo w sieci

Kalendarz Google pełen... pułapek. Kaspersky ostrzega

Jakub Szczęsny
Kalendarz Google pełen... pułapek. Kaspersky ostrzega
2

O ile użytkownicy są świadomi fałszywych ofert w komunikatorach oraz skrzynkach mailowych, tak już mają problem z bardziej wyrafinowanymi metodami - takimi jak chociażby... Kalendarz Google. Kaspersky ostrzega przed tzw. "phishingiem kalendarzowym", który może być naprawdę niebezpieczny.

Według Kaspersky'ego, wielu użytkowników w okolicach maja zaczęło się skarżyć na niechciane powiadomienia z Kalendarza Google, które okazywały się być spamem. Wykorzystywano popularną i szeroko wykorzystywaną możliwość automatycznego dodawania zaproszeń i powiadamiania o nich. W kampanii spammerów chodziło o dodanie linku do wydarzenia oraz zachęcenie do jego kliknięcia.

Kliknięcie takiego odnośnika kończyło się przeniesieniem użytkownika do strony, w której zawarto prostą ankietę z możliwością wygrania nagrody pieniężnej. Trzeba było jednak uprzednio dokonać "opłaty manipulacyjnej" - to miało się odbyć za pomocą podpiętej karty płatniczej. Dodatkowo, ofiary proszono o dane osobowe - nie trzeba raczej tłumaczyć tego, że po uzyskaniu wszystkich informacji, pieniądze z kont ofiar magicznie "znikały".

Oszustwo kalendarzowe jest niezwykle skuteczne, ponieważ ludzie w mniejszym bądź większym stopniu przyzwyczaili się do otrzymywania wiadomości spamowych na skrzynki poczty e-mail lub w komunikatorach i są wobec nich ostrożni. Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku aplikacji Kalendarz, której głównym celem nie jest przesyłanie, ale organizowanie informacji. Próbka, którą widzieliśmy, zawiera tekst z wyraźnie podejrzaną propozycją, jednak często zdarza się, że proste oszustwo staje się z czasem bardziej zaawansowane i podstępne. Na szczęście nie trzeba stosować żadnych wyrafinowanych środków bezpieczeństwa, aby nie paść ofiarą tego oszustwa - funkcja, która je umożliwia, może zostać łatwo wyłączona w ustawieniach kalendarza

Jak można uchronić się przed tym oszustwem?

Kaspersky radzi, aby w Kalendarzu Google wyłączyć automatyczne dodawanie zaproszeń - po to, aby nie otrzymywać więcej fałszywych wiadomości. Warto pamiętać również o tym, by nie klikać w żadne treści, których nie jesteśmy pewni oraz bardzo ostrożnie podchodzić do wszelkich platform, które wymagają od nas podania jakichkolwiek danych osobowych. Najsłabszym ogniwem w takich sytuacjach są zazwyczaj ludzie - warto o tym pamiętać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu