Intel

GPU Intela oparte na architekturze Xe mogą zdetronizować GeForce'a

Kamil Pieczonka
GPU Intela oparte na architekturze Xe mogą zdetronizować GeForce'a
Reklama

Nie jest żadną tajemnicą, że Intel pracuje nad nową architekturą GPU, która pojawi się na rynku na masową skalę już w przyszłym roku. Teraz jednak gigant z Santa Clara zdradził sporo informacji na temat tego co planuje i wygląda na to, że zarówno NVIDIA jak i AMD mają się czego obawiać, również na rynku superkomputerów.

Intel Ponte Vecchio może mieć nawet 1000 jednostek wykonawczych

Gdy Raja Koduri przechodził z AMD do Intela byliśmy już pewni, że na rynku GPU pojawi się nowa, konkurencyjna architektura. Niestety tego typu układów nie projektuje się w ciągu kilku tygodni, dlatego na finalne produkty jeszcze sobie poczekamy, ale Intel już teraz postanowił się pochwalić tym co osiągnął. Przy okazji swojej konferencji HPC Developer Conference w Denver zaprezentował światu to na co pozwoli architektura Xe połączona z dedykowanymi procesorami Xeon Scalable.

Reklama


Klaster złożony z dwóch CPU i aż sześciu GPU, z których każde może być wyposażone w ponad 1000 jednostek wykonawczych (EU) będzie w stanie zapewnić świetną wydajność we wszelkiego rodzaju obliczeniach. To na bazie tego rozwiązania ma powstać pierwszy superkomputer o wydajności 1 eksaflopsa - Aurora, którego budowa planowana jest na 2021 rok. Dla porównania według najnowszej listy Top500, najwydajniejszy superkomputer na świecie, oparty na procesorach IBM i GPU NVIDIA Volta, oferuje wydajność szczytową rzędu 0,2 eksaflopsa, czyli pięciokrotnie niższą.

Intel dokonuje małej rewolucji wykorzystując w tym projekcie wszystkie swoje najnowsze rozwiązania, począwszy od technologii Faveros pozwalającej na łączenie układów krzemowych nakładając je na siebie, przez EMIB ułatwiający komunikację pomiędzy nimi, a skończywszy na łączącym to wszystko interfejsie Compute Express Link. Co więcej najwydajniejsze układy Ponte Vecchio będą już produkowane w litografii 7 nm, mamy więc kolejne potwierdzenie, że Intel chce być gotowy z tą technologią już w 2021 roku.

Intel Xe trafi też do komputerów zwykłych śmiertelników

Zdaje sobie sprawę, że superkomputery nie interesują większości z was i poniekąd nikomu się z tego powodu nie dziwię. Warto jednak pamiętać, że Intel tak skonstruował swoją architekturę, aby można było ją praktycznie dowolnie skalować. Dlatego już w przyszłym roku pojawią się układy graficzne Intel Xe z serii LP (Low Performance) i HP (High Perfromance), które będą produkowane w litografii 10 nm. Najsłabsze GPU z serii LP trafią jako układy zintegrowane do nowych procesorów, a ich TDP będzie mogło wynosić od 5 do 20W.

To co jednak najbardziej powinno zainteresować graczy to układy Intel Xe HP, które pojawią się właśnie w dedykowanych kartach graficznych. Te chipy również mają powstawać w litografii 10 nm, a będą skalowały się od 75W do 250W. Powinny tym samym zapewnić wydajność porównywalną, a kto wie, może i przewyższającą to co oferują karty NVIDIA GeForce i AMD Radeon. Z pewnością będzie to bardzo zacięta rywalizacja, bo według zapowiedzi, jednostka wykonawcza (EU) w kartach Xe może być nawet 40 razy wydajniejsza niż taka sama jednostka w obecnej architekturze. Przekonamy się o tym jednak prawdopodobnie dopiero pod koniec przyszłego roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama