Poradniki

Jak sprawdzić adres IP komputera?

Kamil Pieczonka
Jak sprawdzić adres IP komputera?
60

Adres IP jest jak ukryty znak tożsamości twojego urządzenia w sieci. Bez względu na to, czy potrzebujesz go do konfiguracji sieci domowej czy w celach bezpieczeństwa, istnieje kilka prostych sposobów, aby go sprawdzić. Ten poradnik pozwoli Ci je poznać.

Okazuje się, że pytanie postawione w tytule wcale nie jest takie błahe jakby można się było tego spodziewać. Według mnie głównym problemem jaki ma większość użytkowników szukających na nie odpowiedzi, jest rozróżnienie pomiędzy adresem w sieci lokalnej, a adresem zewnętrznym (publicznym). Czym one się zatem różnią i jak je sprawdzić? O tym przeczytacie w poniższym tekście.

Adres IP to cytując Wikipedię:

Liczba nadawana interfejsowi sieciowemu, grupie interfejsów, bądź całej sieci komputerowej w protokole IP, służąca identyfikacji elementów sieci (...) – w obrębie sieci lokalnej oraz poza nią (tzw. adres publiczny).

Najczęściej używany obecnie adres IP w standardzie IPv4 składa się z czterech liczb (tzw. oktetów, bo maksymalna wartość jednego członu to 2^8) z przedziału 0-255 rozdzielonych kropkami. Z racji faktu, że obecnie pula adresów IPv4 się praktycznie wyczerpała, następuje powolny proces przechodzenia na standard IPv6. W tym przypadku adres zapisany liczbami dziesiętnymi składałbym się z szesnastu oktetów rozdzielonych kropkami. Dlatego też znacznie częściej spotyka się zapis szesnastkowy. Tym jednak nie będziemy zajmowali się w tym artykule.

Adres IP - lokalny i publiczny

Adresy IP możemy podzielić na dwie grupy, lokalne i publiczne:

  • Adres lokalny identyfikuje nasze urządzenia w sieci domowej/firmowej. Zazwyczaj ma on postać adresu 192.168.0.xxx lub podobnego i jest automatycznie przydzielany przez tzw. serwer DHCP. DHCP to funkcja, którą posiada praktycznie każdy domowy router. Jej główną zaletą jest fakt, że nie musimy się martwić o to jakie IP mamy jeszcze wolne w sieci aby nie wywołać konfliktów. Jest to spore ułatwienie dla zwykłych użytkowników, którzy nie mają ochoty zagłębiać się w tajniki konfiguracji sieci lokalnej.
  • Adres publiczny to natomiast adres, pod którym nasz komputer albo nasza sieć jest widoczny/a na zewnątrz (kolokwialnie mówiąc "z internetu"). Ten adres przydzielany jest nam również automatycznie przez naszego dostawcę internetu. Ostatnio jednak można zauważyć trend gdy ISP wprowadzają jeszcze własne podsieci i pod jednym zewnętrznym adresem IP podłączają kilku czy nawet kilkunastu swoich klientów. Dzieje się tak za sprawą braku adresów w protokole IPv4. Z takich praktyk korzystają między innymi praktycznie wszyscy operatorzy komórkowi, a także część "kablówek". W czasach serwisów chmurowych zewnętrzny adres IP traci powoli na znaczeniu, ale warto o tej tendencji pamiętać, jeśli będziemy chcieli skorzystać z możliwości jakie daje adres publiczny.

Jak sprawdzić lokalny adres IP?

Przejdźmy jednak do meritum. Zacznijmy od sposobu na sprawdzenie adresu komputera w sieci lokalnej. W przypadku systemu Windows sposobów jest kilkanaście. Najprostszy z nich to uruchomienie wiersza poleceń (Menu Start - System - Wiersz polecenia albo Start - Uruchom - cmd) i wpisanie komendy ipconfig (tak jak na screenie poniżej).  Mój lokalny adres IP to 192.168.1.111, czyli linijka opisana jako IPv4 Address.

Jeśli przerażają was czarne okienka i konieczność ręcznego wpisania komend to możecie też sobie ten numer IP wyklikać. W pasku zadań (obok zegarka) poszukajcie ikonki monitora lub kresek karty WiFi, kliknijcie nań prawym przyciskiem myszy i wybierzcie opcję "Otwórz centrum sieci i udostępniania". W oknie, które się pojawi szukacie nazwy swojej sieci (w poniższym wypadku jest to po prostu Ethernet), a po kliknięciu na odnośnik w kolejnym oknie wybieracie szczegóły.

Ten sposób pozwala sprawdzić też przy okazji kilka innych przydatnych parametrów, jak choćby szybkość naszego połączenia (zarówno LAN jak i WiFi), a także bramę (najczęściej lokalny adres IP naszego routera, to przyda się za chwilę) oraz ustawione serwery DNS. DNSy są o tyle ważne, że to właśnie one tłumaczą adresy stron www na numery IP konkretnych serwerów. To jednak również temat na osobny artykuł.

Lokalny adres IP na Linuxie

Nie chcę się wygłupiać, ale jeśli korzystacie z dystrybucji linuksa i nie wiecie jak sprawdzić IP, to podpowiadam. Wystarczy w terminalu wpisać komendę "ip addr". Zasada jej działania jest podobna do "ipconfig" w systemie Windows.

Lokalny adres IP na komputerze od Apple

  1. Uruchom narzędzie Terminal. Możesz to zrobić klikając ikonę lupy, która aktywuje wyszukiwanie Spotlight. Wpisz „Terminal” i zatwierdź enterem.
  2. W oknie terminala wpisz „ipconfig getifaddr en0”, jeśli łączysz się z internetem bezprzewodowo lub „ipconfig getifaddr en1” jeśli korzystasz z sieci Ethernet.
  3. W Terminalu wyświetli się Twój adres IP.

Jak sprawdzić publiczny adres IP?

Adres publiczny naszego komputera to już nieco bardziej złożona kwestia. Po pierwsze jeśli jesteście podpięci do routera, czyli wasz komputer ma tylko adres lokalny, to nie jest on widoczny na zewnątrz. W takim przypadku adres zewnętrzny ma tylko router (też nie zawsze z powodów opisanych powyżej). Jeśli jesteście podpięci bezpośrednio do modemu dostarczonego przez dostawcę internetu, to adres IP możecie sprawdzić w identyczny sposób jak ten opisany powyżej dla adresu lokalnego. Z zastrzeżeniem, że nie zawsze będzie to wasz adres publiczny.

W przypadku gdy mamy router, musimy poznać jego adres (to najczęściej widoczny na obrazku powyżej adres domyślnej bramy) i login i hasło. Po zalogowaniu szukamy informacji o przydzielonym adresie WAN. Najczęściej będzie on podany już na głównej stronie, ewentualnie w sekcji WAN lub Status.

To jednak co tam zobaczycie nie zawsze musi być waszym adresem publicznym. Mój dostawca, którym jest sieć kablowa - Multimedia Polska, jakiś czas temu zrezygnował z przydzielania zewnętrznego adresu swoim klientom. Usługa taka jest dodatkowo płatna, a standardowo każdy klient wpięty jest w wewnętrzną sieć, która pod jednym adresem publicznym może skrywać nawet setki gospodarstw domowych.

Aby się upewnić czy adres IP należy do sfery publicznej, trzeba porównać wartość podaną przez router, z informacją jaką można uzyskać np. na tej stronie. Jeśli adresy się pokrywają, to znaczy, że wasz operator przydziela publiczne adresy. Jeśli się różnią, to oznacza, że tak naprawdę nie posiadacie adresu IP widocznego z zewnątrz.

Sprawdzanie adresu IP online

Jeśli chcesz sprawdzić swój zewnętrzny adres IP online, istnieje kilka łatwych i szybkich sposobów. Możesz skorzystać z różnych stron internetowych lub narzędzi dostępnych w sieci, które automatycznie wyświetlą twój adres IP. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę frazę "sprawdź mój adres IP", a zobaczysz wiele opcji do wyboru. Po wybraniu jednej z nich, odwiedzisz stronę, która wyświetli twój aktualny zewnętrzny adres IP. To prosty sposób, aby szybko uzyskać te informacje bez konieczności zagłębiania się w skomplikowane ustawienia czy programy. Przykładowe usługi to:

  • WhatIsMyIP.com: Ta strona oferuje prosty i intuicyjny interfejs, który wyświetla twój zewnętrzny adres IP od razu po otwarciu witryny.
  • IP Chicken: Jest to kolejna popularna strona, która pozwala szybko sprawdzić swój adres IP. Po wejściu na stronę, natychmiast zobaczysz swoje zewnętrzne IP.
  • WhatIsMyIPAddress.com: Ta strona oferuje nie tylko sprawdzenie adresu IP, ale także dostarcza dodatkowych informacji, takich jak lokalizacja geograficzna, dostawca internetowy itp.
  • MyIP.com: Prosta i przejrzysta strona internetowa, która błyskawicznie wyświetla twój zewnętrzny adres IP od razu po jej odwiedzeniu.

Po co mi publiczny adres IP?

Prawda jest taka, że jeśli nie wiesz po co Ci publiczny adres IP to znaczy, że go nie potrzebujesz :-). Dzisiaj trudno mi znaleźć powód, dla którego publiczny adres IP jest niezbędny. W dawnych czasach (czyli 15-20 lat temu), gdy takie usługi jak Dropbox nie były nawet dostępne, wygodnie można było wymieniać pliki np. stawiając własny serwer FTP. Owszem, było to w większości przypadków wolne, ale pewne i skutecznego rozwiązanie. Podobnie było z grami. Dzisiaj łączymy się z serwerami producentów gier, kiedyś za czasów Quake 3 czy Unreal Tournament każdy posiadacz zewnętrznego adresu IP i odpowiednio szybkiego dostępu do internetu mógł postawić swój własny serwer, np. tylko dla znajomych.

Każdy z starszych użytkowników jest pewnie w stanie wymienić szereg innych historii kiedy to publiczny adres IP okazał się przydatny. Mam nadzieję, że zechcecie się tymi historiami podzielić w komentarzach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu