Poradniki

Jak usunąć zdjęcie domu czy samochodu ze Street View

KK
Konrad Kozłowski
9

Granica naszej prywatności została mocno przesunięta w ostatnich latach, ale w wielu przypadkach nie powinniśmy mieć do nikogo pretensji, gdyż sami zamieszczamy mnóstwo informacji w Sieci. Są jednak takie usługi, które balansują na krawędzi i bez naszej wiedzy mogą być źródłem wrażliwych informacji...

Granica naszej prywatności została mocno przesunięta w ostatnich latach, ale w wielu przypadkach nie powinniśmy mieć do nikogo pretensji, gdyż sami zamieszczamy mnóstwo informacji w Sieci. Są jednak takie usługi, które balansują na krawędzi i bez naszej wiedzy mogą być źródłem wrażliwych informacji na nasz temat, a taką bez wątpienia jest potężne narzędzie StreetView. Jak należy zareagować na obecność na zdjęciach obiektu, którego nie powinno tam być?

Okazuje się, że sprawa jest dość prosta. Samo wysłanie zgłoszenia nie jest trudne - to zaledwie kilka kliknięć oraz wypełnienie formularza z uzasadnieniem. Od tego ostatniego będzie zależało czy Google przyzna nam rację. W sieci roi się od doniesień na temat zgłoszeń zakończonych sukcesem, ale zdarzały się też takie sytuacje, w których niezbędne było ponowne nadesłanie prośby o usunięcie (a raczej zamazanie) problematycznej fotografii.

Na stronie z pomocą Google daje jasno do zrozumienia, że opinia użytkowników ma znaczenie:

Za pomocą łatwo dostępnych narzędzi użytkownicy mogą poprosić o zamazanie dodatkowych elementów dowolnego zdjęcia, na którym widać użytkownika, jego rodzinę, samochód czy dom. Oprócz automatycznego zamazywania twarzy i tablic rejestracyjnych istnieje możliwość zamazania całego samochodu, domu lub osoby, jeśli dany użytkownik o to poprosi. Użytkownicy mogą również poprosić o usunięcie zdjęć przedstawiających niedozwolone treści (na przykład nagość lub przemoc).

Jak to zrobić?

ludzik

Jak więc powinniśmy się zabrać za strzeżenie naszej prywatności? W pierwszej kolejności zalecam odnalezienie konkretnego adresu, pod którym dostępna jest grafika. Wtedy należy przełączyć się na widok StreetView przenosząc ikonkę żółtego ludzika na konkretnego miejsce na mapie. Następnym krokiem jest odpowiednie ustawienie widoku na obiekt, który chcemy by był zamazany i wybranie linku "Prześlij opinię" w prawym dolnym rogu strony.

przeslij

Uzasadnij zgłoszenie

Wczytany zostanie formularz, gdzie musimy wskazać jeden z powodów zgłoszenia. Najprawdopodobniej trzecia pozycja od końca będzie tą, której będziecie poszukiwać, ale nie zaszkodzi przejrzeć pełną listą, by poznać pozostałe możliwości. W polu poniżej podajemy nasz adres e-mail, a później potwierdzamy, że nie jesteśmy robotem. Teraz pozostaje jedynie kliknąć "Prześlij".

zgloszenie

Łatwiejszy dostęp mobilny

SVapp (1)

Czas publikacji naszego poradnika nie jest przypadkowy. Przed kilkoma dniami Google postanowiło oddzielić usługę StreetView od Map Google na urządzeniach mobilnych. Opublikowana została stara-nowa aplikacja, która istniała do tej pory wewnątrz samych Map. Teraz o wiele łatwiej skorzystamy na telefonie czy tablecie ze StreetView, dlatego warto zadbać o własną prywatność upewniając się, że na dostępnych tam fotografiach nie znalazło się coś, co nie powinno.

Grafiki: Blog Google [1], [2].

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

streetviewgoogle street view