Google

Rozszerzona rzeczywistość trafi do nawigacji Google Maps, teraz już się nie zgubisz

Kamil Pieczonka
14

Podczas konferencji Google I/O całkiem sporo miejsca poświęcono także mapom, w tym nie tylko samej nawigacji, ale również dodatkowym elementom. Google chce aby organizując spotkanie na mieście ze znajomymi, można było zrobić to w całości z poziomu jednej aplikacji na smartfonie. Ułatwi wybór knajpy, wyśle powiadomienie do znajomych, a nawet pozwoli zagłosować na najlepszą opcję. Co więcej, w przyszłości Google Maps nie pozwoli nam się także zgubić, nawet jeśli kompletnie nie znamy miasta, a wszystko dzięki rozszerzonej rzeczywistości.

Google Maps jak z prezentacji Google Glass

Pamiętacie informacje sprzed paru dni o rozszerzonej rzeczywistości w nawigacji nowego Mercedesa Klasy A? Wygląda na to, że niedługim czasie Google zaoferuje to samo każdemu posiadaczowi smartfona. Bazując na zdjęciach wykonanych w ramach usługi StreetView i łącząc je z widokiem z aparatu zamontowanego w telefonie, Google Maps będzie w stanie na żywo nawigować nas do punktu spotkania nakładając wskazówki drogowe bezpośrednio na obraz z kamery.

Prawda, że wygląda to niemal identycznie jak w przypadku MBUX w Mercedesie?

Poza znakami na ekranie, na dole mamy też podgląd na mapę i informację o odległości i oczekiwanym czasie dotarcia na miejsce. Na początek nowa funkcja ma działać tylko w przypadku spaceru, wszystko z racji tego, że musimy trzymać telefon z kamerą przed sobą. Nie jest jednak wykluczone, że kiedyś tego typu system może trafić do Google Maps również dla samochodów. To jednak śpiew przyszłości, bo póki co Google nawet nie zająknął się kiedy możemy spodziewać się tej technologii w swoich smartfonach. Miejmy nadzieje, że nie pozostanie to tylko ciekawym konceptem, podobnie jak to miało miejsce podczas prezentacji Google Glass.

Nie tylko GPS pomoże zorientować się gdzie jesteś

Co ciekawe Google wykorzystuje w nawigacji nie tylko system GPS, który w pewnych przypadkach może być zawodny, ale pozwoli także zorientować się w pozycji skanując budynki w pobliżu. Dzięki ogromnej bazie jaką jest StreetView, aplikacja Google Lens może bardzo dokładnie określić nasze położenie tak jak widać to na obrazku poniżej. Ta funkcja wykorzystywana będzie do jeszcze jednej usługi jaką w przyszłości chce zaoferować Google. W ramach swojej rozszerzonej rzeczywistości, aplikacja nałoży na obraz także informacje o punktach użyteczności publicznej znajdujących się w pobliżu, wraz z ich oceną z Google Maps.

To co natomiast pojawi się już niedługo w ramach nawigacji do nowa zakładka "For You", w której podobnie jak w nowym Google News, znajdą się propozycje miejsc, które mogą się nam spodobać. Bazując na naszych wcześniejszych preferencjach i ocenach różnych punktów POI, aplikacja pokaże nam np. restauracje serwujące nasze ulubione potrawy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu