Mobile

Jury wybrało najlepsze aplikacje w konkursie AppAward

Tomasz Popielarczyk
Jury wybrało najlepsze aplikacje w konkursie AppAward
29

Mamy już wyniki głosowania na najlepszą aplikację mobilną w konkursie AppAward, którego Partnerem Generalnym była fira Qualcomm. Spośród 300 zgłoszonych aplikacji Jury wyłoniło laureatów w sześciu kategoriach podzielonych na trzy czołowe platformy. Czy ich decyzje pokrywają się z wyborem internautów...

Mamy już wyniki głosowania na najlepszą aplikację mobilną w konkursie AppAward, którego Partnerem Generalnym była fira Qualcomm. Spośród 300 zgłoszonych aplikacji Jury wyłoniło laureatów w sześciu kategoriach podzielonych na trzy czołowe platformy. Czy ich decyzje pokrywają się z wyborem internautów? Który produkt okazał się wielkim wygranym, a który zawiódł na całej linii?

Kilka dni temu na AntyApps poznaliśmy wyniki głosowania internautów. Sam muszę przyznać, że w kilku kategoriach byłem zaskoczony takimi a nie innymi wyborami. Po więcej szczegółów na ten temat odsyłam Was właśnie tam, a tymczasem zdradźmy, które produkcje zdaniem Jury zasłużyły na miano najlepszych aplikacji mobilnych. Wyniki dopiero co zostały ogłoszone na konferencji Generation Mobile, a teraz macie okazję poznać je Wy.

Zanim jednak przystąpię do opisywania zwycięzców, krótko o tych, którzy stoją za tym wyborem. Pełny skład komisji konkursowej możecie znaleźć na stronie AppAward.pl. Wśród członków znaleźli się nie tylko dziennikarze i blogerzy technologiczni, piszący o mobile, ale też członkowie działów PR i prezesi firm działających w tym segmencie. Wszystkich ich łączy duża wiedza oraz silna więź z gadżetami oraz projektowanym na nie oprogramowaniem.

 

iOS

W kategorii "Biznes, finanse i bankowość" zwyciężyła aplikacja do monitorowania przesyłek dostarczanych za pośrednictwem popularnych firm kurierskich - Paczkometr. Wybór internautów w tej kategorii był inny. Postawili oni na program usprawniający korzystanie z programów partnerskich - Freebee.

Podobnie sytuacja wygląda w kategorii "Edukacja". Tutaj Jury postawiło na Bloxy HD. Zwycięski projekt jest dedykowany dzieciom w wieku 5-12 lat i pozwala na konstruowanie własnych światów, konstrukcji i scenerii z klocków. Dla porównania internauci wybrali interaktywną bajkę Wesołe Warzywa.

Wątpliwości nie było w kategorii "Media", którą zdominował Filmweb - zarówno w oczach komisji, jak i internautów aplikacja popularnego serwisu dla kinomanów okazała się najlepsza.

W kategorii "Narzędzia" komisja zdecydowała się wyróżnić aplikację Listonic - Zamów Zakupy. Pozwala ona na zamawianie produktów ze sklepów spożywczych wraz z dostawą do domu. Twórcy przewidzieli też system płatności, który pozwala bezpośrednio z poziomu smartfona załatwić wszystkie formalności. Internauci w tej kategorii wybrali Przepisy.pl.

Rywalizacja w kategorii "Rozrywka" była zacięta, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Została nim aplikacja Foldify, która pozwala na tworzenie modeli 3D z wirtualnych wycinanek, a następnie drukowanie i składanie ich w rzeczywistości. Tymczasem dla internautów najlepsza okazała się produkcja z robionymi z przymrużeniem oka filmami wideo Tosiewytnie.pl, autorstwa Wirtualnej Polski.

Kategorię "Inne" zwyciężyła aplikacja do sprawdzania połączeń komunikacji miejskiej Jak Dojadę. Znów zdradzę, że to był mój faworyt, bo sam bardzo cenię oferowane tutaj funkcję. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze możliwości kupowania biletów, ale kto wie - może kiedyś. Tymczasem internauci w tej kategorii wyróżnili wirtualną podróż po kopalni soli w Wieliczce - The Salt Mine.

 

Android

Kategorię "Biznes, finanse i bankowość" na Androidzie zwyciężył program eXchanger, w której nie tylko możemy porównywać kursy obcych walut, ale też obliczać zaciągane w nich kredyty. Internauci byli monotematyczni i tak jak w przypadku iOS wybrali tutaj Freebee.

W kategorii Media niespodzianki nie było i znów zwycięzcą okazał się Filmweb. Doceniło go zarówno Jury, jak i internauci. Przyznam szczerze, że sam z niej korzystam na co dzień, bo zastępuje m nie tylko repertuar kin i źródło informacji filmowych, ale też służy jako program telewizyjny i powiadamia o ciekawych pozycjach w ramówce. Aplikacja jest dobrze zaprojektowana i na bieżąco aktualizowana. Chyba można ją nazwać jednym z największych wygranych konkursu - zdominowała kategorię media.

Kategoria "Narzędzia" to kolejne rozbieżności między wyborem komisji a internautami. Ta pierwsza ponownie doceniła program do mobilnego zamawiania zakupów Listonic, a głosujący zdecydowali się wyróżnić aplikację przydatną podczas organizacji małych i dużych eventów - Conventica.

Zdaniem komisji na miano najlepszej aplikacji do rozrywki zasłużyła gra Amelia i Postrach Nocy. Jest to bajkowa produkcja przeznaczona głównie dla dzieci, ale również starsi użytkownicy powinni znaleźć w niej coś dla siebie. Całość wykonano w konwencji interaktywnej bajki. Tymczasem internauci ponownie wybrali Tosiewytnie.pl.

Najlepszą aplikacją edukacyjną na Androidzie została Galeria Sztuki XX i XXI wieku, pozwalająca na wirtualne podróże po polskich dziełach sztuki z ostatnich 100 lat. Co ciekawe, podczas korzystania z programu możemy korzystać z lektora, który opowiada nam o wyświetlanych aktualnie obrazach. Internauci postawili natomiast tutaj na Kurs języka hiszpańskiego.

Kategorię "Inne" zwyciężył Caynax HIIT - program do treningów interwałowych z możliwością ustawiania harmonogramu i zapisywania historii. Wybór internautów padł na podobny, choć nieco bardziej uniwersalny produkt - Navime GPS Tracker.

 

Windows Phone

Największą zgodność Jury i internautów dało się zaobserwować w przypadku Windowsa Phone. Wybory zgadzały się tutaj w aż trzech kategoriach.

Najlepszą aplikacją w kategorii "Media" został agregator informacji z serwisów plotkarskich HotPlot. Najwidoczniej nie tylko internauci, ale też Jury ceni bycie na bieżąco z życiem celebrytów.

W kategorii Narzędzia wygrały Przepisy.pl, czyli kompendium każdego miłośnika kulinariów. Aplikacja pozwala nie tylko na przeglądanie bazy receptur, ale też oferuje szereg dodatkowych narzędzi, jak przelicznik jednostek, minutnik. Znajdziemy tutaj również porady kulinarne oraz słowniczek terminów.

Najlepszą rozrywkową aplikacją na Windows Phone została gra The Path of Kara. Jest to produkcja logiczna z gatunku match three. Wyróżnia ją na pewno unikatowa oprawa graficzna oraz szereg oryginalnych rozwiązań wdrożonych przez twórców. Na zrzutach ekranu gra prezentuje się bardzo ładnie. Na użytkowników czeka aż 70 różnych plansz.

Kategorie "Biznes, finanse i bankowość" oraz "Inne" to znów rozbieżne wybory. W tej pierwszej Jury wyróżniło Mobilny Bank autorstwa Raiffeisen Polbanku, kiedy internauci stawiali natomiast na system płatności SkyCash. W "Innych" zwyciężył natomiast komunikator obsługujący protokół GG - Pogaduszki.

 

W niektórych miejscach widać dużą rozbieżność między wyborami komisji, a głosowaniem internautów. Warto wziąć tutaj poprawkę na to, że w tym ostatnim główną rolę najczęściej odgrywa dobra promocja i marketing. Twórcy nierzadko reklamowali swoje produkty, wyświetlając specjalne okienka zachęcające do głosowania oraz angażując internautów w serwisach społecznościowych. Wyniki są jednak rzetelne - głosowanie przeszło audyt pod kątem naciągania.

Laureatom serdecznie gratuluję. Patrząc na liczbę nominowanych aplikacji, która sięgała 300 pozycji, chyba możemy śmiało przyznać, że nie mamy czego się wstydzić, jeśli chodzi o nasz mobilny ryne(cze)k. Zaprezentowane produkcje pod wieloma względami są unikatowe. Dla części z nich trudno mi nawet znaleźć jakiekolwiek alternatywy wśród zagranicznych programów. A Wy co sądzicie o tych wyborach? Testowaliście już zwycięskie aplikacje? Jakie są Wasze odczucia?

 

Partnerem Generalnym Generation Mobile 2013 jest firma Qualcomm.

Partnerem relacji z konferencji jest firma Allegro.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu