Felietony

RIM planuje uruchomić streaming muzyki na BlackBerry - sposób na zatrzymanie przy sobie użytkowników?

Szymon Barczak
RIM planuje uruchomić streaming muzyki na BlackBerry - sposób na zatrzymanie przy sobie użytkowników?
10

Miesiąc temu Paweł zastanawiał się nad przyszłością RIM w kontekście zmniejszonej sprzedaży smartfonów i fatalnego przyjęcia PlayBooka przez rynek. W istocie koniunktura RIM ciągnie w dół. Całkiem niedawno Adrian donosił na przykład o masowych zwolnieniach w firmie. Prawda jest taka, że Android i iO...

Miesiąc temu Paweł zastanawiał się nad przyszłością RIM w kontekście zmniejszonej sprzedaży smartfonów i fatalnego przyjęcia PlayBooka przez rynek. W istocie koniunktura RIM ciągnie w dół. Całkiem niedawno Adrian donosił na przykład o masowych zwolnieniach w firmie. Prawda jest taka, że Android i iOS stały się bardzo konkurencyjne w stosunku do BlackBerry i fakt, że RIM oferuje na swoich telefonach szyfrowaną pocztę i internet nie zatrzymuje już przy niej klientów. Z tego powodu gigant planuje uruchomić usługę streamingu muzyki, chcąc wkupić się w łaski głównie młodzieży.

Jak donosi ITworld nowa usługa miałaby być oferowana w ramach BlackBerry Messenger (BBM) - jednej z największych usług społecznościowych, bo liczącej przeszło 45 milionów użytkowników. Sama usługa streamingu muzyki może pojawić się już w tym tygodniu.

Według dostarczonych informacji, na start użytkownicy uzyskają dostęp do 50 utworów, które będą mogli odsłuchiwać i dzielić się nimi ze znajomymi. Ciekawi mnie, w jaki sposób będzie funkcjonowało to dzielenie się. Myślę, że chodzi o możliwość wysyłania specjalnie przygotowanych linków, których otworzenie przez użytkownika BBM spowoduje odtworzenie danej piosenki z bazy dostępnej u RIM. Niestety źródło nie mówi nic na ten temat.

Gigant negocjuje warunki licencjonowania utworów z czterema największymi wytwórniami - Universal Music Group, Sony Music Entertainment, Warner Music Group oraz EMI Group. Ciekawe czy uda mu się przekonać te firmy do współpracy i jak duży tantiem zgodzi się płacić, byleby tylko móc zaoferować usługę konkurencyjną do tych dostępnych u rywali.

Uważam, że ruch RIM jest słuszny. Android czy iOS mają ogromy katalog aplikacji, wśród których kategoria muzyka to jedna z większych. Każdy może znaleźć tam coś dla siebie. Poza tym Apple oferuje możliwość kupowania muzyki w iTunes, natomiast użytkownicy Androida otrzymają niedługo w pełni kompletną usługę Google Music, a do tego czasu mogą kupować w Amazonie na przykład przez Miro. BlackBerry brakowało takiej usługi.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu