Nauka

Już dziś start misji NASA na Marsa. Zobacz, gdzie go obejrzeć.

Krzysztof Kurdyła
Już dziś start misji NASA na Marsa. Zobacz, gdzie go obejrzeć.
1

Dziś kolejny wielki dzień dla fanów podboju kosmosu, w południe startuje kolejna w ostatnim czasie misja na Marsa. Tym razem „organizatorem” jest NASA, a celem misji jest dostarczenie łazika Perseverance na powierzchnię Czerwonej Planety. Badanym regionem ma być krater Jezero, który według naukowców był kiedyś wypełniony wodą.

Poszukiwanie życia i przygotowanie paczki

Głównymi zadaniami łazika będzie poszukiwanie śladów życia oraz... przygotowanie paczki dla „kuriera”. Łazik ma zebrać różne próbki gruntu ze swojego terenu operacyjnego, zwieźć w jedno miejsce, skąd w przyszłości mają zostać zabrane na Ziemię przez odpowiednio przygotowany do tego autonomiczny statek. Lokacja nie została wybrana przypadkowo, dno nieistniejącego już jeziora powinno zwiększyć prawdopodobieństwo odnalezienia śladów życia, jeśli takowe istniało.

Sam łazik, nie dość że jest jednym z najbardziej zaawansowanych projektów NASA, ma dodatkowego pomocnika w postacie helikoptera Ingeniuty, mający dostarczyć informacji, jak tego typu obiekt zachowa się w marsjańskiej atmosferze.

Piąta marsjańska misja Atlasów V

Rakietą która zostanie użyta do tej misji jest Atlas V. NASA używała tego typu rakiet w marsjańskich misjach już czterokrotnie, między innymi łazik Curiosity został dostarczony w ten sposób. Na potrzeby tej misji rakieta zostanie wyposażona w cztery silniki pomocnicze.

Start rakiety zaplanowano dziś, na godzinę 13:50. Okno startowe potrwa dwie godziny. Atlas wystartuje z przylądka Canaveral, a po niecałej godzinie powinno nastąpić odłączenia kapsuły z łazikiem. Droga na Marsa zajmie około 6,5 miesiąca, co oznacza, że kolejne emocje związane z tą misją czekają nas w lutym przyszłego roku. Transmisję live z tego wydarzenia możecie śledzić na Youtube.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu