Ile czasu spędzamy w sieci? Jak wielu Polaków korzysta z ad blocka? Czy język polski jest popularny w sieci? Na te (i wiele innych pytań) odpowie najnowszy raport Digital 2019.
Czy ponad 1/4 życia w sieci to już przesada? Ile czasu online spędzają Polacy?
O tym że spędzamy w sieci od groma czasu — wszyscy doskonale wiemy. Ale ile to tak właściwie jest "od groma"? W świecie gdzie większość elektroniki jest podłączona do sieci, zmierzenie tego jest niesamowicie trudne. Bo, to już swoją drogą, wyjście z sieci jest zadaniem niełatwym. Opublikowany właśnie został raport Digital 2019 za który odpowiadają Hootsuite oraz We Are Social, według którego ponad 1/4 naszego czasu spędzamy online. Szokujące? Możliwe, ale szczerze mówiąc, to nie jestem tą informacją specjalnie zdziwiony.
Według informacji zawartych w raporcie, użytkownicy spędzają dziennie średnio około sześciu godzin i czterdziestu dwóch minut w sieci. Co ciekawe, tylko połowę tego czasu są online za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Byłem święcie przekonany, że różnica na korzyść smartfonów i tabletów będzie tutaj miażdżąca. I może jak tak sobie spojrzymy z boku, to niespełna sześć godzin dziennie... to przecież mniej, niż trwa standardowy czas pracy. Ale kiedy zdamy sobie sprawę z tego, że to więcej niż 1/4 doby — i w skali roku daje nam ponad 100 dni / 27% całości online, to informacja ta ma prawo przerazić.
Dobra informacja w tym wszystkim jest taka, że z porównaniem do analogicznych informacji sprzed roku, widać tutaj minimalną, ale jednak poprawę. W poprzednim raporcie było to średnio sześć godzin i czterdzieści dziewięć minut na użytkownika. Sam raport jednak jest ogromnym dokumentem składającym się z ponad dwustu slajdów, którego twórcy na podstawie dostępnych im danych nie bali się zadbać także o zestaw szczegółów. Więc skoro już wiemy ile wynosi średni czas użytkowników na świecie, to teraz warto byłoby się przyjrzeć jak to wygląda w Polsce — i tutaj zaskoczenie. Według Digital 2019, Polacy średnio spędzają w sieci sześć godzin i dwie minuty — to aż cztery godziny mniej, niż rekordziści — czyli mieszkańcy Filipin.
A ciekawi które z adresów internetowych odwiedzane są najczęściej? Prawdopodobnie poniższa lista niespecjalnie zrobi na jakimkolwiek świadomym użytkowniku sieci wrażenie, bo są tam same popularne adresy (choć — fakt — część nad Wisłą nas w ogóle nie interesuje):
O tym że polska sieć jest duża — wszyscy doskonale wiemy, ale zastanawialiście się kiedyś jak duża? Raport, bazując na 10 milionach najpopularniejszych stron internetowych, informuje także jak procentowo rozkładają się użyte tam języki. I raczej nikogo nie dziwi obecność angielskiego, czyli współczesnego lingua franca na pierwszym miejscu. Jednak my jako stosunkowo mały kraj, tworzymy od groma treści w rodzimym języku — udało nam się znaleźć na dziesiątym miejscu z wynikiem 2%. Moim zdaniem — naprawdę dobrym!
A na koniec ciekawostka — wbrew powszechnej opinii — wcale nie przodujemy w kwestii używania aplikacji do blokowania reklam. Chociaż faktem jest, że do Japonii sporo nam brakuje, zobaczcie sami:
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu