Google

Google wstrzymało publikację źródeł Honeycomb. To wciąż Open Source?

Gniewomir Świechowski
Google wstrzymało publikację źródeł Honeycomb. To wciąż Open Source?
9

Google wstrzymuje się z upublicznieniem kodu swojego najnowszego dziecka. Istnieje możliwość, że zostanie on ujawniony dopiero po premierze kolejnej wersji Androida - Ice Cream. Logicznych powodów stojących za tą decyzją może być wiele, ale trudno wyobrazić sobie wystarczająco poważne, aby usprawied...

Google wstrzymuje się z upublicznieniem kodu swojego najnowszego dziecka. Istnieje możliwość, że zostanie on ujawniony dopiero po premierze kolejnej wersji Androida - Ice Cream. Logicznych powodów stojących za tą decyzją może być wiele, ale trudno wyobrazić sobie wystarczająco poważne, aby usprawiedliwiały taki strzał w stopę. Co prawda HTC, Samsung Electronics, Motorola Mobility Holdings maja dostęp do kod Honeycomb, ale deweloperzy, fascynaci i mniejsi producenci otrzymali właśnie siarczysty policzek.

Wygląda na to, że Google chce kontrolować Androida, niezależnie od tego, jak przyjaźnie odnosi się do społeczności Open Source. Motorola już rozpoczęła budowę własnego WebOSu dla urządzeń mobilnych, aby mieć w zanadrzu alternatywę. Co prawda triumfalny marsza Androida będzie trudny do powstrzymania, ale każdy faux pass Google da dodatkową motywację przekonanym, że potencjalny monopol Mountain View jest niebezpieczny.

Ukrycie "tajemnic" Honeycomb, unikniecie fragmentacji, ani inne usprawiedliwienia - z mojego punktu widzenia - nie są warte wzbudzania niepokoju wśród producentów i deweloperów, którzy coraz bardziej obawiają się rosnącego za pośrednictwem systemu Android udziału Google w rynku.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleAndroidHoneycomb