Felietony

Jedna z najbardziej prestiżowy lig e-sportowych wreszcie z dużą imprezą w Polsce!

Grzegorz Marczak
Jedna z najbardziej prestiżowy lig e-sportowych wreszcie z dużą imprezą w Polsce!
Reklama

Autorem tekstu jest Kamil Ostrowski Intel Extreme Masters, jedna z najbardziej prestiżowych i najlepszych lig e-sportowych na świecie, po raz pierw...

Autorem tekstu jest Kamil Ostrowski

Reklama

Intel Extreme Masters, jedna z najbardziej prestiżowych i najlepszych lig e-sportowych na świecie, po raz pierwszy w historii zawita do nadwiślańskiego kraju. Co to takiego, z czym to się je i dlaczego warto się tym zainteresować? Z tego samego powodu, dla którego interesowaliśmy się skokami narciarskimi. Bo naszym dobrze szło. Inny powód? E-sport to rosnący fenomen. Dowód? Intel Extreme Masters Katowice odbędzie się w katowickim Spodku, gdzie miejsca dla kibiców liczone są w tysiącach. Mało? Ministry of Win, polski pro-house (dom treningowy dla profesjonalnych graczy) otrzymał od BBI Seed Fund 4 miliony złotych dofinansowania.

Czym jest Intel Extreme Masters?

IEM to najwyższy szczebel ligowy na jaki można się wspiąć w ramach europejskiej organizacji Electronic Sports League. Od 2006 roku występuje w niej czołówka zawodników z całego świata, konkurujących ze sobą w najpopularniejszych w danym okresie tytułach. W aktualnie rozgrywanym, siódmym sezonie pojawiają się dwie konkurencje - Starcraft II i League of Legends. Włodarze ESL zdecydowali, że po raz pierwszy w historii w lidze zabraknie strzelaniny Counter-Strike’a 1.6. Cóż, znak naszych czasów. Czego by nie mówić, stary dobry „ceesik” to pieśń przeszłości, spadające liczby widzów w relacjach na żywo mówiły same za siebie.

Po piątym sezonie formuła Intel Extreme Masters uległa zmianie. Zrezygnowano z mistrzostw kontynentalnych, wyłaniających mistrzów z danych regionów.  Od tego czasu każdy z „przystanków”, czyli pomniejszych turniejów, rozgrywanych pomiędzy światowymi finałami, jest międzynarodowy. Wciąż są one organizowane w najróżniejszych zakątkach globu, szanse na udział w nich mają jednak gracze z całego świata. Zakwalifikować się do wzięcia udziału w „przystanku” można wygrywając lokalne kwalifikacje on-line. Z kolei zwyciężając w „małych” (kwestia skali oczywiście...) turniejach zawodnicy zdobywają możliwość występu w światowych finałach – tradycyjnie odbywających się w marcu podczas targów CeBIT w Hanowerze.

Skala wydarzenia

Oczywiście na każdym turnieju do zdobycia są niebanalne nagrody pieniężne. Gracze w ciągu całego sezonu zbierają punkty i walczą o miejsce w tabeli. Pula nagród w Katowicach wyniesie 82 000$ do podziału na dwie gry. W porównaniu do największej do tej pory imprezy e-sportowej, Samsung European Championship to duży skok – wtedy pula wyniosła 84 000$, ale do podziału na sześć konkurencji.

Polska drużyna MeetYourMakers w Singapurze za zdobycie pierwszego miejsca zainkasowała 15 500$ - za pierwsze miejsce na podium w światowych finałach w zeszłym roku można było zdobyć 50 000 „zielonych” w grach drużynowych i 35 000$ w Starcrafcie II. W zeszłym roku pula nagród przeznaczona na cały sezon wyniosła około 650 000$, a w tym roku jest to już 728 tysięcy dolarów (pomimio zmniejszenia liczby gier do dwóch!).

O tym, że Intel Extreme Masters Katowice odbędzie się w Spodku już wiecie. Znajdzie się tam miejsce dla kilku tysięcy kibiców, możemy się zatem spodziewać sporego rozmachu i prestiżu wydarzenia (ESL zaoszczędziło organizując poprzedni przystanek w swoim studiu w Kolonii). Według szacunków relację z wydarzenia obejrzy 4 miliony widzów. Wydaje się to niemożliwe? W czerwcu amerykański odpowiednik Intel Extreme Masters oglądało 4,7 miliony osób, o czym zresztą pisał Forbes.

Jak radzą sobie Polacy, będzie komu kibicować? W zeszłych sezonach mogliśmy liczyć na graczy w Counter-Strike’a, jednak w tym roku ta dyscyplina wypadła z IEM. Nasi rodacy z Meet Your Makers wygrali przystanek w Singapurze na platformie League of Legends, natomiast Artur „Nerchio” Bloch zajął drugie miejsce w Kolonii podczas targów Gamescom. W Katowicach na pewno reprezentować będą nas wspomniana drużyna LoLa i zawodnik SCII. Na Śląsku nie zabraknie jednak konkurencji dla nich, ciężko powiedzieć, żeby byli faworytami.

Reklama

Miniporadnik początkującego e-kibica.

Jak będzie wyglądał format rozgrywek podczas Intel Extreme Masters Katowice?

Reklama

Starcraft II:

Cztery grupy po sześciu graczy, z każdej z nich najlepsza dwójka awansuje do play-offów, spotkanie kończy się po dwóch zwycięstwach;W fazie pucharowej gra się do trzech zwycięstw, para finałowa ma zagwarantowane miejsce w światowych finałach.

League of Legends:

Dwie grupy po cztery drużyny, najlepsza dwójka awansuje do fazy pucharowej, mecze rozgrywane są do jednego zwycięstwa;Półfinały są rozgrywane do dwóch zwycięstw, wielki finał do trzech. Najlepsze dwie ekipy zagwarantują sobie miejsca w światowych finałach.

 

Kiedy odbędą się zawody?

Intel Extrme Masters Katowice odbędzie się w dniach 18-20 stycznia 2013 roku.

Reklama

Nie mogę przyjechać do Katowic, pył węglowy we wdychanym powietrzu mi nie służy, boję się że Ślązacy porwą mnie dla okupu. Jest jakaś transmisja?

Zawody są zawsze transmitowane za pośrednictwem strony ESL.tv. Dostępne są zarówno relacje w języku polskim, jak i angielskim.

Ten poradnik jest dla noobów. Potrzebuję więcej informacji!

To wejdź na polską stronę zawodów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama