Felietony

Za 20 lat pomyślimy o iPhone X, Galaxy Note 8, smartwatchach i... będziemy się śmiać

Maciej Sikorski
Za 20 lat pomyślimy o iPhone X, Galaxy Note 8, smartwatchach i... będziemy się śmiać
15

Jak komentujemy ubrania z lat 80. czy 90. XX wieku? Najczęściej z nich żartujemy. Ze względu na krój, kolory, rozmiary. Owszem, czasem stwierdzamy, że to oldschool, ale nierzadko przemawia przez nas sentyment, a nie rzeczywisty szacunek. Podobnie odbieramy inne atrybuty tamtych czasów: od samochodów, przez fryzury, reklamy, teledyski, po... sprzęt elektroniczny. Wydają się archaiczne, aż trudno uwierzyć, że ludzie używali tego 2-3 dekady temu. Można przy tym zakładać, że w roku 2040 będziemy podobnie drwić z obecnej mody i wytworów techniki.

iPhone X czy Galaxy Note 8 to flagowe smartfony 2017 roku, sprzęt, który staje się punktem odniesienia dla innych urządzeń mobilnych. Ktoś może oczywiście napisać, że nie będą najlepsze, że przegrają w zestawieniu cena/jakość/możliwości, ale nie zamierzam w to wnikać - będą się cieszyły ogromną popularnością, zarobią miliardy dolarów, po latach będziemy o nich mówić. I to jest istotne. Teraz pojawiają się dobre informacje na temat przyjęcia flagowca Samsunga, za chwilę pewnie podobnie będzie z urządzeniem Apple. A nawet lepiej, zakładam, że smartfon za tysiąc dolarów stanie się hitem.

Naszła mnie przy tym myśl o odbiorze tych urządzeń za 20-30 lat. Gdy dzisiaj porównamy iPhone X z pierwszymi komórkami, zauważymy przepaść - trudno stwierdzić, czy można te produkty wrzucać do jednej kategorii. Nawet, jeśli porównamy go z pierwszymi smartfonami, różnica będzie olbrzymia. Czy na tej podstawie można stwierdzić, że w bardziej odległej przyszłości podobnie spojrzymy na obecne flagowce Apple i Samsunga? Czy dokona się taki przełom i rozwój, byśmy z nostalgią, ale też nieskrywaną nutą żartu kręcili głowami nad tymi urządzeniami? Nie chodzi tu jedynie o ich "osiągi" - przecież za jakiś czas może się okazać, że sama idea smartfona jest przestarzała. Może? Dobre pytanie...

Sprawa nie kończy się oczywiście na iPhone X (ten jest raczej symbolem 2017 roku): podobnie będzie pewnie ze wspomnianymi ubraniami i fryzurami. Za kilka dekad możemy się zastanawiać, jak całe społeczeństwo radziło sobie bez autonomicznych samochodów elektrycznych, bez inteligentnych domów i miast, jak dawaliśmy radę z produktami AMD, Nvidia czy Intel o obecnych parametrach. Zakładam, że możemy się śmiać z naprawdę wielu kategorii produktów, pomysłów i trendów. Tylko co to będzie? Gogle VR? Smartwatche? Tablety? A może one przetrwają próbę czasu? Jak skomentujemy popularne serwisy społecznościowe, ich zasięgi, serwowane treści, szatę graficzną?

Takich pytań jest cała masa. Wiedźmin 3 został okrzyknięty grą roku, może nawet zostanie uznany za najlepszy tytuł 3-5-10 lat. I w 2040 wspomnimy go z nostalgią, będzie się pojawiał w zestawieniach staroci godnych uwagi. Możliwe jednak, że młodsi gracze, ci, których jeszcze nie ma na świecie, uznają go za obiekt muzealny i będą się zastanawiać, jak ich ojcowie i dziadkowie mogli się nad tym rozpływać, poświęcać temu całe tygodnie. Niemożliwe? Posadźcie przed komputerem dziecko i uruchomcie grę z lat 90., w którą młóciliście bez opamiętania. Może miłość do niej przeszła w genach. A może dwie osoby wybuchną głośno śmiechem. Podobnie będzie pewnie ze sporem fanów konsol Sony i Microsoftu oraz ich starciem z miłośnikami grania na PC...

To samo dotyczy też naszych wyobrażeń przyszłości, prognoz i planów. Jeszcze całkiem niedawno wieszczono sukces Windows Phone, dzisiaj po platformie nie ma śladu. Trwało to krócej, niż 3 dekady. Trwało to krócej, niż dekada. Intryguje, jak potoczą się losy podboju kosmosu, tworzenia SI czy komputerów kwantowych, budowania robotów, poszukiwania nowych źródeł energii. Czy na tych polach dokona się przełom, o którym można dzisiaj usłyszeć, czy też zmieni się niewiele, a my będziemy się zastanawiać, jakim cudem ktoś zakładał inny scenariusz? Może upadną wielkie firmy, bez których trudno wyobrazić sobie dzisiaj rynek IT? Może ewoluuje moda na startupy?

Jedno jest pewne: gdy spojrzymy w przeszłość, będzie wesoło. Oby

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu