Apple

Produkcja iPhone X, wbrew pozorom, nie jest tania. Najdroższe: ekran i obudowa

Kamil Świtalski
Produkcja iPhone X, wbrew pozorom, nie jest tania. Najdroższe: ekran i obudowa
29

O iPhone X mówi się dużo i... prawdopodobnie przez najbliższych kilka miesięcy urządzenie może liczyć na sporo uwagi ze strony użytkowników. To w końcu nowy flagowiec Apple, który zaproponował coś nowego — nie tylko w kwestii ceny. No ale właśnie, ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie urządzenia?

Na starcie pozwolę sobie zaznaczyć, że wpis ten ma charakter... czysto informacyjny. Bo przecież koszta produkcji to tak naprawdę kropla w morzu, kiedy doliczymy miesiące badań, pracy inżynierów itd.

Cena iPhone X go wyprzedza i zanim ktokolwiek jeszcze pomyśli o nowych rozwiązaniach, na pierwszy ogień widzi kwotę tysiąca amerykańskich dolarów, którą przyjdzie nam zapłacić za wersję 64-gigabajtową — czyli najtańszy wariant urządzenia. No i jak zwykle przy tak dużej premierze, nie mogło zabraknąć wyliczeń, których autorzy podsumowują ile kosztuje firmę wyprodukowanie sprzętu.

Ile kosztuje wyprodukowanie iPhone X?

Wyprodukowanie iPhone X miałoby kosztować firmę około 357,5 dolara. Najdroższym komponentem miałby być ekran — 5.8-calowy ekran OLED, który kosztować ma Apple ok. 65,5 dolara. To blisko dwukrotnie więcej, niż analogiczny moduł w iPhone 8 (4,7-calowy ekran jest tam kwestią ok. 36 dolarów). Obudowa ze stali nierdzewnej to kolejnych 36 dolarów (blisko 15 więcej, niż aluminium wykorzystane w ósemce). I zbierając poszczególne komponenty do kupy, robi się z tego niemała sumka. No a cena rynkowa jaka jest — każdy widzi.

Kolejne smartfony debiutujące na rynku przyzwyczajają nas powoli do coraz wyższych cen — i iPhone X nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Bo przecież fenomenalne samsungowe Galaxy S8 czy Note 8 także swoje kosztują, a bariery cenowe które kilka lat temu wydawały się bardzo odległe — teraz stały się codziennością, 3 tysiące złotych, później 4 tysiące złotych, a obecnie... pięć tysięcy powoli staje się nowym standardem. No ale jak powiedział Tim Cook — czują że to cena adekwatna do sprzętu, który dostarczyli...

Źródło: Reuters, 9to5Mac.

Ps. Przy okazji zapraszamy do naszej materiału iPnone X recenzja, gdzie opisujemy wrażenia po testach iPhone X.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu