Apple

Dzisiaj premiera! Szykujcie iPhone'y i iPady - wszystko, co musisz wiedzieć o iOS 11

Konrad Kozłowski
Dzisiaj premiera! Szykujcie iPhone'y i iPady - wszystko, co musisz wiedzieć o iOS 11
52

Już dzisiejszego popołudnia użytkownicy iPhone'ów i iPadów będą mogli zaktualizować swoje urządzenia do najnowszej wersji systemu iOS. Wnosi od szereg wizualnych szlifów, ale i kilka większych zmian. Przede wszystkim dotyczą one iPada, z którego korzysta się teraz zupełnie inaczej. Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o najnowszej aktualizacji.

Jakie urządzenia otrzymają iOS 11?

  • iPhone: 5S, 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X (trzy ostatnie trafią do sklepów z iOS 11)
  • iPad: 5. generacji (2017); mini 2, 3 i 4; wszystkie modele Air oraz Pro
  • iPod Touch 6G (2015)

Co zrobić przed aktualizacją systemu iOS?

Przed dokonaniem aktualizacji rekomendowane jest wykonanie kopii zapasowej urządzenia. Dzięki temu, gdy cokolwiek pójdzie nie po naszej myśli, możliwe będzie przywrócenie naszego zestawu ustawień oraz zaistalowanych aplikacji. Do wyboru macie dwa warianty kopii zapasowej - lokalnej oraz w chmurze. Pierwsza z nich wymaga posiadania zainstalowanej aplikacji iTunes na komputerze, wtedy kopia zapasowa jest wykonywana na dysku komputera (przewodowo lub bezprzewodowo poprzez sieć lokalną). Drugi z wariantów wykorzystuje chmurę iCloud, w której każdy posiadacz konta z Apple ID otrzymuje za darmo 5 GB. Tyle przestrzeni spokojnie wystarczy na Waszą kopię zapasową, o ile nie uwzględnicie licznego zbioru zdjęć oraz nakręconych filmów - te możecie skopiować na dysk ręcznie lub skorzystać z innych usług, np. Zdjęć Google. Jeżeli chcecie się upewnić, czy Wasza kopia zapasowa została wykonana przejdźcie do Ustawienia->Konto Apple ID->iCloud->Backup w iCloud. Na samym dole znajdziecie infomację rozpoczynającą się od "Ostatni pomyślny backup:".

Jak zaktualizować iPhone'a i iPada do iOS 11?

Gdy aktualizacja na Twoim urządzeniu będzie dostępna, otrzymasz stosowne powiadomienie. Niecierpliwi mogą odwiedzać sekcję Ustawienia->Ogólne->Uaktualnienia, by ręcznie sprawdzać dostępność. Następnym krokiem będzie pobranie i instalacja nowej wersji systemu, przez którą przeprowadzą Was jasne i zrozumiałe komunikaty. Jeżeli nie pamiętacie hasła do Apple ID, to lepiej je sobie przypomnieć.

Nie wszystkie aplikacje są kompatybilne z iOS 11!

Wraz z wdrożeniem iOS 11 Apple porzuca 32-bitową architekturę. W konsekwencji, nie wszystkie aplikacje, które posiadacie na swoich telefonach będą działać na najnowszej wersji systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych Apple, gdyż wymagane jest wsparcie dla architektury 64-bitowej. Jak sprawdzić, czy takowe znajdują się na Waszym urządzeniu? Odwiedzacie Ustawienia->Ogólne->To urządzenie...->Aplikacje. Nad listą niewspieranych przez iOS 11 aplikacji znajdzicie krótkie wyjaśnienie od Apple i sugestię kontaktu z deweloperami odpowiedzialnymi za te aplikacje.

Czy warto aktualizować iPhone'a do iOS 11?

Zmiany wprowadzone w iOS 11 nie są tak rewolucyjne dla iPhone'a, jak ma to miejsce w przypadku iPada. W związku z tym pośpiech z uaktualnieniem telefonu nie jest tak rekomendowany. Pojawiło się kilka pomniejszych nowości i modyfikacji, które ułatwiają korzystanie ze smartfona Apple, ale nie wskazałbym ani jednej z nich jako powód do nagłego przeprowadzenia aktualizacji. Warto jednak wymienić jednoręczny tryb w klawiaturze systemowej, zupełnie nowe, konfigurowalne do pewnego stopnia Centrum sterowania, wygodne zarządzenie i edytowanie zrzutów ekranu, a także nagrywanie zawartości ekranu oraz skanowanie dokumentów w aplikacji Notatek. Czy coś Was przekonało?

Czy warto aktualizować iPada do iOS 11?

Wszystko zależy od posiadanego przez Was modelu. iPad Air nie jest najnowszym urządzeniem i prawdę mówiąc pracując na iOS 11 znacząco zwalnia, dlatego ja pozostałbym na iOS 10 możliwie jak najdłużej. Ta sama sytuacja dotyczy iPadów mini 2 i 3. Nowsze modele zdecydowanie lepiej radzą sobie z wymaganiami iOS 11, a zupełnie nowe możliwości nawigacji pomiędzy aplikacjami oraz wszędobylski dock ze skrótami są warte aktualizacji. Jeśli sporo piszecie na iPadzie, to ucieszy Was także nowa klawiatura oferująca szybkie wprowadzanie znaków specjalnych i cyfr za pomocą muśnięcia w dół na niemal wszystkich klawiszach. Reszta nowości w naszej recenzji iOS 11.

Kiedy będzie dostępny iOS 11?

19 września, czyli już dziś późnym popołudniem lub wieczorem. Niektóre źródła mówią o godzinie 20:00, czasem uaktualnienie pojawiają się nieco wcześniej.

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu