Sprzęt

Klawiatura bezprzewodowa czy przewodowa? Wszystkie za i przeciw

Paweł Winiarski
Klawiatura bezprzewodowa czy przewodowa? Wszystkie za i przeciw
30

Planując zakup klawiatury trzeba trzeba się liczyć z koniecznością wyboru nie tylko producenta czy koloru, ale również sposobu podłączenia. Można bowiem zdecydować się na przewód lub zrezygnować z kabla łącząc się z komputerem bezprzewodowo. Podpowiadamy jakie rozwiązania są najlepsze do konkretnych zastosowań, co mam nadzieję pomoże Wam odpowiednio dobrać sprzęt.

Jaka klawiatura sprawdzi się u Ciebie - przewodowa czy bezprzewodowa?

Trudno jednoznacznie określić jaki użytkownik powinien wybrać klawiaturę przewodową, a jaki bezprzewodową. Najlepiej będzie więc przeczytać różne rodzaje (oraz sens) ich zastosowań i na tej podstawie samemu ocenić, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Waszym przypadku.

Klawiatura bezprzewodowa - mit swobody

Leżycie na kanapie z klawiaturą na kolanach, obsługujecie komputer z najwygodniejszego miejsca w domu. Tego typu wizje lata temu przyświecały miłośnikom bezprzewodowych klawiatur. Niestety dla nich nikt normalny nie siedzi w ten sposób przed telewizorem i nie pisze maili - laptopy nie mają już zaporowych cen i jako sprzęt mobilny są zdecydowanie wygodniejsze niż manewry z podłączaniem komputera do telewizora i wpatrywaniem się w wyświetlane na ekranie litery edytora tekstu. Takie podłączenie straciło też na znaczeniu ze względu na ogromną rolę smartfonów - w łóżku zawsze łatwiej skorzystać z telefonu niż kombinować z komputerem stacjonarnym. No i aplikacje w smart tv - po co stosować archaiczne rozwiązania, skoro wystarczy skorzystać z programu przygotowanego specjalnie dla dużego ekranu? Jeśli miałbym już jakoś wykorzystać takie urządzenie, podłączyłbym je bezpośrednio do telewizora celem wyeliminowania niewygodnego pilota z procesu wyszukiwania filmów. Coraz więcej ekranów posiada jednak piloty na przykład z opcją rozpoznawania głosu, co w ogóle eliminuje konieczność pisania.

Oczywiście swoboda bezprzewodowej klawiatury to brak kabli - takie rozwiązanie pozwala zabrać urządzenie dalej niż obręb biurka - pozostaje jednak pytanie gdzie i po co, skoro tak, jak wskazałem wyżej, można to zrobić wygodniej.

Bezprzewodowe klawiatury świetnie sprawdzą się natomiast jako gadżet do urządzeń mobilnych. Mała, zgrabna klawiatura tchnie w tablet zupełnie nowe życie sprawiając, że poza prostą konsumpcją multimediów, urządzenie stanie się dobrym substytutem ultrabooka. Szczególnie, jeśli potrzebujecie wyłącznie edytora tekstu i narzędzia do przeglądania stron internetowych. Takie rozwiązanie jest kompaktowe i dużą popularnością cieszą się również dedykowane klawiatury do tabletów z rodziny Samsung Galaxy czy iPad. Można również zainwestować w jakieś uniwersalne rozwiązanie, czy chociażby hybrydę, którą da się podłączyć zarówno do komputera, jak i urządzeń mobilnych.

Porządek na biurku

Sam od wielu lat nie korzystam ze stacjonarnego komputera, nie wyobrażam sobie jednak codziennej pracy na ekranie laptopa. Dlatego też trzymam na biurku 27-calowy monitor, co niejako wymusza ode mnie korzystanie z zewnętrznej klawiatury i myszki. Zdecydowanie schludniejszym i mniej zagracającym miejsce pracy rozwiązaniem jest mała, zgrabna klawiatura bezprzewodowa. Na biurku nie trzeba trzymać plączących się kabli, jednocześnie klawiatura nie zajmuje kolejnego portu USB, których w dzisiejszych laptopach i ultrabookach jest jak na lekarstwo. Jeśli zainwestujecie w dobre rozwiązanie, nie ma obaw że coś będzie przerywać, psująć Wam komfort pisania. Niezależnie od tego, czy wybierzecie sprzęt łączący się radiowo czy przez Bluetooth, bezprzewodowe rozwiązanie świetnie sprawdzi się na biurkach estetów stawiających na minimalizm. Trzeba natomiast pamiętać, że wolny port USB w komputerze to domena klawiatur łączących się z przez BT - w przypadku wielu rozwiązań koniecznym jest wpięcie specjalnego dongla, który musi otrzymać własny port USB.

Mit ceny

Co do zasady klawiatura przewodowa jest tańsza od klawiatury bezprzewodowej. Warto jednak pamiętać, że dobre urządzenie na kablu wcale nie musi odstawać ceną od dobrego sprzętu bezprzewodowego, argument ceny nie zawsze jest więc trafiony. Należałoby więc napisać inaczej - zdecydowanie łatwiej jest kupić tanią, kiepską klawiaturę przewodową. Tanie klawiatury bezprzewodowe są oczywiście obecne na rynku, jednak ich cena jest podobna do całkiem rozsądnych rozwiązań przewodowych, dlatego lepiej zainwestować w lepszej klasy urządzenie z kablem niż kupować najtańszy sprzęt bezprzewodowy. Jest bowiem ogromna szansa, że wybierając tanie życie bez kabli narazicie się na problemy z połączeniem i bardzo krótki czas pracy na bateriach.

Dla gracza - przewodowa czy bezprzewodowa?

Utarło się twierdzenie, że gracze powinni interesować się wyłącznie rozwiązaniami przewodowymi - niezależnie od tego, czy chodzi o mysz czy o klawiaturę. Eliminacja opóźnienia przy połączeniu bezprzewodowym pozwala osiągnąć lepsze rezultaty w grach. Warto też pamiętać, że dedykowane graczom klawiatury, głównie te mechaniczne z wyższej półki to na ogół rozwiązania przewodowe - i choć znajdziecie na rynku klawiatury mechaniczne wolne od kabli, to ich wybór jest ograniczony, a i cena często zaporowa. Komputer przeznaczony do gier to w większości przypadków stacjonarna maszyna, w której i tak nie da się wyeliminować kabli, a podczas projektowania stanowiska do grania przewody są brane pod uwagę.

Jeśli szukacie konkretnych modeli, przeczytajcie niektóre z naszych recenzji:

Corsair K95 RGB PLATINUM

Roccat Skeltr

Roccat Isku+ Force Fx

Logitech K780

Podczas wyboru klawiatury na pewno przyda Wam się również poradnik dotyczący różnych rodzajów klawiatur dzielonych ze względu na konstrukcję:

Klawiatura membranowa czy mechaniczna? - Podpowiadamy jaki sprzęt wybrać.

grafika
Wavebreakmedia/Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu