8

Huawei dostarczy pierwszą aktualizację do Androida 4.0? Wiele na to wskazuje

Chiński producent telekomunikacyjny – Huawei, w Polsce znany jest głównie jako dostawca modemów 3G dla lokalnych operatorów komórkowych oraz kilku modeli, raczej średnich telefonów i smartphone’ów. Nie oznacza to jednak, że Huawei jest producentem low-endowym. To tylko nasz rynek zdaje się przyciągać produkty tej klasy. Tym czasem, chiński wytwórca posiada w swojej ofercie również produkty […]

Chiński producent telekomunikacyjny – Huawei, w Polsce znany jest głównie jako dostawca modemów 3G dla lokalnych operatorów komórkowych oraz kilku modeli, raczej średnich telefonów i smartphone’ów. Nie oznacza to jednak, że Huawei jest producentem low-endowym. To tylko nasz rynek zdaje się przyciągać produkty tej klasy. Tym czasem, chiński wytwórca posiada w swojej ofercie również produkty z wyższej półki. Jednym z nich jest smartphone Huawei Honor, który może wkrótce otrzymać pierwszą oficjalną aktualizację do Androida 4.0 Ice Cream Sandwich.

Firma udostępniła na swoich stronach aktualizację, określoną mianem „demo build”. Jest to więc próbna wersja, aktualizacji która nadal pozostaje w przygotowaniu. Według mnie, Huawei udostępniając taki plik, nawet jeśli nie jest on oficjalny, realizuje sprytną autopromocję w mediach.

Ktoś z Was zapyta: co to za promocja, skoro Huawei udostępnia nam niestabilne, pełne błędów – oprogramowanie? Otóż firma sama podkreśla, że jest to rozwiązanie testowe. Dla wszystkich, którzy je zainstalują, producent umożliwia powrót do oficjalnej wersji 2.3.

Udostępnienie „demo build” to także sygnał, że oficjalna aktualizacja może być blisko. Podejrzewam, że Huawei zastosowało w „demo build” mechanizm raportujący, który wysyła do firmy informacje o błędach występujących w telefonach testerów. Takie informacje mogą znacząco przyśpieszyć prace nad aktualizacją.

Brak dostatecznej weryfikacji paczek z aktualizacją wydaje się być zmorą androidowych producentów. Jeden z naszych czytelników – Andrzej Stec, poinformował nas, że ostatnia aktualizacja dla HTC Wildfire S (do Androida 2.3.5) pozbawiła wiele telefonów łączności WiFi, Bluetooth, a czasem również USB. Tych dolegliwości jest więcej. Myślę jednak, że wystarczy jeśli napiszę, że aktualizacja psuje telefon.

Z kolei, posiadany przeze mnie Samsung Galaxy S 2, po aktualizacji do 2.3.5, niespodziewanie zaczął gubić kontakty zapisane w widgetcie „Znajomi”. A wspomniane problemy dotyczą tylko dwóch. stosunkowo nowych modeli.

Weryfikacja jest więc bardzo ważna. Miejmy nadzieję, że w przypadku Huawei będzie ona wystarczająca. Jeśli tempo przygotowania będzie szybkie, Huawei Honor ma szansę być pierwszym smartphonem zaktualizowanym do Androida 4.0, wyprzedzając tym Nexusa S, który według wielu miał być pierwszy.