Felietony

Interia kupiła Chomikuj.pl ?

Grzegorz Marczak
Interia kupiła Chomikuj.pl ?
41

Interia dokonała właśnie dużego skoku jeśli chodzi o statystyki ruchu kupując serwis Chomikuj.pl (lub też ruch tego serwisu który zliczany będzie dla tego portalu) (via Ols na blipie). Wszystko co można o tym dealu powiedzieć, to to że widać go w bazie who is dla domeny chomikuj.pl. Ciekawie się skł...

Interia dokonała właśnie dużego skoku jeśli chodzi o statystyki ruchu kupując serwis Chomikuj.pl (lub też ruch tego serwisu który zliczany będzie dla tego portalu) (via Ols na blipie). Wszystko co można o tym dealu powiedzieć, to to że widać go w bazie who is dla domeny chomikuj.pl. Ciekawie się składa bo akurat dziś w Gazecie wyborczej był duży artykuł na temat piractwa w naszym kraju. Gazeta zrobiła też ranking najpopularniejszych stron z warezami i na pierwszym miejscu był nie kto inny jak serwis chomikuj.pl.
Przyznam, że dość ciekawy ruch ze strony Interii. Nie wiem jakie są szczegół transakcji , jedną z dość powszechnych form (jeśli to było kupno) przejmowania serwisów jest ustanawianie pułapów zasięgu po osiągnięciu których właściciele serwisu dostają kolejną część pieniędzy.

Chomikuj jak na nasze warunki to dość duży ruch (2 miliony RU według ostatniego megapanelu) i nie sądzę aby twórcy poszli na wyżej opisany układ. Ciekawi mnie natomiast jakie obwarowania prawne są w tego typu umowie (niezależnie czy było to kupno serwisu czy tylko ruchu) jeśli chodzi o potencjalną odpowiedzialność karną?Chomikuj to ryzykowny biznes, w którym na pewno należy się liczyć z możliwością pozwu za udostępnianie nielegalnych treści. Wprawdzie w Polsce do tej pory dość rzadko było słychać o pozywaniu dużego serwisu, raczej celuje się w poszczególnych użytkowników. Czy jednak ma to jakieś znaczenie? Popłoch może wywołać pierwsza sprawa w której portal przekaże dane użytkowników.

Chomikuj zabezpieczyło się już przed podglądaczami z zewnątrz. Jeszcze niedawno każdy niezarejestrowany użytkownik mógł przeszukiwać bazy materiałów zgromadzonych przez użytkowników. Teraz wyszukiwarka jest tylko dla wybranych kategorii użytkowników
"Wyszukiwarka plików dostępna jest dla kont ChomikExplorer oraz ChomikManiac!". Mimo to nikt chyba nie ma wątpliwości skąd się bierze popularność tego serwisu (co też opisała dzisiaj wyborcza).

Jeśli Interia faktycznie stała się właścicielem Chomikuj.pl (na razie widać że została zrobiona cesja domeny, ale o tym kto faktycznie jest właścicielem spółki i jak wyglądają zasady współpracy nie wiadomo) to był by to chyba precedens w którym duży portal z jeszcze większymi udziałowcami wspiera co by nie mówić biznes "legalny inaczej" i jeszcze zarabia na nim pieniądze. Jeśli chodzi tylko o kupienie ruchy to sytuacja wizerunkowo jest i tak bardzo podobna.

Pytanie tylko czy ktoś się przejmie? Prawnie pewnie wszystko jest na głowie twórców chomikuj.pl a to, że ktoś tam sobie statystyki gdzieś dodał to chyba nie przestępstwo prawda?

Wycinek statystyk w formie obrazka pochodzi z wyborcza.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

interia.plchomikuj.pl