2

Wyłudzili metodą „na policjanta CBŚ” milion złotych od osób starszych, grupa została rozbita przez CBŚP [wideo]

Wiele miesięcy zabrało policjantom Centralnego Biura Śledczego Policji rozpracowanie grupy „Angelo„ trudniącej się wyłudzeniami pieniędzy od osób starszych. Dochodzenie właśnie się skończyło i dokonano zatrzymania 17 osób zaangażowanych w różny sposób w proceder oszustwa ”na policjanta„.

Jak przestępcy działali? Metodę „na policjanta” opisywaliśmy Wam już w zeszłym roku, kiedy to okazało się, że w samej tylko Warszawie w pierwszym półroczy 2017 roku wyłudzono aż 8 mln zł. grupa „Angelo” dokładnie w ten sam sposób działała.

Metoda ta polega na tym, że sprawcy dzwoniąc do pokrzywdzonych podają się najczęściej za funkcjonariuszy policji rozpracowujących groźne grupy przestępcze. Wzbudzając w ten sposób zaufanie proszą o pomoc w akcji. Rolą poszkodowanych jest przekazanie swoich pieniędzy osobie, która się po nie zgłosi lub pozostawienie ich w określonym miejscu. Zdarza się, że sprawcy jadą z pokrzywdzonym do banku po pieniądze, gdzie jak przekonują dojdzie do zatrzymania na gorącym uczynku „nieuczciwych bankowców”.

Wyłudzone w ten sposób pieniądze przestępcy transferowali za granice, korzystając z przekazów pieniężnych lub kuriera, który fizycznie przerzucał je za granicę. Zatrzymania 17 osób zamieszanych w wyłudzenia miały miejsce w minionym tygodniu, lidera grupy zatrzymano w podwarszawskim hotelu, jest nim 26-letni Angelo M. Wobec 13 podejrzanych zastosowano tymczasowe aresztowanie, reszta objęta została dozorem policyjnym.

Grupa „Angelo” odpowiada za wyłudzenia na łączną suma miliona złotych, tak więc to tylko część przestępczej działalności, patrząc po skali wyłudzeń w samej Warszawie, ale jak utrzymują prowadzący śledztwo to dopiero początek zatrzymań i zapowiadają rozwój sprawy i dalsze działania operacyjne.

Źródło: Policja.