Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Telekomy

Sprawdzamy, jak nasi operatorzy przygotowali się do sprzedaży Huawei P40 lite bez usług Google

GU
Grzegorz Ułan
25

Huawei P40 lite to najnowszy model Huawei, który pojawił się w sprzedaży w Polsce stosunkowo niedawno, zarówno w sklepach jak i u operatorów. Jak wiemy, smartfon ten nie posiada usług Google, przez co nie można na nim zainstalować aplikacji Google czy innych popularnych aplikacji z Google Play, tak jak Facebook, Uber czy co najważniejsze aplikacji mobilnych polskich banków. Postanowiłem sprawdzić, jak operatorzy przygotowali się do sprzedaży tego modelu na swoich stronach.

Huawei P40 lite w ofercie Orange

Orange sprzedaje Huawei P40 lite w parze z opaską Huawei Band 4 Pro, to atrakcyjny zestaw, sama opaska kosztuje 300 zł, a smartfon przeceniony został z 1 898,00 zł na 999 zł przez samego producenta. Jednak na stronach Orange taki zestaw został wyjątkowo nieco ukryty.

Na pierwszej stronie ze smartfonami Huawei prezentowane są dwa modele jako nowe - Huawei Y6s, debiutujący na początku 2020 roku i Huawei P smart Pro, debiutujący pod koniec zeszłego roku, a jago bestseller mamy tu Huawei P30 Lite Dual SIM. Gdzie jest marcowa premiera Huawei P40 lite?

Na drugiej stronie całej listy urządzeń Huawei, dość niecodzienne prezentacja najnowszej pozycji w ofercie. Niemniej zobaczmy, czy Orange informuję na stronie produktu o ograniczeniach związanych z zablokowaniem usług Google na Huawei P40 lite.

Jest tylko informacja o oficjalnym sklepie z aplikacjami i grami AppGallery, bez doprecyzowania, że nie zainstalujemy z niego nie tylko usług Google, ale i innych popularnych na Androidzie aplikacji. Nie ma tej informacji również na stronach bloga Orange, gdzie informują o sprzedaży tego smartfona, prócz wzmianki o tym, że to telefon z Huawei Mobile Services.

To może konsultanci zostali poinformowani o tych ograniczeniach? Okazuje się, że nie do końca, przyznają, że nie ma na tym smartfonie usług Google, ale wskazują jednocześnie, że inne aplikacje można pobrać z Huawei AppGalery lub Amazon AppStore, co jest nieprawdą. Po dokładnym sprawdzeniu poinformowany zostałem, że aplikacji mBanku nie zainstaluję.

Huawei P40 lite w ofercie Play

Play również nieco ukrył Huawei P40 lite na swoich stronach, nie można go wybrać w ofercie na abonament, dostępny jest tylko na liście smartonów do kupienia bez abonamentu, za gotówkę lub na raty.

Na szczęście konsultant Play dysponował linkiem do tego modelu w abonamencie i do tego w zestawie z opaską. Nie wiadomo dlaczego opaska nie pojawia się w ofercie bez abonamentu, gdyż nawet na stronach Huawei w tej cenie 999 zł jest opaska.

Jak Play informuje o ograniczeniach? Na stronie produktu nie ma żadnych informacji o braku usług Google czy dostępnych alternatywach. Z kolei doradca prawidłowo poinformował o braku usług Google, aplikacji bankowych czy Ubera, błędnie jednak wskazał obecność aplikacji Facebooka.

Huawei P40 lite w ofercie Plus

Plus z kolei informuje o sprzedaży Huawei P40 lite na głównej stronie, ale pod linkiem mamy informację, że telefon jest niedostępny, a konsultant poinformował mnie o tym, że został wyprzedany.

Na stronie jest ogólna informacja o braku usług Google na smartfonie:

Rozwiązanie HMS (przyp. red. Huawei Mobile Services) w HUAWEI Huawei P40 lite oparte jest na otwartej platformie Android 10 AOSP z nakładką EMUI 10 bez usług Google Mobile Services (GMS).

Z kolei konsultant błędnie informuje o tym, że dostępne są na nim wszystkie aplikacje, jedynie nie ma tych od Google.

Na stronach T-Mobile jeszcze nie pojawił się ten smartfon, a pozostali operatorzy dość średnio się przygotowali do jego sprzedaży. Choć z drugiej strony, czy konsultanci są obowiązani do informowania klientów, jakie aplikacje są na smartfonie, jakich nie ma, a jakie można zainstalować? To dość dyskusyjna sprawa, a co do informowania na stronie o braku usług Google (tylko Plus to robi), też trudno się dziwić operatorom, skoro sam producent odszedł od informowania o tym. W przypadku pierwszego modelu bez usług Google - Huawei Mate 30 Pro, na stronie oficjalnego sklepu Huawei informacja taka widniała, dało się, w przypadku Huawei P40 lite już jej brakuje.

Co ciekawe jeszcze, tylko Plus i T-Mobile umieścili już swoje aplikacje w Huawei AppGallery, a Orange i Play jeszcze nie, być może dlatego nie eksponują tak tego modelu w sprzedaży na abonament.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: