Felietony

Jak działa wyszukiwarka - opowieści zza kulis Google

Konrad Kozłowski
Jak działa wyszukiwarka - opowieści zza kulis Google
2

Google to strona startowa milionów ludzi na całym świecie, a wyobrażenie sobie choć jednego dnia bez dostępu do niej jest nie lada wyzwaniem. Wpisanie jednej lub kilku fraz po kilku sekundach przynosi nam kilka- lub kilkanaście stron wyników, z których najczęściej wybieramy te pierwsze, najtrafniejs...

Google to strona startowa milionów ludzi na całym świecie, a wyobrażenie sobie choć jednego dnia bez dostępu do niej jest nie lada wyzwaniem. Wpisanie jednej lub kilku fraz po kilku sekundach przynosi nam kilka- lub kilkanaście stron wyników, z których najczęściej wybieramy te pierwsze, najtrafniejsze. Jak to się dzieje? Na to kolejne pytanie odpowiada samo Google.

Uruchomiona przed kilkoma dniami strona ma na celu przedstawić nam mechanizmy pozwalające na tak szybkie i wygodne przeszukiwanie blisko 30 bilionów stron, które indeksuje i kataloguje Google stosując tzw. 'crawling'. Zaprezentowano i dość szczegółowo opisano także algorytmy, które odpowiedzialne są za konkretne wyniki po wpisaniu przez nas zapytania, a także przykłady stron skategoryzowanych jako SPAM, byśmy nie musieli sami odrzucać ich spośród wyników wyszukiwania. Zwizualizowane zostały również wyniki wyszukiwań na różnych urządzeniach, które generowane są w 1/8 sekundy - wystarczy najechać na jedną z cyfr, by zobaczyć opis każdego z elementów.

Oprócz trzyczęściowej animacji wszystkie materiały dostępne są w języku polskim i co ważne, zawarte zostały także takie pomoce jak porady podpowiadające w jaki sposób wyszukiwać konkretnych informacji lub w jaki sposób dodać naszą stronę do indeksu Google. Nie zabrakło także materiałów z kategorii rozrywki, gdzie znaleźć można szersze informacje na temat tzw. "Doodle" czy "Jeden Google dziennie" (ang. A Google A Day).

Jak sądzicie, jaką powierzchnię dyskową zajmuje katalog Google? Odpowiedź to 100 milionów gigabajtów, robi wrażenie prawda? Dowiedziałem się także, że podczas mojej wizyty na stronie trwającej niewiele ponad 170 sekund Google zostało użyte 6 635 760 razy. Wiele więcej interesujących faktów poznacie jak stronie Jak działa wyszukiwarka - zachęcam do zapoznania się z zawartymi tam informacjami, naprawdę warto.

Źródło: Google Blog.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Google