Felietony

Google mobilizuje się przed świętami - Hangouts w urządzeniach mobilnych i nowa wersja appki Gmail na iOS

Jan Rybczyński
Google mobilizuje się przed świętami - Hangouts w urządzeniach mobilnych i nowa wersja appki Gmail na iOS
3

Święta to czas, w którym z większa częstotliwością kontaktujemy się ze znajomymi, jak nie osobiście, to dzwonimy do odległej od nas rodziny, żeby zapytać co słychać i złożyć życzenia. Nie ma chyba lepszego okresu na wprowadzanie nowych i udoskonalanie już znanych usług służących do wideo-rozmów prze...

Święta to czas, w którym z większa częstotliwością kontaktujemy się ze znajomymi, jak nie osobiście, to dzwonimy do odległej od nas rodziny, żeby zapytać co słychać i złożyć życzenia. Nie ma chyba lepszego okresu na wprowadzanie nowych i udoskonalanie już znanych usług służących do wideo-rozmów przez internet. Dlatego Google postanowił wprowadzić Hangouts wraz z wideo-czatem na urządzenia mobilne, oraz dodać kilka nowych funkcji do Hangoutów na serwisie G+. Dodatkowo aplikacja Gmail na mobilne urządzenia Apple doczekała się aktualizacji.

A więc po kolei, zacznijmy od Hangouts na serwisie Google+. Pojawiła się możliwość rozpoczęcia spotkania pod interesującym nas tematem. Jeśli zobaczymy np. interesujące zdjęcie, możemy rozpocząć Hangouta właśnie pod nim, tak, że wszystkie inne osoby będą wiedziały, że własnie o tym zdjęciu chcemy podyskutować. Najlepsze są proste rozwiązania i to właśnie takim się wydaje. Zdecydowanie ułatwi rozpoczęcie dyskusji na konkretne tematy, oraz nawiązanie kontaktu z nieznajomymi, o podobnych zainteresowaniach. Naprawdę dobry pomysł.

Dodatkowo wdrażana jest na większą skalę funkcja Hangouts On Air, czyli możliwość uruchomienia spotkania z nieograniczoną liczbą słuchaczy. Na razie taką możliwość otrzymują jedynie najbardziej znane osobistości na G+, jednak z czasem będzie on udostępniania coraz szerszemu gronu osób. Dodatkowo po zakończeniu takiego publicznego spotkania z fanami, na konto YouTube osoby otwierającej spotkanie trafi nagranie z całego Hangoutu i będzie oznaczone jako prywatne.

Dodane zostało również powiadomienie o Hangoutach udostępnianych przez naszych znajomych, które wyświetli się z prawej strony i pozwoli dołączyć się w każdym momencie. Zostaniemy także powiadomieni, gdy korzystamy akurat z mobilnej wersji serwisu i to właśnie mobilna wersja doczekała się dużej zmiany, w postaci udostępnienia wideo-czatów. Od teraz możemy w każdej chwili przełączyć się z czatu tekstowego, na rozmowę wideo, korzystając ze specjalnej ikony, widocznej na poniższym zrzucie ekranu.

 Prawdę mówiąc, na możliwość wideo rozmów z urządzeń mobilnych czekałem od dawna. Jest to zdecydowanie wygodniejsze, niż czatowanie za pomocą komputera. Choćby dlatego, że urządzenia mobilne są zwykle non stop włączone.

Pojawiły się też mniej istotne funkcje, jak możliwość darmowych połączeń telefonicznych na terenie USA i Kandy, oraz efekt rogów renifera, które będą wirtualnie umieszczone na naszej głowie.

Ciekawej aktualizacji doczekała się również aplikacja Gmail na urządzenia z systemem iOS. W każdej chwili możemy sie przełączyć w tryb rysowania, w którym mamy dostępne różnego rodzaju narzędzia graficzne, w postaci linii, kolorów, pędzli i sprejów. Szybki szkic, lub staranny obrazek możemy załączyć do maila i wysłać. Czasami zdecydowanie łatwiej wyjaśnić coś rozrysowanym schematem, niż próbując to opisać, dotykowy ekran tylko sprzyja takiej formie komunikacji.

Dodana została osobna, mobilna sygnatura, która będzie umieszczana tylko w mailach wysłanych z urządzeń mobilnych, oraz możliwość ustawienia automatycznej odpowiedzi, dotyczącej urlopu. Poprawiony został zarazem widok zagnieżdżonych etykiet oraz zmieniony został dźwięk przychodzącego maila aby ułatwić jego odróżnienie od innego rodzaju powiadomień.

Na koniec ekipa odpowiedzialna za mobilnego Gmaila poinformowała, że pracuje nad kolejnymi funkcjami, które znajdują się na liście życzeń. Wśród nich znajdują się powiadomienia wizualne, możliwość zalogowania do wielu kont jednocześnie, jak i możliwość wysyłania maila spod dowolnego skonfigurowanego adresu Gmail.

Teraz osobna aplikacja do obsługi Gmail powoli nabiera sensu. Być może za jakiś czas okaże się naprawdę niezastąpiona, jeśli wszystkie zapowiedziana funkcje zostaną wprowadzone plus kilka nowych.

Zapraszam do zapoznania się z oryginalnymi ogłoszeniami zmian w Hangouts oraz mobilnej aplikacji Gmail.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleGmailiOSHangouts