Gry

Gry dla najmłodszych - co warto o nich wiedzieć i na co zwrócić uwagę?

Paweł Winiarski
Gry dla najmłodszych - co warto o nich wiedzieć i na co zwrócić uwagę?
21

Gry są w tej chwili tak popularne, że bardzo ciężko sprawić, by dziecko w ogóle się nimi nie interesowało. Ale to nic złego, trzeba tylko wiedzieć jak podejść do tego tematu i postaram się Wam w tym pomóc.

Gry dla najmłodszych - podstawowe informacje

Pierwszą i najważniejszą informacją dla rodzica powinno być to, że nie każda gra przeznaczona jest dla dziecka. Niestety cały czas funkcjonuje przeświadczenie, że gry to rozrywka wyłącznie dla najmłodszych, a to bardzo niebezpieczna teza. Właśnie dlatego powstały systemy ratingu wiekowego, dzięki którym na okładkach gier można znaleźć oznaczenia dotyczące odpowiedniego (o nich za chwilę). Jako rodzic polecam również samodzielnie sprawdzać, czy produkcja jest odpowiednia - wychodzenie z założenia "a młody/młoda w coś tam sobie gra, mam święty spokój" to bardzo niebezpieczne podejście. Szukając gry dla dziecka warto też sprawdzić czy po posiada ona język polski - doskonale rozumiem, że to ciekawy sposób na naukę języka, ale brak zrozumienia może prowadzić do frustracji, więc przynajmniej w młodszym wieku gry dla dzieci po polsku to bardzo dobry pomysł. Szczególnie jeśli chodzi o gry dla maluchów.

Szukasz gier dla najmłodszych - patrz na wskaźnik PEGI!

PEGI to obowiązujący w Europie system ratingów wiekowych. Mają one stanowić wskazówki dla konsumentów (w tym rodziców) i pomagać w wyborze gry. Innymi słowy - oznaczenia PEGI sugerują klientowi, czy dany tytuł jest przeznaczona dla odbiorcy w określonym wieku.

Rozróżniamy pięć oznaczeń wiekowych PEGI:

  • PEGI 3: Treść gier ze znakiem PEGI 3 uznaje się za odpowiednią dla wszystkich grup wiekowych. Gra nie powinna zawierać dźwięków ani obrazów, które mogą przestraszyć dziecko. Dopuszczalna jest pewna ilość przemocy (w komicznym lub dziecięcym kontekście). Nie powinny w niej występować wulgaryzmy.
  • PEGI 7: W tej kategorii powinny znaleźć się gry, które zawierają dźwięki lub sceny mogące przerazić młodsze dzieci. W grach ze znakiem PEGI 7 dopuszczalne są bardzo łagodne formy przemocy (niedosłowne, nieprzedstawione szczegółowo, nierealistyczne).
  • PEGI 12: Dla tej kategorii wiekowej przeznaczone są gry wideo pokazujące przemoc wobec postaci fantastycznej nieco bardziej dosłownie i/lub przemoc wobec postaci o ludzkim wyglądzie. Pojawić się mogą odwołania do seksu lub pozy seksualne, jednak wulgaryzmy muszą mieć łagodny charakter w tej kategorii wiekowej. W grach obecne mogą być również gry hazardowe, które w rzeczywistości są rozgrywane w kasynach lub punktach gier (np. gry karciane, w które w rzeczywistości gra się na pieniądze).
  • PEGI 16: Ten znak jest nadawany, jeżeli przemoc (lub czynność seksualna) wygląda tak jak w rzeczywistości. Gry przeznaczone dla kategorii 16 mogą zawierać bardziej rażące wulgaryzmy, zawierać treści o grach losowych, paleniu tytoniu, piciu alkoholu lub zażywaniu narkotyków.
  • PEGI 18: Za gry dla dorosłych uznaje się gry zawierające poziom przemocy, który należy uznać za daleko posuniętą przemoc, zabijanie bez oczywistego motywu lub przemoc wobec bezbronnych postaci. Do tej kategorii zalicza się również gry gloryfikujące zażywanie narkotyków i dosłowne sceny seksualne.

Dodatkowe oznaczenia dotyczą konkretnych treści, jakie mogą pojawiać się w grach - przemoc, wulgarny język, strach, hazard, seks, używki i dyskryminacja.

Dokładną rozpiskę wszystkich oznaczeń wraz z informacjami o mechanizmie klasyfikowania gier za pomocą systemu PEGI znajdziecie na stronie pegi.info

Żaden system klasyfikacji wiekowej nie jest idealny i to Wy najlepiej znacie swoje pociechy - ale z doświadczenia wiem, że rating PEGI sprawdza się naprawdę dobrze i warto mu zaufać. Tyczy się to szczególnie rodziców, którzy mają gry daleko poza radarem swoich zainteresowań.

Najlepsze gry dla dzieci online

Gry dla dzieci nie muszą wiązać się z wydatkami i pokrywać z najpopularniejszymi tytułami na komputery czy konsole. W sieci można znaleźć sporo darmowych gier dla najmłodszych. To najczęściej proste mini-gry polegające na kolorowaniu obrazków, wykonywaniu prostych działań matematycznych, łączeniu obiektów w pary czy znajdowaniu różnic między obrazkami. Można też szukać w przeglądarce po hasłach typu - gry dla trzylatka. Trudno wskazać konkretne tytuły, są to bowiem najczęściej dedykowane strony, które pojawiają się po wpisaniu w Google "gry dla dzieci online". W wielu miejscach znajdziecie zestawienia najpopularniejszych produkcji z aktywnymi linkami odsyłającymi bezpośrednio do gry. Bardzo często brakuje w nich języka polskiego, ale niektóre są tak proste w obsłudze, że nie jest on potrzebny. Warto jednak by rodzić sam sprawdził czy konkretna gra jest odpowiednia dla jego pociechy i dopiero później oddał w jej ręce myszkę i klawiaturę. Może się więc okazać, że taka gra dla malucha będzie to również mała sesja edukacyjna - ot na przykład, jakie dźwięki wydają zwierzęta.

Polecane gry dla najmłodszych

Darmowe gry dla małych dzieci to jednak n ie wszystko. Dużo łatwiej jest polecić "normalne" gry dla młodszych osób. Producenci doskonale wiedzą, że dzieciaki lubią grać i regularnie wypuszczają produkcje przeznaczone dla małych odbiorców. Wiele z nich pozwala również grać w tak zwanej kooperacji - oznacza to, że rodzice mogą się dołączyć i spędzić ten czas wspólnie z najmłodszymi.

Seria gier LEGO

Jednym z najlepszych przykładów gier dla najmłodszych jest seria LEGO. Po pierwsze - dlatego, że nawiązuje do najpopularniejszych kloców. Po drugie - oferuje możliwość wspólnej zabawy na jednym ekranie. Gwarantuję Wam, że zabawa razem to masa frajdy i naprawdę warto spróbować, nawet jeśli sami nie gracie. Myśląc - gry dla dzieci, nam właśnie w głowie produkcje z serii LEGO.

Przeczytaj też: Najlepsze gry z serii LEGO

LittleBigPlanet 3

To popularna seria gier platformowych oferująca możliwość wspólnego grania na jednym ekranie. Bohaterami są sympatyczne szmacianki, które muszą sobie poradzić z przeszkodami na przygotowanych przez twórców planszach. Gra daje masę frajdy i zmusza do kreatywnych pomysłów.

Overcooked 2

Kulinarna zręcznościówka nastawiona na kooperację. Wcielamy się w niej w rolę kucharzy, który muszą szybko przygotować różne potrawy – jednocześnie można rywalizować z innymi graczami o miano najlepszego i najszybszego. Czy dacie radę zadowolić wszystkich klientów? Sprawdźcie się w tej wciągającej i zabawnej grze.

Minecraft

Klasyk oferujący wciągające wirtualne światy. Gra stawia przede wszystkim na kreatywność budowania - może nie przełoży się to na późniejsze wybranie zawodu, ale rozwija kreatywność. Jest też specjalna wersja przeznaczona dla szkół, bowiem Minecraft stał się też narzędziem uczącym najmłodszych programowania.

Czy warto inwestować w gry dla najmłodszych dzieci?

Elektroniczna rozrywka już od wielu lat nie jest domeną "nerdów" i "geeków". To element popkultury, generujący często większe pieniądze niż branża filmowa. Kiedyś granie dotyczyło małej grupy dzieciaków, dziś gry stają się jednym z najpopularniejszych tematów na szkolnych przerwach. Wiek, w którym powinno się pokazać dziecku gry to od zawsze kwestia sporna i każdy rodzic ma na ten temat swoje zdanie. Na rynku jest jednak wiele gier edukacyjnych, które sprawnie zastępują klasyczne sposoby nauki i moim zdaniem warto dać im szansę. Trzeba tylko pilnować, żeby elektroniczna rozrywka nie stała się najważniejszym elementem w życiu dziecka. Sztuczne ograniczanie dostępu do gier może natomiast sprawić, że młody człowiek będzie oderwany od znajomych i nie będzie w stanie dzielić z nimi zainteresowań.

grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu