Intel

Intel obniży ceny swoich procesorów, to odpowiedź na premierę Ryzena 3000

Kamil Pieczonka
Intel obniży ceny swoich procesorów, to odpowiedź na premierę Ryzena 3000
29

Wygląda na to, że Intel nie zamierza się biernie przyglądać poczynaniom AMD na rynku procesorów desktopowych. Na 2 tygodnie przed pojawieniem się w sklepach układów z rodziny Ryzen 3000, gigant zakomunikował swoim partnerom, że zamierza obniżyć ceny procesorów Core 8. i 9. generacji średnio od 10-15%.

Intel tak łatwo nie odda udziałów w rynku

W oficjalnych komunikatach Intel jest raczej odważny i nie boi się utraty rynku na rzecz AMD. Deprecjonuje przy tym nieco znaczenia segmentu komputerów biurkowych dla swoich przychodów. Wygląda jednak na to, że mimo tych słów nie zamierza oddawać pola bez walki i przygotuje obniżki cen swoich procesorów. Można oczekiwać, że niższe ceny zaczną obowiązywać w okolicach premiery układów AMD Ryzen 3000, czyli 7 lipca. I nie ma w tym nic złego, to idealny przykład zachowania jakie wymusza zdrowa konkurencja. Wygląda też na to, że poniższy slajd prezentowany przez AMD straci niedługo na aktualności.

Obniżki cen o 10-15% oznaczają spadek ceny w zależności od modelu o 25-50 USD, czyli 150-250 PLN w Polsce po dodaniu podatku VAT. Tym samym Core i9-9900K będzie konkurował bardziej z Ryzenem 7 3800X, niż 3900X, podobnie jak Core i9-9700K powinien być zestawiony wtedy z Ryzenem 7 - 3700X. Bardziej korzystnie procesory Intela będą wypadać też w niższych segmentach. Dodając do tego fakt, że Intel wreszcie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na swoje układy produkowane w 14 nm, zapowiada nam to spore obniżki cen w trakcie wakacji.

Ciągle czekamy na pierwsze testy nowego Ryzena

Wszystko będzie jednak zależało od tego jak faktycznie spisują się nowe procesory AMD. Do tej pory mamy tylko slajdy AMD i różnego rodzaju przecieki, która zapowiadają się bardzo obiecująco. Wygląda na to, że pod względem wydajności jednowątkowej Ryzen 3000 będzie bardzo zbliżony do Intela 9. generacji i to nawet pomimo nieco niższego taktowania. W przypadku testów wielowątkowych przewaga Ryzena jest nie do podważenia. W przyszłości dużą zaletą może być też obsługa PCIe 4.0, ale do tego niestety potrzebna będzie odpowiednia płyta główna z chipsetem X570, a te niestety mają być stosunkowo drogie.

Jakby nie było, za 2 tygodnie dowiemy się wszystkiego i będziemy mogli ocenić, na ile odważne zapowiedzi AMD znajdą potwierdzenie w praktyce.

źródło: Digitimes

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot