Po Godzinach

Jak wygląda proces przyznawania Oscarów?

Weronika Makuch
Jak wygląda proces przyznawania Oscarów?
2

Oscary to jedna z bardziej znanych nagród na świecie. Nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki sposób są przyznawane.

Członkowie komisji Oscarowej

Oscary są przyznawane przez członków Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Aktualnie jest ich 6687, są podzieleni na 17 kategorii (aktorzy, scenarzyści itd.), a każdy członek może należeć tylko do jednej z nich. Kryteria, jakie musi spełnić artysta, aby ubiegać się o członkostwo, nie są wygórowane. Aktor musi zagrać w przynajmniej trzech filmach, a scenarzyści, reżyserzy i producenci muszą pracować przy powstaniu przynajmniej dwóch. Osoby zajmujące się filmem z bardziej technicznej strony jak np. montażyści muszą mieć udokumentowaną odpowiednią długość doświadczenia zawodowego, które zależne jest od dziedziny. Szansę na dostanie się w poczet członków mają nawet osoby, które nie spełnią tych wymagań. Mogą starać się o dołączenie za poręczeniem dwóch aktualnych członków Akademii. Ostatnią opcją jest bycie nominowanym lub zdobycie Oscara. Laureaci również mogą dołączyć do Akademii. Liczba członków oczywiście stale się zwiększa. Wciąż wprowadzane są nowe przepisy, aby uświetnić rekrutację. Po akcji #OscarSoWhite zmodyfikowano jedną z zasad. Do 2016 roku 91% członków stanowili biali, 76% mężczyźni. Do przyszłego roku liczba kobiet w Akademii ma się podwoić, filmowy mają przykładać większą uwagę do talentów z mniejszości rasowych i etnicznych. Istnieje również zapis, który pozbawił nieaktywnych członków prawa do głosowania. Za takich rozumie się osoby z branży, które nie były aktywne w przemyśle przez ostatnie 10 lat. Jednocześnie twórcy po 30 latach aktywności artystycznej dostają dożywotni przywilej głosowania.

Filmy, które zdobyły najwięcej Oscarów w historii kinematografii

Kto może być nominowany do Oscara?

Każdy dystrybutor lub producent może zgłosić swój film. Nie do niego jednak należy decyzja, w jakiej kategorii otrzyma potencjalną nominację. O tym decydują członkowie Akademii w pierwszym etapie głosowania. Oczywiście wszyscy chcieliby otrzymać statuetkę za najlepszy film. Aby móc w ogóle o tym myśleć, trzeba spełnić kilka wymagań. Dana produkcja musi trwać przynajmniej 40 minut, musi mieć publiczne pokazy kinowe w Los Angeles, trwać w repertuarze kinowym co najmniej 7 dni z rzędu oraz w ogóle otrzymać premierę kinową, co wyłącza z boju filmy obecne wyłącznie na VOD. Jak łatwo się domyślić to właśnie ostatni zapis może być najbardziej problematyczny dla wielkich dzieł. Możemy już teraz spekulować, że ta zasada niedługo ulegnie modyfikacjom.

Jak wygląda głosowanie Oscarowe?

Do liczenia głosów i ogarniania "oscarowej matematyki" zatrudniona od 80 lat jest firma Pricewaterhouse Coopers (PwC). Co ciekawe, głosy wciąż liczone są ręcznie. Cały proces zaczyna się od rozesłania wśród członków Akademii listy filmów walczących o nominację. Pod koniec grudnia otrzymują oni karty do głosowania. W tym momencie mieli okazję do zobaczenia wszystkich produkcji. Każdy z członków głosuje tylko w swojej kategorii. Oczywiście wyjątkiem są kategorie filmowe tj. najlepszy film, najlepszy film nieanglojęzyczny oraz najlepszy film dokumentalny. W tych kategoriach zwycięzcę wybierają specjalne komitety, które składa się z wymieszanych kategoriami członków Akademii. Głosowanie ma charakter preferencyjny co oznacza, że członkowie wybierają swoich faworytów w kolejności preferencji (najlepszy na 1. miejscu, kolejny na drugim itd.). Podają oni maksymalnie 5 nominacji w każdej kategorii poza najlepszym filmem, gdzie wybierają ich od 5 do 10. Co ciekawe, aby otrzymać nominację film przynajmniej raz musi znaleźć się na pierwszym miejscu na karcie do głosowania.

Aktorki i aktorzy, którzy zdobyli najwięcej Oscarów w historii kinematografii

Koniec stycznia oznacza drugi etap głosowania. Wtedy też wyłonieni zostają ostateczni nominowani. Członkowie Akademii ponownie otrzymują karty do głosowania. Oddać głos muszą do wtorku przez oscarową niedzielą. W tym etapie każdy z członków może zagłosować w każdej kategorii. Nie ma tu też przyznawania żadnych punktów. Po prostu wybiera się jednego faworyta, a wygrywa ten, kto tych głosów dostanie najwięcej.

Cały proces nie jest aż tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście najbardziej emocjonującym etapem jest ten ostatni. Znalezienie się wśród członków Akademii Sztuki i Wiedzy to Filmowej to zaszczyt, podobnie jak uczestnictwo w głosowaniu. Co by nie mówić o Oscarach, to wciąż jedna z najważniejszych nagród filmowych na świecie. Z pewnością ma największy prestiż wśród odbiorców, ponieważ zna ją absolutnie każdy. Nic dziwnego, że dystrybutorzy chwalą się każdym aktorem, który był chociaż nominowany do zdobycia statuetki. Niemniej ważna jest sama gala rozdawania Oscarów, która również rządzi się swoimi prawami i jest bardzo ciekawym widowiskiem dla każdego kinomaniaka.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu