Samsung

Jeżeli Samsung i MediaTek staną się partnerami, Qualcomm będzie mieć nie lada problem...

JS
Jakub Szczęsny
11

Qualcomm nie został wybrany jako dostawca komponentów do najnowszej generacji urządzeń Galaxy - S6 i S6 Edge. Swoją pozycję firma straciła na rzecz autorskich rozwiązań Samsunga - bez straty dla producenta urządzeń mobilnych. Jak na razie, Samsung Galaxy S6 i S6 Edge jawią się jako obecnie najbardzi...

Qualcomm nie został wybrany jako dostawca komponentów do najnowszej generacji urządzeń Galaxy - S6 i S6 Edge. Swoją pozycję firma straciła na rzecz autorskich rozwiązań Samsunga - bez straty dla producenta urządzeń mobilnych. Jak na razie, Samsung Galaxy S6 i S6 Edge jawią się jako obecnie najbardziej wydajne smartfony z Androidem na pokładzie.

Przepadek współpracy Samsunga z Qualcommem wydaje się chcieć wykorzystać MediaTek, dostawca podzespołów przede wszystkim do tańszych urządzeń mobilnych. Głównym walorem układów tego producenta jest cena, która w stosunku do tego, co oferuje Qualcomm jest niższa i dlatego chętniej są one dobierane do telefonów budżetowych oraz cały czas rosnących w siłę chińskich sprzętów - czyli wszędzie tam, gdzie liczy się osiągnięcie jak najniższej ceny za sztukę.

Najnowsze doniesienia z zagranicy wskazują na to, że MediaTek jeśli już tego nie zrobił, to w najbliższym czasie zaklepie współpracę z Samsungiem na polu nieznanych nam jeszcze nowych projektów. Czyżby Samsung zechciał wyposażyć swoje mniej wymagające cenowo propozycje w układy od MediaTeka? Bardzo prawdopodobne - to zgadza się między innymi z tym, czego dowiedzieliśmy się już wcześniej. MediaTek ma zostać dostawcą komponentów do linii budżetowych urządzeń opartych na autorskiej platformie Samsunga - TizenOS.

Do tego Zhu Shan-gzu z MediaTeka wypowiedział się ostatnio, że firma "stopniowo rozwija się w pewnym kierunku". Media oczywiście zaczęły to interpretować po swojemu i wyszło na to, że chodzi właśnie o bardzo ważne partnerstwo z Koreańczykami. Ja zaś jestem w tym temacie ostrożny i wydaje mi się, że chodzi tutaj przede wszystkim o nowy, 64-bitowy chipset Helio X10, który celuje w topowe propozycje na rynku urządzeń mobilnych. Wszystko jednak wskazuje na to, że MediaTek zacznie wychodzić z cienia położonego przez Qualcomma również oferując wydajne podzespoły w dalej atrakcyjnych dla producentów cenach.

Grafika: 1

Źródło: Phonearena

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu