Felietony

I jak wam się podoba nowy Wykop?

Grzegorz Marczak
I jak wam się podoba nowy Wykop?
21

Dziś została oficjalnie uruchomiona nowa wersja Wykop.pl. Jest to serwis, który nieustannie dostarcza mi dobrej i zdrowej rozrywki. Lubię przeszukiwać jego zasoby w poszukiwaniu na przykład takich perełek (boskie!). Zmiany jeśli chodzi o nowy Wykop są dość rewolucyjne i szczerze mówiąc jeszcze ni...

Dziś została oficjalnie uruchomiona nowa wersja Wykop.pl. Jest to serwis, który nieustannie dostarcza mi dobrej i zdrowej rozrywki. Lubię przeszukiwać jego zasoby w poszukiwaniu na przykład takich perełek (boskie!).

Zmiany jeśli chodzi o nowy Wykop są dość rewolucyjne i szczerze mówiąc jeszcze nie mogę się przyzwyczaić do nowego layoutu - choć zdaję sobie sprawę, że to kwestia bardziej przyzwyczajenia do starej wersji niż wad i niedoróbek.
Zacznę jednak od rzeczy, które mi się podobają. Przede wszystkim strona robi wrażenie dużo lżejszej i mam wrażenie, że dużo szybciej się ładuje. Ciekawym eksperymentem jest dla mnie nowa sekcja "wybrane hity" gdzie mamy graficzne zajawki do ciekawych wykopalisk. Jest to jak rozumiem ukłon w stronę nie zarejestrowanych użytkowników którzy tak jak ja odwiedzają serwis nie regularnie w poszukiwaniu najciekawszych wykopów. Ciekawi mnie jaka będzie efektywność tego gadżetu.

Nie wiem czy wcześniej istniał tak rozbudowany system osiągnięć, ale zdecydowanie jest to moim zdaniem kierunek w którym Wykop może podążać. Dobrze dobrane elementy grywalizacji przy tak zaangażowanej społeczności są czymś wręcz obowiązkowym w dzisiejszych czasach.

Dobrym pomysłem jest też przeniesienie informacji o tym kto wykopał i zakopał dany wpis. Wbrew pozorom może to mieć spore znaczenie dla pojawiających się na wykopie informacji - szczególnie kiedy wykopywanie czy też zakopywanie było determinowane przez efekt tłumu i zachowania większości.

Bardzo intrygującym dla mnie pomysłem jest też API wykopowe, ciekawi mnie czy znajdą się chętni na stworzenie dodatkowy aplikacji czy funkcji rozbudowujących serwis? Dla wielu API jest wręcz kluczem do sukcesu serwisu społecznościowego, osobiście nie podzielam tego "zapatrzenia" na sukces Twittera czy Facebooka. Jest to inna rzeczywistości i inne realia.

Mamy więc szybszy i bardziej przejrzysty wykop. Co mniej mi się podoba? Przede wszystkim nowy layout - nie chodzi tutaj o kolorystykę ale o fakt, że jest on za szeroki. Treść jest nienaturalnie rozciągnięta a opcja pokazywania pełnego widgetu z video dodatkowo rozbija go tworząc w całości moim zdaniem dość niespójną konstrukcję.

Kolejna rzecz to dość minimalistyczna nawigacja. Jestem oczywiście fanem takich rozwiązań, szczególnie kiedy wiemy że efektywność poszczególnych elementów w pasku menu jest bardzo niska. Wydaje mi się jednak, że przy obecnej wersji ginie gdzieś małe logo wykopu, tak samo zresztą trudny do odnalezienia jest przycisk do dodawania nowych wpisów na wykop.

Na koniec pytanie gdzie zniknęły reklamy z strony głównej i w jakiej (nowej) formie się pojawią?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wykop.pl