Biznes

Ikea zrezygnuje ze sprzedaży baterii alkaicznych, stawia na akumulatory NiMH

Kamil Pieczonka
Ikea zrezygnuje ze sprzedaży baterii alkaicznych, stawia na akumulatory NiMH
17

Ikea ogłosiła, że do października 2021 roku wycofa ze swoich sklepów na całym świecie bardzo dobrze znane baterie alkaiczne - Alkalisk. W zamian za to sieć namawia do korzystania z ładowanych akumlatorków NiMH, które też ma w swojej ofercie.

Alkalisk znikną ze sklepów Ikea

Ikea tylko w całym 2019 roku sprzedała ponad 300 milionów sztuk baterii alkaicznych na całym świecie. To ogromna, niewyobrażalna wręcz ilość, dlatego sieć postanowiła to zmienić w najbliższych latach. Do października 2021 roku wszystkie baterie znikną z oferty sklepów, Ikea będzie oferowała tylko akumulatorki NiMH - Ladda, które też cieszą się sporą popularnością. Jak wskazują różne badania, wystarczy, że 10 razy naładujemy akumulatorki, a ich wpływ na środowisko w postaci emisji CO2 będzie mniejszy niż baterii alkaicznych. Jeśli akumulatorki naładujemy 50 razy to wpływ produkcji ogniw NiMH będzie ogólnie mniejszy niż baterii, a dodatkowo zaoszczędzimy ogromne ilości śmieci.

Według szacunków Ikea, nawet jak akumulatorki wykorzystamy tylko 50 razy, to pozwoli to zmniejszyć produkcję śmieci o 5000 ton, a przeciętne akumulatorki można ładować nawet 500 razy. Istotny jest też zysk ekonomiczny, 10 baterii alkaicznych kosztuje w Polsce niespełna 10 PLN, podczas gdy za komplet 10 akumulatorków Ladda zapłacimy niespełna 90 PLN. Wystarczy zatem, że każdy wykorzystamy tylko 10 razy, aby zwrócił się nadmiarowy koszt. Nawet jeśli doliczymy do tego dobrą ładowarkę, to i tak już po 20 ładowaniach zaczniemy "zarabiać".

Zachowanie sieci Ikea zwraca uwagę na istotną sprawę i nawet jeśli w ten sposób tylko kilka osób przekona się do akumulatorków, to będzie to spory sukces. Baterie wykorzystywane są nagminnie we wszelkiego rodzaju zabawkach, pilotach, latarkach i innych przedmiotach codziennego użytku. Dlatego warto zastanowić się nad ich wymianą na akumulatorki, nawet niekoniecznie marki Ladda, bo z mojego doświadczenia wynika, że świetnie spisują się też Eneloopy, który dodatkowo zachowują się jak baterie, czyli bardzo wolno się rozładowują gdy z nich nie korzystamy.

źródło: Ikea

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu