iOS

Apple powinno wziąć sobie tę wizję iOS 15 do serca. System dużo by zyskał na takich rozwiązaniach!

Kamil Świtalski
Apple powinno wziąć sobie tę wizję iOS 15 do serca. System dużo by zyskał na takich rozwiązaniach!
19

iOS 15 zadebiutuje dopiero w przyszłym roku, ale nie przeszkadza to kreatywnym użytkownikom przedstawiania swojej wizji nowego systemu mobilnego. To jedna z tych, którą kupuję. Nie jest oderwana od rzeczywistości — i wprowadziłaby sporo miłych zmian!

iOS to system pełen sprzeczności. Z jednej strony to co ma, wystarcza milionom użytkowników do działania i korzystania z niego na co dzień. Gdyby było inaczej, prawdopodobnie przesiedliby się na sprzęty z Androidem: nieco bardziej zróżnicowane, a pod kątem oprogramowania oferujące dużo więcej swobody. Z drugiej strony... no właśnie, jako wieloletni użytkownik iOS — czasem zastanawiam się, co sprawia, że inżynierowie w Apple pracujący nad oprogramowaniem są tak powściągliwi we wprowadzaniu zmian. Fajnie że doczekaliśmy się widżetów — szkoda tylko, że są one kompletnie bezużyteczne. A nawet te od Apple co rusz zaliczają fatalne bugi. Odtwarzacze podcastów czy muzyki będące po prostu wielkim skrótem do aplikacji? Śmiech na sali — Android lata temu pokazał już, jak takie rzeczy się robi. Wystarczyło to po prostu skopiować. Ale nie: Apple wie lepiej.

Koncept iOS 15 który nie jest oderwany od rzeczywistości. Takie zmiany powitałbym z otwartymi ramionami

Wiele twórców konceptów — czy to urządzeń, czy oprogramowania — lubi odpływać tak daleko od obecnej wizji producentów, że traktować je można co najwyżej w kategoriach ciekawostki. Tym razem jednak wszystko co zaprezentował użytkownik the Hacker 34 jest po prostu udoskonaleniem dostępnych w iOS rozwiązań. I wszystkie z nich wyglądają świetnie!

Zaczyna się od interaktywnych widżetów — rzeczy, która powinna była tak działać od początku. Apple wie lepiej i obecnie jest, jak jest. Kolejną ze zmian jest tryb always-on display, na którym użytkownicy mogliby zamieszczać niewielkie widżety pozwalające śledzić pogodę czy progres celów w Apple Watch. Bardzo fajnie prezentuje się także korzystanie ze zrzutów ekranu w formie "przenieś i upuść". Jeżeli mógłbym dodać coś od siebie, to ja bardzo chętnie dałbym też użytkownikom wybór związany z podglądem — przy robieniu zestawu screenów czekanie aż poprzedni zniknie (opcjonalnie: ukrywanie go gestem) jest dość męczące. W kwestii dostosowywania ekranu głównego — uważam, że użytkownicy powinni mieć dużo więcej swobody. I mam tu na myśli całość: zmiana obrazków bez kombinacji ze Skrótami, a także posegregowanie według własnego widzimisię sekcji z aplikacjami które usunęliśmy z ekranu głównego. Dalej jest zmiana domyślnego asystenta głosowego oraz... wsparcie dla Apple Pencil. Nie jestem przekonany jak wygodne byłoby to ostatnie — ale przecież nikt by nas nie zmuszał do korzystania z tego. A kto wie, może Apple Pencil na małych ekranach znalazłby swoich amatorów?

Jedynym elementem z całego tego zestawu który niespecjalnie przypadł mi do gustu jest koncepcja dzielonego ekranu. Tak, takie rozwiązania sprawdzają się w akcji, ale przede wszystkim na większych ekranach. Nie bardzo wyobrażam sobie korzystanie z takich funkcji na smartfonie pokroju iPhone'a Mini.

Nadzieja umiera ostatnia — kto wie, może Apple weźmie sobie prośby użytkowników do serca... i chociaż część z tych usprawnień trafi do iOS 15?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu