6

RIM zwolni 2000 pracowników – chwilowa zadyszka, czy stała utrata formy?

Jak donosi wiele z zagranicznych źródeł RIM wciela w życie program optymalizacji kosztów. Zmiany w firmie zaczną się od reorganizacji wyższej kadry zarządzającej i zwolnienia 2 000 ludzi co stanowi ok. 11% wszystkich zatrudnionych pracowników. Roszady tyczą się również najważniejszych funkcji w firmie. Dotychczasowy COO of Product and Sales, Dan Morison po okresie problemów zdrowotnych przechodzi […]

Jak donosi wiele z zagranicznych źródeł RIM wciela w życie program optymalizacji kosztów. Zmiany w firmie zaczną się od reorganizacji wyższej kadry zarządzającej i zwolnienia 2 000 ludzi co stanowi ok. 11% wszystkich zatrudnionych pracowników.

Roszady tyczą się również najważniejszych funkcji w firmie. Dotychczasowy COO of Product and Sales, Dan Morison po okresie problemów zdrowotnych przechodzi na emeryturę ustępując miejsca Thorsten Heine, który będzie pełnił również funkcję COO of Product Engineering. Patrick Spence wcieli się w rolę dyrektora zarządzającego, globalnej sprzedaży i marketingu regionalnego.

Co jest ciekawego w tych zmianach? Każdy z nowych dyrektorów robi dobrą minę do złej gry. Z jednej strony mamy nowe twarze, które optymistycznie i z uśmiechem wypowiadają się na temat przyszłości firmy, jak i nowych produktów, które mają podnieść wyniki finansowe firmy, a z drugiej fakty, które jasno wskazują, iż te osoby mają ratować tonący okręt, a raczej to co cennego na nim zostało.

Decyzja zapadła po słabych wynikach finansowych za Q1 i jeszcze gorsze perspektywy na przyszłość. W wyniku ponurego raportu Q1 wartość akcji firmy spadła o 20% w ciągu jednej nocy.

Z dominującej pozycji na rynku smartfonów RIM spadło na 3 miejsce za iOS Apple i Google Android.

W świetle tych wydarzeń zwolnienie 2000 osób było konieczne i na pewno obecna sytuacja zmusza zarząd RIM do przemyślenia swojej strategi co do rynku smartfonów i tabletów. W moim mniemaniu jest to jednak drastyczny krok, a nie bierna redukcja kosztów jak oficjalnie poinformowała firma.

Kto z Was używa produktów firmy RIM? Jak uważacie, co stoi za spadkiem popularności tych urządzeń? Może ktoś w komentarzach wytknąć główne wady ich produktów?

Ciekawostką na tle tych wydarzeń jest fakt, iż RIM zakupił właśnie JayCut, serwis który umożliwia edycję plików wideo. Swoją drogą sama idea JayCut jest interesująca i warto przyjrzeć się jej z bliska.