Felietony

Jak stworzyć bezpieczne hasło? Nie wpisuj oczywistych danych! [infografika]

Michał Majchrzycki
Jak stworzyć bezpieczne hasło? Nie wpisuj oczywistych danych! [infografika]
11

12345, data urodzin czy imię żony - to bardzo często podawane przez wielu internautów hasła. Zarazem najprostsze do złamania. Sporo użytkowników internetu nadal nie zdaje sobie sprawy, jak właściwie zabezpieczyć swoją skrzynkę e-mail czy konto na Facebooku. Co zrobić, aby nasze hasła były maksymalni...

12345, data urodzin czy imię żony - to bardzo często podawane przez wielu internautów hasła. Zarazem najprostsze do złamania. Sporo użytkowników internetu nadal nie zdaje sobie sprawy, jak właściwie zabezpieczyć swoją skrzynkę e-mail czy konto na Facebooku. Co zrobić, aby nasze hasła były maksymalnie trudne do złamania? Najlepiej przypomnieć sobie kilka prostych, złotych zasad.

Tym, którym chce się ochronić własną skrzynkę e-mail czy konto na ulubionym forum internetowym (nie wspominając o haśle do konta bankowego), polecam kilka prostych zasad. Przede wszystkim musimy pamiętać o:

  1. Używaniu różnych haseł w zależności od konta
  2. Unikaniu haseł opartych o układ klawiatury (np. 1234, qwerty)
  3. Używaniu w hasłach zarówno wielkich jak i małych liter
  4. Zastępowaniu niektórych liter cyframi (np. MojeHas1o)
  5. Zamianie kolejności liter w haśle (np. MojeHałso)

Niby same oczywistości, które każdy internauta zna na pamięć. A jednak wciąż rzesze osób korzystających z sieci wolą poprzestawać na najprostszych, banalnych rozwiązaniach. Powód? Moim zdaniem lenistwo. Sporej części użytkowników nie chce się po prostu wysilić makówki, żeby zabezpieczyć swoje dane.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu