Zamysłem konsoli przenośnej jest zapewnienie dostępu do gier poza biurkiem, na którym stoi komputer czy kanapą przed telewizorem. Oznacza to, że konsolę przenośną można zabrać w podróż, grać na pikniku, czy w kolejce do lekarza. Albo po prostu wygodnie rozłożyć się w łóżku bez konieczności wieszania telewizora w sypialni. Wbrew pozorom rynku konsol przenośnych nie zabiły smartfony i tablety. Podpowiadamy jakie konsole przenośne warto dziś kupić, przypomnimy też najlepsze i najciekawsze “kieszonsolki”, jakie kiedykolwiek pojawiły się na rynku.
Co wyróżnia konsole przenośne?
Kiedyś granie ograniczone było do dwóch miejsc - salonów gier z automatami i domowego zacisza. Gry to jednak świetny sposób na zabicie czasu poza domem, na przykład podczas podróży pociągiem czy samolotem. Wielu graczy chciało zabrać swoje ulubione tytuły pod namiot, do dziadków, czy po prostu poświęcić im kilkanaście minut czekając w kolejce do lekarza lub przed okienkiem w urzędzie. Naprzeciw tym oczekiwaniom wyszły firmy produkujące konsole stacjonarne i postanowiły przenieść elektroniczną rozrywkę na małe ekrany urządzeń, które można wrzucić do kieszeni i zabrać je ze sobą wychodząc z domu.
Główną zaletą konsol przenośnych jest więc ich mobilność. Nie są ograniczone kablem podłączonym do zewnętrznego ekranu, nie potrzebują dodatkowego kontrolera ani zasilacza. Wszystko dzieje się w obrębie jednego urządzenia takiego rozmiaru, że nawet jeśli nie zmieści się do kieszeni, spokojnie wrzucicie je do plecaka.
Niestety konsole przenośne od zawsze wiążą się z pewnymi ograniczeniami - nigdy nie będą posiadać tak wydajnych podzespołów, jak konsole stacjonarne, co oczywiście musi przełożyć się na jakość oprawy graficznej samych gier. Jednak wielu producentów zdając sobie doskonale sprawę z tego ograniczenia, nawet nie próbuje doganiać jakością wyświetlanej grafiki “dużych” wersji gier, starając się jak najlepiej wykorzystać możliwości oferowane przez dany sprzęt. I często wychodzą z tego najlepsze gry, jakie można sobie tylko wymarzyć.
Jaką konsolę przenośną wybrać?
Zacznijmy od konsol aktualnie dostępnych na rynku, czyli takich które bez problemu kupicie, a jednocześnie nie będziecie musieli zbyt długo szukać na nie gier. W świecie mobilnej rozrywki konsolowej rządzi Nintendo, zaczniemy więc od:
Nintendo Switch
Nintendo Switch to przenośna konsola, którą można podłączyć do zewnętrznego ekranu (telewizor lub monitor) dzięki specjalnej przystawce - Dock. Nintendo Switch bazuje na procesorach opartych na technologii Tegra X1 firmy Nvidia. Procesor składa się z czterech rdzeni Cortex-A57 oraz czterech rdzeni Cortex-A53. Urządzenie wyposażono w 4GB pamięci RAM LDDR4 oraz wewnętrzną pamięć na dane - 32GB.
Ekran w Nintendo Switch to LCD, ma przekątną 6,2 cala, oferuje maksymalną rozdzielczość 1280x720 (720p), przy zagęszczeniu pikseli na poziomie 237 ppi - choć sama konsola w trybie stacjonarnym, po podpięciu do Dock-a umożliwia granie w rozdzielczości 1080p, czyli fullHD.
Do komunikacji ze światem Nintendo Switch wykorzystuje WiFi 2,4/5GHz w standardzie 802.11ac, posiada Bluetooth 4.1, 2 porty USB 2.0 i jeden port USB 3.0 w docku. Urządzenie podłączamy do Docka i ładujemy przez port USB Typu C umieszczony na spodzie konsoli. Bateria jest zintegrowana z konsolą i ma pojemność 4310 mAh. Niezwykle trudno określić czas pracy na jednym ładowaniu, w zależności od uruchomionej gry czy aplikacji może być to zarówno 2,5 godziny, jak i 7 godzin.
W zestawie z konsolą Nintendo Switch otrzymujemy również Joy-Cony, czyli dedykowane urządzeniu kontrolery wpinane w boczne szyny ekranu. Pady wyposażone są w akcelerometr, żyroskop oraz wibracje haptyczne, prawy pad został ponadto wyposażony w moduł NFC oraz sensor optyczny.
Na koniec pierwszego kwartału 2019 roku mówiło się już o prawie 35 milionach sprzedanych konsol Nintendo Switch , co jak na dzisiejsze czasy i popularność smartfonów jest rewelacyjnym wynikiem, szczególnie że został osiągnięty w dość krótkim czasie. Konsola pojawiła się na rynku całkiem niedawno, bo w marcu 2017 roku.
Najlepsze gry na Nintendo Switch
Sprzęt jest tak dobry jak gry na niego, dlatego mówiąc o Nintendo Switch nie sposób nie wspomnieć o grach, które przemawiają o tym, że warto kupić akurat tę konsolę do gier. Trzy, moim zdaniem, najlepsze produkcje na NS to:
Super Mario Odyssey
Niesamowita, przepiękna i przesłodka trójwymiarowa platformówka, która pokazuje, że ten gatunek ma się świetnie. Rewelacyjne pomysły na poziomy, proste i przyjemne zagadki, bardzo duży wirtualny świat do zwiedzenia.
The Legend of Zelda: Breath of the Wild
Mając Nintendo Switch nie sposób nie kupić The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Seria jeszcze nigdy nie wyglądała tak dobrze, nie oferowała tak dużego żyjącego świata i nie sprawiała tyle frajdy podczas jego eksplorowania. A to, że można tę produkcję zabrać ze sobą w podróż sprawia, że ciężko znaleźć lepszego zabijacza czasu w pociągu czy samolocie.
Mario Kart 8 Deluxe
Rewelacyjna, dopracowana przenośna odsłona popularnej serii wyścigów gokartowych postaciami znanymi z gier Nintendo. Gra zachwyca od pierwszych minut - mechaniką, oprawę i przede wszystkim frajdą płynącą z rozgrywki. Możecie nie lubić wyścigów, ale Mario Kart 8 Deluxe i tak Was zachwyci.
Nintendo 3DS/2DS
To bardzo ciekawe, że Nintendo ma dwie bardzo popularnej konsole przenośne prezentujące na dobrą sprawę dwie generacje tego typu urządzeń (choć wiele osób twierdzi, że Nintendo Switch bliżej do konsoli stacjonarnej).
Nintendo 3DS to już dziadek, na rynku pojawił się bowiem w 2011 roku. Podstawową wersję urządzenia napędza dwurdzeniowy procesor ARM11 MPCore, za grafikę odpowiedzialny jest natomiast układ PICA200. Sprzęt posiada 128MB pamięci FCRAM oraz 6MB pamięci VRAM. Podobnie jak poprzednia generacja konsol Nintendo (DS) urządzenie ma dwa ekrany. Górny o przekątnej 3,5 cala, rozdzielczości 800x240 pikseli) z możliwością wyświetlenia 3D (regulowanego specjalnym suwakiem). Dolny natomiast ma 3 cale, jest ekranem dotykowym i oferuje rozdzielczość 320x240 pikseli.
Do podłączenia do sieci Nintendo 3DS używa WiFi 2,4 GHz - gry można na niej uruchamiać zarówno w wersji cyfrowej, jak i fizycznej.
Nintendo 3DS doczekał się przez te lata kilku wersji. Klasyczny model Nintendo 3DS (wycofany ze sprzedaży w 2015 roku) oraz model Nintendo 3DS XL/LL (wycofany w 2015 roku). Odświeżona wersja urządzenia z lepszym 3D oraz minimalnie lepszym procesorem również doczekała się dwóch wersji różniących się rozmiarem. New Nintendo 3DS (mniejszy, wycofany w 2017 roku) oraz wciąż produkowany New Nintendo 3DS XL (na zdjęciu). Dodatkowo wciąż produkowane są konsole pozbawione efektu 3D - niezginający się Nintendo 2DS oraz zginający się New Nintendo 2DS XL.
Najlepsze gry Nintendo 3DS/2DS
Nintendo 3DS ma ogromną bibliotekę gier, którą zarówno Nintendo jak i zewnętrzni producenci budowali przez lata. Dodatkowo konsola jest wstecznie kompatybilna z poprzednim modelem, czyli Nintendo DS. Oznacza to, że bez problemu możemy uruchomić na nim gry z poprzedniej generacji przenośnych konsol Nintendo. Gdybym miał wybrać trzy najlepsze gry na Nintendo 3DS/2DS, byłyby to bez wątpienia:
The Legend of Zelda: Ocarina of Time 3D
Jedną z najlepszych gier na Nintendo 3DS jest przenośny port gry z ...Nintendo 64. Jedna z najlepszych i najbardziej wciągających odsłon popularnej serii o przygodach sympatycznego Linka. Mimo wielu lat na karku, wciąż prezentuje się bardzo dobrze, przyciągając do ekranu konsoli na długie godziny.
Fire Emblem: Awakening
Świetne turowe japońskie RPG serwujące zabawę na długie godziny. Poza czysto taktycznym podejściem do rozgrywki, niezwykle istotne jest również budowanie relacji między bohaterami, co przekłada się na ich skuteczność na polu walki. Zdecydowanie jedna z najlepszych gier na Nintendo 3DS.
Super Mario 3D Land
Jeśli chodzi o koronę najlepszej trójwymiarowej (choć w przypadku SM3DL nie jest to pełen trójwymiar) platformówki mobilnej od Super Mario 3D Land przejął ją dopiero Super Mario Odyssey z konsoli Nintendo Switch. Gra w dniu premiery wręcz zachwycała oprawą, pomysłami, systemem rozgrywki. I na dobrą sprawę zachwyca do dziś stanowiąc jedną z najlepszych przenośnych gier w historii.
Zobacz też: Nintendo Switch czy 3DS - którą konsolę wybrać?
Starsze konsole przenośne, które wciąż warto kupić
Aktualnie na rynku konsol przenośnych rządzi Nintendo i na dobrą sprawę nie ma konkurencji. Switch jest ich aktualnym sprzętem, jednak firma wciąż wspiera 3DS/2DS nowymi grami i nawet jeśli nastawiacie się wyłącznie na ogranie starszych produkcji, najprawdopodobniej dobierzecie sobie coś z tych kilku nowości - Wielkie N jeszcze przez jakiś czas na pewno nie porzuci ogromnej, bo liczącej ponad 70 milionów bazy posiadaczy tych konsol. Jednak poza dwoma urządzeniami Nintendo są jeszcze konsole przenośne, które wciąż warto kupić - ale tylko po to, by nadrobić bardzo dobrze i duże biblioteki gier. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie byście zainwestowali pieniądze w dużo starsze urządzenia, które wciąż potrafią dać sporo frajdy, jednak te trzy konsole nie sprawią, że od leciwej grafiki wypłyną Wam oczy - a niektóre produkcje na nie dostępne są tak dobre, że zwyczajnie głupio ich nie znać.
PlayStation Vita
Kupiłem PlayStation Vita w dzień premiery i to nie była najmądrzejsza decyzja. Biblioteka gier rosła powoli, poszczególne produkcje były dość drogie jak na mobilną platformę - a duża część twórców wolała iść w stronę smartfonów i tabletów. To jednak naprawdę udane urządzenie, które po prostu nie miało szczęścia na rynku, może też trafiło na zły okres w branży. Z najlepszych gier na PS Vita na pewno warto wymienić Persona 4 Golden, czyli przenośną wersję jednego z najlepszych jRPG w historii (standardowo dostępna na PlayStation 2). Kilkadziesiąt godzin rewelacyjnej przygody. Nie jest to gra dla każdego, ale na pewno warto sprawdzić Metal Gear Solid HD Collection, w skład którego wchodzi Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty, Metal Gear Solid 3: Snake Eater i Metal Gear Solid: Peace Walker. Radzę też zaopatrzyć się w Uncharted: Złota Otchłań, czyli przenośną przygodę ze świata Uncharted. Rewelacyjna oprawa, bardzo fajna rozgrywka, ciekawa przygoda.Kupno PlayStation Vita może się również okazać fajnym pomysłem jeśli bierzecie pod uwagę tak zwaną grę zdalną. Można bowiem spiąć PSV na przykład z PS4 i traktować przenośną konsolę jako drugi, mniejszy ekran kiedy na przykład telewizor w salonie jest zajęty.
PlayStation Vita to naprawdę świetny sprzęt i wielka szkoda, że konsola została tak słabo poprowadzona i tak szybko zabita. Swego czasu mówiło się jeszcze o następcy PS Vita, przez ludzi nazywanej PSP3 (wychodząc z założenia, że PS Vita to PSP2), jednak Sony nie ma aktualnie w planach nowej konsoli przenośnej i skupia się całkowicie na promocji PlayStation 4 oraz nadchodzącej wielkimi krokami PlayStation 5.
PlayStation Portable
Moja ulubiona przenośna konsola przy której spędziłem tak dużo czasu, że nie jestem w stanie tego nawet policzyć. Kiedy urządzenie pojawiło się na rynku, pozamiatało w branży oferując niesamowitą jak na tamte czasy oprawę graficzną gier. Do tego świetny wygląd, ergonomiczny kształt i niesamowita biblioteka produkcji. Kupując PSP od razu trzeba dokupić do niej takie gry, jak God of War: Chains of Olumpus, czyli kapitalnie zrealizowane przenośne przygody Kratosa. Świetnie wypadł Tekken: Dark Resurrection, Metal Gear Solid: Peace Walker, logiczne "tetrisowe" Lumines, Burnout Legends, Grand Theft Auto: Liberty City Stories i Vice City Stories, obie części LocoRoco, Patapon...naprawdę jest tego sporo. Choć gry graficznie mogą już trochę "trącać myszką", to obronią się same i zapomnicie, że gracie już na leciwym sprzęcie. A PSP to moim zdaniem najlepsza przenośna konsola gier wideo.Game Boy Advance
Game Boy Advance ma już 18 lat i większość z Wam potraktuje ją jako konsolę retro. Fakt, chociażby pod względem oprawy graficznej gier bardzo mocno odstaje od rządzącego w tej chwili na rynku Nintendo Switch, zauważycie też sporą różnicę względem wymienionego wyżej PlayStation Portable. To jednak wciąż rewelacyjna konsola, na której zakup sam zdecydowałem się kilka tygodni temu. A jakie gry na Game Boy Advance warto mieć? Świetne Advance Wars, Super Mario World: Super Mario Advance 2, Super Mario Advance 4: Super Mario Bros. 3, The Legend of Zelda: A link to the Past, Mario Kart: Super Circuit czy Metroid Fusion zapewnią Wam mnóstwo zabawy.Warto jednak pamiętać, że Game Boy Advance nie posiada podświetlenia ekranu, co może dla wielu osób okazać się problematyczne. Jest jeszcze Game Boy Advance SP ze zmienionym kształtem, klapką i podświetleniem ekranu - może się to okazać lepszym wyborem jeśli chcecie pograć w produkcje z tej platformy.
A może coś starszego? Podobno to ostatni dzwonek by kupować stare konsole, w tym również przenośne - ceny cały czas bowiem rosną. Moim zdaniem kupno jakiegokolwiek kieszonkowego urządzenia do grania da Wam masę świetnie spędzonych godzin, trzeba jednak pamiętać że to elektroniczna rozrywka w starej formie i nie każdy da radę zaakceptować retro gry w ich oryginalnej formie (a nie przez emulatory, które starają się często trochę ulepszyć oprawę). Czuję się jednak w obowiązku wspomnieć jeszcze o kilku rewelacyjnych przenośnych konsolach - takich, jak: Nokia N-Gage, choć wiele osób powie, że to był telefon, Sega Game Gear, Nintendo DS, Neo Geo Pocket Color i klasyczny GameBoy.
Czy warto w ogóle kupić konsolę przenośną?
Moim zdaniem tak! Granie na przenośnej konsoli to coś zupełnie innego niż granie na smartfonie czy tablecie. Ekran dotykowy w portach gier z innych urządzeń nigdy nie zastąpi fizycznych przycisków, a typowe gry mobilne przeznaczone są dla dużo mniej wymagających użytkowników i raczej nie mają zbyt wiele wspólnego z elektroniczną rozrywką w klasycznym tego słowa znaczeniu. Jeśli więc dużo podróżujecie albo nie macie co zrobić z czasem poza domem, a gry są Waszą pasją - warto kupić któreś z wyżej wymienionych urządzeń. Na pewno będziecie zadowoleni.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu