Google

Sztuczna inteligencja czeka na technologiczne odkrycia, a Google doskonale o tym wie

Marcin Hołowacz
Sztuczna inteligencja czeka na technologiczne odkrycia, a Google doskonale o tym wie
0

Google ma politykę “AI first”, ponieważ dostrzega ogromną wartość w rozwijaniu sztucznej inteligencji, dlatego od lat inwestuje w firmy zajmujące się takimi tematami. Tym razem nadeszła pora na utworzenie funduszu dla startupów o nazwie Gradient Ventures.

Gradient Ventures

Celem nowego funduszu jest wspieranie ambitnych projektów, które mają się skupiać na rozwijaniu technologii opartych na AI. Dokładniej mówiąc, Google nie chce być jedynie dobrym wujkiem, który otwiera portfel i zasypuje startup deszczem pieniędzy… Gradient Ventures wesprze statupy na bardzo wczesnym etapie ich życia. Firmy będą mogły korzystać z zaawansowanych programów treningowych z zakresu sztucznej inteligencji, po to żeby łatwiej uzupełnić ewentualne braki w doświadczeniu i móc efektywniej działać.

Startupy objęte opieką Gradient Ventures otrzymają szansę na to, aby doświadczony inżynier Google zaczął z nimi pracować na miejscu, co ma się przełożyć na bezcenną formę wsparcia, mającą największą wartość właśnie w początkowym okresie istnienia firmy zainteresowanej projektami z zakresu AI.

Pieczę nad nowym funduszem sprawować będzie Anna Patterson, która dotychczas pełniła funkcję wiceprezesa ds. inżynierii i odpowiadała ze integrację rozwiązań bazujących na SI z innymi usługami Google. „Za pośrednictwem Gradient zapewnimy spółkom portfelowym kapitał, zasoby, dostęp do ekspertów i udział w bootcampach dotyczących sztucznej inteligencji – oznajmia Anna Patterson na firmowym blogu.

Mimo tego, iż aktualnie znanych jest wiele rozwiązań choćby z zakresu uczenia maszynowego, to zdaniem Anny Patterson jest jeszcze cała masa nieodkrytego potencjału, który tylko czeka na pracę ambitnych startupów. Jak widać temat AI jest aktualnie bardzo gorący i wszyscy rynkowi giganci (choćby Facebook, Apple, Microsoft)  chętnie w to inwestują.

Imponująca lista nazwisk związanych z Gradient Ventures

Nad nowym funduszem będą również czuwać takie osoby jak Ankit Jain, Shabih Rizvi, Ray Kurzweil, Peter Norvig, Matias Duarte, Marvin Chow, Astro Teller, Daphne Koller, Jeremy Doig… ich doradztwo powinno nieść ze sobą sporą wartość.

Wsparcie pierwszej czwórki przez Gradient Ventures

Gradient Ventures zaczęło już wspierać cztery startupy. Algorithmia (marketplace algorytmów, funkcji, modeli, dla badaczy i organizacji), Cogniac (rozwój sieci neuronowych), Cape (sterowanie dronami), Aurima (prace nad „deep-learning awareness platform”).

Google i polskie startupy

Od 2015 r. Google wspiera rozwój polskich startupów, tworząc programy, umożliwiające im rozwój i międzynarodową ekspansję. Jednym z takich startupów jest TogetherData, pierwszy polski Data Science House. Wykorzystując sztuczną inteligencję, tworzy autorskie rozwiązania z zakresu data-driven business, umożliwiające optymalizację procesów biznesowych i czerpanie realnych korzyści z analityki big data. Założony w 2015 r. dwuosobowy startup trafił do biura Google Campus Warsaw, zaraz po jego uruchomieniu.

Wiceprezes TogetherData, Paweł Brach stwierdził, że stworzyło to wiele możliwości spotkań z inwestorami oraz mentorami. Do tego warto pamiętać o zysku w postaci odpowiedniego know-how, co pozwala naprawdę rozwinąć skrzydła. Aktualnie zatrudnia 50 pracowników, którzy rozwijają technologie oparte na sztucznej inteligencji, a nawet otwiera biura za granicą (m.in. Brazylia).

W ciągu niespełna 1,5 roku firma rozwinęła się tak bardzo, że obecnie przejęła biura po Google Campus, z którego wyrosła.

Źródło: informacja prasowa

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu