Świat

Ile kosztuje 50 tysięcy serwerów ?

Grzegorz Marczak
4

Image via Wikipedia50 tysięcy serwerów może być warte 100 milionów dolarów. Taką właśnie kwotę planuje pozyskać Facebook na wzmocnienie swojej infrastruktury. Z tego co już wiadomo Facebook w tej chwili obsługiwany jest przez 10,000 maszyn. Ciekawostką jest, że sama baza danych zajmuje 1,800 ser...

Mark Zuckerberg, founder and CEO of FacebookImage via Wikipedia50 tysięcy serwerów może być warte 100 milionów dolarów. Taką właśnie kwotę planuje pozyskać Facebook na wzmocnienie swojej infrastruktury.

Z tego co już wiadomo Facebook w tej chwili obsługiwany jest przez 10,000 maszyn. Ciekawostką jest, że sama baza danych zajmuje 1,800 serwerów które zarządzane są tylko przez dwóch administratorów.

Facebook
nie planuje jednak uruchomić kolejnej rundy finansowania aby pozyskać fundusze na infrastrukturę, zamiast tego chce skorzystać z pożyczki od funduszu (“venture lending”). Zasadnicza różnica między taką pożyczką a inwestycją jest to, że Facebook nie odda w zamian za pieniądze części akcji firmy.

W chwili obecnej nie wiadomo kto miał być dostawcą tak olbrzymiej ilości serwerów ale wiadomo u kogo do tej pory zaopatrywała się firma czyli u Rackable Systems. RS podając wyniki za pierwszy kwartał raportowało, że 17% przychodów pochodzi z kontraktów z Facebook (czyli około 11,5 miliona dolarów)

Dla przypomnienia dodam, że Facebook został do tej pory wsparty ponad 300 milionami dolarów (jest to tylko cześć inwestycji, w których suma była jawnie podana). Ciekawe więc, czy Facebook nadal nie doszedł do etapu w którym zarabia konkretne pieniądze - czy może potrzeba poprawy wydajności serwisu jest tak pilna?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebookinwestycjewydajność