12

Home Exchange w Polsce – domzadom.pl

Właśnie wystartował serwis domzadom.pl, który ma zamiar krzewić w naszym kraju ideę tanich wakacji polegających na „wymianie domu/mieszkania”. Idea wymiany domów jest bardzo znana na całym świecie. W zasadzie istnieją jej różne odmiany. Jedną z nich, najbardziej popularną, jest po prostu udostępnienie swojego domu lub mieszkania, podczas naszego wyjazdu do domu lub mieszkania innej osoby. […]

Właśnie wystartował serwis domzadom.pl, który ma zamiar krzewić w naszym kraju ideę tanich wakacji polegających na „wymianie domu/mieszkania”.

Idea wymiany domów jest bardzo znana na całym świecie. W zasadzie istnieją jej różne odmiany. Jedną z nich, najbardziej popularną, jest po prostu udostępnienie swojego domu lub mieszkania, podczas naszego wyjazdu do domu lub mieszkania innej osoby.

Tak więc w idealnych warunkach jest to metoda na bardzo tanie wakacje w bardzo dobrych warunkach. Czy autorzy mają rację mówiąc, że wymiana domów jest znana na świecie ? – wystarczy w wyszukiwarkę internetową wpisać frazę „home exchange„. Okazuje się, że sam pomysł na wymianę mieszkaniami czy domami na wakacje nie jest nowy również w Polsce – krzewią go takie serwisy jak na przykład intervac.pl, czy polskie wersje serwisów takich homeexchange24.

Muszę przyznać, że wymiany domów na wakacje (a szczególnie koszty) brzmi bardzo ciekawie i kusząco – a już szczególnie kiedy czytamy oferty (z Australii czy Nowej Zelandii itp.) w zagranicznych serwisach.

domzadom.pl – techniczne zrobiony jest chyba wystarczająco dobrze aby przeprowadzić użytkowników przez proces wyboru oferty i dotarcia do innych użytkowników serwisu. Zasada znajdywania domów i mieszkań bardzo przypomina szukanie ogłoszeń lub usług w serwisach ogłoszeniowych.

Oczywiście wzorem serwisów zagranicznych również na domzadom.pl wprowadzono opłaty – mamy więc roczny i dwu letni abonament oraz możliwość wyróżnienia swojego ogłoszenia za dodatkowe pieniądze. Możemy też korzystać z serwisu bez wykupowania abonamentu – w tym przypadku zawarcie tak zwanej „wymiany” kosztować nas będzie około 25 PLN.

W teorii wymiana domów brzmi wręcz wyśmienicie – ale czy taka będzie w polskich realiach? Każdy z nas z pewnością od ręki jest w stanie wymyślić kilka mniej lub bardziej poważnych zagrożeń związanych z oddaniem na jakiś czas naszego mieszkania obcym ludziom. Wprawdzie wymianie towarzyszyć powinna odpowiednia „papierowa” umowa – ale wszyscy wiemy jak długo trwa u nas dochodzenie swoich praw w sądach.

Bardzo ciekawy jestem jak zostanie przyjęty serwis domzadom i czy uda mu się przełamać lęki użytkowników i zbudować „modę” na wymienianie się domami i mieszkaniami (bo jeśli chodzi o stronę kosztową nie trzeba będzie nikogo przekomponowywać o efektywności tej metody spędzania wakacji) – a może taka moda już istnieje?.

Twórcom życzę powodzenia i mam nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli przebierać wśród setek ofert wymiany domów i mieszkań.

Bardzo ciekawy jestem waszych opinii i wrażeń na temat tego co proponuje domzadom – bo dla mnie było to pierwsze spotkanie z pomysłem „home exchange”.

Info o serwisie pochodzi z startups.pl