Świat

gPhone: Pełna specyfikcja

Paweł Grzegorz Iwaniuk
gPhone: Pełna specyfikcja
24

Kampania medialna dotycząca gPhone ruszyła już na dobre. Google będzie nas teraz regularnie obsypywać nowymi wiadomościami dotyczącymi swojego nowego produktu. Choć dopiero co wczoraj publikowałem informacje na temat wymiarów HTC Dream, to kilkanaście godzin później na łamach CrunchGear pojawiła się...

Kampania medialna dotycząca gPhone ruszyła już na dobre. Google będzie nas teraz regularnie obsypywać nowymi wiadomościami dotyczącymi swojego nowego produktu. Choć dopiero co wczoraj publikowałem informacje na temat wymiarów HTC Dream, to kilkanaście godzin później na łamach CrunchGear pojawiła się pełna specyfikacja nowego urządzenia. Zachęcam do przyjrzenia się jej w rozwinięciu tego newsa. Warto bowiem przekonać się czy cały ten szum w najbliższym czasie jest warty naszej uwagi.

Na początek kilka informacji o podstawie sprzętowej HTC Dream:

* 528Mhz Qualcomm 7201 processor
* Data kit for USB connectivity in the box
* 64MB Internal RAM
* 128MB Internal ROM
* 1GB MicroSD card

Sercem telefonu jest bardzo wydajny (jak na tą klasę urządzeń) procesor, cechujący się (według informacji zaczerpniętych w sieci) niskim poborem energii. Dobrym posunięciem jest również dodanie do zestawu 1GB pamięci na karcie MicroSD (telefon będzie gotowy do użycia odrazu po wyjęciu z pudełka).

Interfejs telefonu (zewnętrzny):

* 5 Row QWERTY keypad
* Trackball

Myślę, że taki micro-trackball to swietny pomysł. Napewno miałby zastosowanie w grach FPP, które dotychczas miały nieco problemów z urządzeniami mobilnymi.

Foto, wideo, muzyka:

* Dedicated camera button
* 3.1MP camera (no flash) 2048 x 1536
* Video playback files - H.264, streaming, 3GPP, MPEG4, and Codec 3GP
* Dedicated YouTube Player
* Audio playback files - MP3, AAC, AAC+, WMA, MPEG4, WAV, MIDI, REAL AUDIO, OGG
* Wallpaper supports JPG, BMP, PNG, and GIF
* Speakerphone (mono, natch)
* Ringtones (MP3, AAC, AAC+, WMA)

Nie będę się czepiał, że gdy wszystkie sensory aparatów cyfrowych na rynku mają 3,2 mpix to Google musi mieć 3,1 bo nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Reszta również nie wzbudza moich większych sprzeciwów, poza tym, że Google jest kolejną firmą, która uczy nas, że tradycyjna metoda obsługi YouTube (czyli przez przeglądarkę www) jest zła.

Telefon, internet i aplikacje Google:

* HTTP, WAP Push, xHTML
* Bluetooth (class 1)
* Picture Caller ID
* SMS and MMS support (Take that Apple!)
* POP, IMAP, and SMTP, AOL, and GMAIL email
* AIM, MSN, YAHOO, and GTALK messaging

(...)

* Sync capable with Google Calendar
* Downloadable content via Android Marketplace
* Google Streetview with built-in compass

Przeglądarka www miejmy nadzieje, że posiadać będzie wsparcie dla Flasha. Jeśli nie odrazu po premierze, to możnaby dodać ja w formie aktualizacji firmware telefonu. Cieszy również obsługa kilku populrnych komunikatorów jak również "egzotycznych" MMS. Współpraca z usługami Google raczej nikogo nie dziwi, ani też nie jest powodem do jakichś specjalnych pochwał. Mam jednak nadzieję, że Android Marketplace w przeciwieństwie do Apple App Store, nie będzie jedynym źródłem, z którego użytkownicy telefonów z Androidem pobrać będą mogli aplikacje. Jeśli ma być to tak jak zapowiadano otwarta platforma, tak zapewne będzie.

Pozostałe cechy telefonu HTC Dream:

* Quad Band (850, 900, 1800, 1900)
* 3G
* 802.11b & 802.11g
* UMTS (1,4), HSDPA, SUPL
* 1150mAh battery
* Screen size is 3.17″ with HVGA (480 x 320)
* Handset 117 x 55 x 16mm
* 5.6 oz weight

Telefon ważyć będzie ~160 gramów, co tłumaczy ilość zintegrowanych w nim komponentów. Na uwagę zasługuje również duży, panoramiczny wyświetlacz wysokiej rozdzielczości.

Kolejne informacje już niedługo. Może teraz czas na przegląd oprogramowania telefonu lub czegoś w tym stylu?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu