Android

Google sprawi, że korzystanie z alternatywnych sklepów z aplikacjami w końcu będzie wygodne

Krzysztof Rojek
Google sprawi, że korzystanie z alternatywnych sklepów z aplikacjami w końcu będzie wygodne
Reklama

Jeżeli sklepy z aplikacjami spełnią szereg warunków, będą mogły automatycznie instalować aktualizację programów dla systemu Android. Powinno to znacznie poprawić komfort użytkowników.

Jak wiadomo Google Play jest największym sklepem z aplikacjami na platformie Android. Istotnym jest jednak fakt, że nie jest to jedyne repozytorium, z którego możemy pobierać probramy. Swoje sklepy mają także chociażby producenci smartfonów (Samsung, Huawei), a na rynku dostępnych jest multum niezależnych sklepów z plikami APK oraz należących np. do Amazona czy Epica. Do tej pory jednak korzystanie z nich było mocno utrudnione. O ile bowiem mogliśmy z nich pobrać i zainstalować aplikację, to już np. proces aktualizacji wymagał od nas każdorazowo zrobienia tego ręcznie dla każdego zainstalowanego programu. Na szczęście, to ma się niedługo zmienić.

Reklama

Android 12: automatyczne aktualizacje także dla aplikacji spoza Google Play

Google już jakiś czas temu zapowiedziało zmiany w działaniu sklepów w Androidzie, ale do tej pory nie mieliśmy na ten temat żadnych konkretów. Teraz jednak specjaliści z XDA Developers przyjrzeli się dokumentacji deweloperskiej Androida 12, dzięki czemu udało się ustalić, jak będzie wyglądała obsługa aplikacji spoza Google Play na tym systemie. Nowa funkcja (setRequireUserAction) wprowadzona w tym systemie warunkuje zachowanie systemu w przypadku instalacji dla każdej aplikacji. Domyślnie wciąż każdy program spoza sklepu Google będzie musiał być aktualizowany ręcznie, chyba, że spełni wszystkie poniższe kryteria:

  • Instalator będzie posiadał pozwolenie UPDATE_PACKAGES_WITHOUT_USER_ACTION
  • Instalator chce pobrać aktualizację dla siebie, bądź dla aplikacji która już jest na telefonie.
  • Instalowana aplikacja wykorzystuje API poziomu 29 (Android 10) lub wyżej
  • Instalator został zaprojektowany z myślą o nowej funkcji.


W tym wypadku możliwe będzie, aby instalator nie wymagał zgody użytkownika dla każdej aplikacji osobno i przeprowadzał automatyczne aktualizacje w tle. Takie zachowanie z pewnością ułatwi korzystanie chociażby z urządzeń Huawei, które przez brak sklepu Google często polegają właśnie na zewnętrznych repozytoriach. Oczywiście, trzeba tu też zaznaczyć, że niektóre sklepy (np. Galaxy Store) już teraz oferują zbiorowe aktualizacje. Myślę więc, że zmiana ta może zachęcić więcej ludzi do sięgania po programy których z jakichś względów w Google Play nie ma, ale dominacja tego konkretnego repozytorium na platformie Android wydaje mi się absolutnie niezagrożona.

Źródło

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama