Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Apple

iTunes i AppStore nie działają. Na całym świecie

JS
Jakub Szczęsny
19

Dokładnie dzień po tym, jak Edward Snowden opublikował plany CIA na złamanie zabezpieczeń takich urządzeń jak iPad, czy iPhone, repozytoria Apple - iTunes oraz Appstore (i jeszcze Mac App Store oraz iBook Store) zgłaszają, że są obecnie niedostępne. Apple jeszcze nie skomentowało tej sprawy, do awar...

Dokładnie dzień po tym, jak Edward Snowden opublikował plany CIA na złamanie zabezpieczeń takich urządzeń jak iPad, czy iPhone, repozytoria Apple - iTunes oraz Appstore (i jeszcze Mac App Store oraz iBook Store) zgłaszają, że są obecnie niedostępne. Apple jeszcze nie skomentowało tej sprawy, do awarii doszło około godziny 10:00 czasu polskiego.

Z jednej strony nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, ale z drugiej zastanawiam się, czy rzeczywiście nie można by było powiązać tego z wczorajszymi doniesieniami Snowdena. Ten orzekł, że istniał plan, wedle którego miano stworzyć backdoora, który miałby być sprytnie przemycany do aplikacji - co pozwalałoby na podsłuchiwanie milionów obywateli - nie tylko USA, ale tak naprawdę całego świata. Sprawa ta rzuca nowy cień na działania służb wywiadowczych USA - kraj dotąd kojarzony głównie z wolnością pokazuje swoje mniej przyjazne oblicze - a nie ma podstaw do tego, by Snowdenowi nie wierzyć (mimo, że Rosjanie mogą go "popychać" do rzucania takich oskarżeń).

Tło sprawy wskazuje jednak na poważniejszą niż się wydawało wcześniej awarię. Na stronie wskazującej na stan usług Apple widnieje informacja, że pierwsze symptomy awarii widać było już około godziny 10. Wtedy to niemożliwe było uzyskanie dostępu do usług iCloud, jednak po kilku godzinach ów problem zażegnano. W dalszym ciągu nie działają cztery wspomniane usługi, liczymy na to, że Apple szybko skomentuje całą sprawę i będziemy wiedzieć nieco więcej na temat szczegółów incydentu.

Zatem, jeśli chcieliście zrobić wieczorne zakupy w repozytorium Apple - musicie sobie dzisiaj odpuścić. Użytkownicy co prawda zgłaszają, że czasem udaje się dokonać transakcji w iBooks Store), jednak polecam nie zawracać sobie tym głowy - po drodze mogą powstać błędy przy akceptowaniu lub zliczaniu potwierdzonych płatności, dla własnego bezpieczeństwa warto poczekać, aż usługa będzie wolna od problemów technicznych.

Grafika: 1, 2

Źródło: Phonearena / Apple

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu